Twórcy "Jesteś Bogiem" zrealizują film o Krzysztofie Komedzie. Kiedy premiera? [ZDJĘCIA]

Studio Naima Film przygotowuje film o legendarnym kompozytorze jazzowym i pianiście Krzysztofie Komedzie Trzcińskim Za kamerą stanie Leszek Dawid, twórca filmu „Jesteś Bogiem”. Co wiemy o projekcie?

Multimedia

W 2019 roku minie 50 lat od tragicznej śmierci jednego z najbardziej utalentowanych polskich kompozytorów muzyki filmowej, Krzysztofa Komedy. Artysta skomponował muzykę do ponad 60 filmów, wśród których są takie tytuły, jak: „Nóż w wodzie”, „Dziecko Rosemary”, „Dwaj ludzie z szafą”, „Matnia” Romana Polańskiego, „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy, „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna, „Prawo i pięść” Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego, „Ręce do góry” i „Bariera” Jerzego Skolimowskiego. To właśnie muzyka filmowa, zwłaszcza do filmów Polańskiego, otworzyła Komedzie drzwi do międzynarodowej kariery. „Kołysanka” z „Dziecka Rosemary” jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów muzycznych w historii światowego filmu.

Szpiegowski serial od CANAL+. Kto w obsadzie? Kiedy premiera? [ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Po pięciu latach pracy, film wszedł w fazę realizacji. Oryginalny scenariusz filmu pisze Łukasz M. Maciejewski, scenarzysta filmu „Czerwony pająk”, laureat konkursu Hartley-Merrill za scenariusz pt. „Waszyński”. Konsultantem filmu jest Tomasz Lach, syn Zofii Komedowej Trzcińskiej, autor książek poświęconych kompozytorowi.

Film wyreżyseruje Leszek Dawid, twórca „Jesteś Bogiem”, „Ki”, serialu „Pakt” a także powstającego obecnie filmu fabularnego „Broad Peak”. Producentami filmu są Wojciech Kabarowski i Jerzy Kapuściński (Naima Film), którzy wcześniej pracowali z Leszkiem Dawidem przy „Jesteś Bogiem”. Współfinansującym przygotowanie filmu jest Canal+.

Akcja filmu rozpoczyna się w chwili, kiedy Komeda decyduje się porzucić laryngologię na rzecz muzyki. To kluczowy moment w jego karierze – mówi Łukasz M. Maciejewski. Gdyby Komeda nie zdecydował się wówczas na ten wybór, światowy jazz straciłby jedno z najważniejszych nazwisk XX wieku. Kluczem do zrozumienia filmu jest uniwersalna, czytelna pod każdą szerokością geograficzną historia miłości przeplatająca się z pasją tworzenia.

Reżyser "Paktu 2" ujawnia, jaki film chce nakręcić w 2017 roku [WIDEO]Zobacz więcej

Tak o projekcie mówi Leszek Dawid:

Historia Komedy to świetny materiał na film o burzliwych latach 60., fermencie muzycznym i wielkich osobowościach straconego pokolenia: Komeda, Hłasko, Abratowski, Frykowski, Niziński... Wszyscy odeszli tragicznie i zbyt wcześnie.

Mam zaufanie do Leszka Dawida i jego ekipy – mówi Tomasz Lach. Bardzo podoba mi się sposób, w jaki Leszek Dawid postrzega postać artysty, cenię warstwę poetycką, którą widzę w jego filmach. Ta ekipa ma świetny pomysł na film. Z pewnością uda jej się doprowadzić do jego powstania.

Premiera filmu przewidywana jest pod koniec 2020 roku.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×