Tydzień ze zdobywcami nagród w TCM

W tygodniu 17-24 lutego w TCM prezentujemy widzom filmy, które zdobyły uznanie krytyków i Członków Akademii w ostatnich dziesięcioleciach.

Multimedia

W lutym TCM zaprasza na przegląd filmów nagrodzonych statuetkami Amerykańskiej Akademii Filmowej. W programie znajdą się tytuły prezentujące splendor i blask Hollywood, mistrzowskie dramaty, błyskotliwe komedie i blockbustery.

Niedziela, 17.02 o godz. 21.00 CAPOTE (2005)

reż. Bennett Miller, wyst. Philip Seymour Hoffman, Bob Balaban, Catherine Keener, Chris Cooper, 114 min., USA, dramat biograficzny, 2005

Dramat ukazujący kulisy powstania bestsellerowej powieści "Z zimną krwią" Trumana Capote oraz wpływu jaki proces jej pisania miał na samego autora. W 1959 roku Capote był uznanym pisarzem, który cieszył się popularnością wśród nowojorskiej elity. Pewnego dnia zainteresował się krótką wzmianką na temat krwawego morderstwa popełnionego na czteroosobowej rodzinie z Kansas. Poprosił swojego wydawcę, aby pozwolił mu napisać o tej sprawie. Capote wierzył, że odpowiednie ręce potrafią przekuć prawdziwą historię w opowieść równie fascynująca co fikcja, a tak brutalna i niewyobrażalna zbrodnia, która dotknęła spokojną społeczność Holcomb jest idealnym materiałem.

Poniedziałek, 18.02 o godz. 21.00 SCHMIDT (2002)

reż. Alexander Payne, wyst. Jack Nicholson, Kathy Bates, Hope Davis; dramat/komedia, USA, 125 min., kolor, 2003

Emerytowany agent ubezpieczeniowy Warren Schmidt próbuje zająć sobie czas po śmierci żony. Brak zainteresowań i pasji sprawia, że bohater odczuwa dojmującą pustkę, która sprawia, że zaczyna robić to, o czym wcześniej nie myślał. Spontanicznie decyduje się na podróż przyczepą kempingową na ślub córki. Na miejscu okazuje się, że jego więź z córką nie była taka, jak mu się wydawało.

Wtorek, 19.02 o godz. 21.00 TROJA (2004)

reż. Wolfgang Petersen; wyst. Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom, Diane Kruger, Brian Cox dramat historyczny, USA/Wielka Brytania/ Malta, 163 min., kolor

Nakręcony z rozmachem film - kronika wydarzeń legendarnej wojny trojańskiej. Wielka miłość Parysa (Orlando Bloom) księcia Troi do królowej Sparty Heleny (Diane Kruger) staje się zarzewiem wojny między Trojanami i greckimi Achajami, która prowadzi do upadku całej cywilizacji. Porwanie Heleny to obraza dla jej męża króla Menelaosa i afront dla całej jego rodziny, w tym potężnego króla Myken Agamemnona, który w ramach odwetu jednoczy liczne greckie plemiona i wyrusza na Troję, by sforsować jej potężne i nieprzeniknione mury. Za obronę Troi odpowiada waleczny książę Hektor (Eric Bana). Kluczem do zwycięstwa w wojnie staje się Achilles (Brad Pitt), uważany za najlepszego żyjącego wojownika. O losie tego niepokornego champion, który walczy tylko dla własnej sławy zdecyduje to samo uczucie, które wywołało wojnę - miłość.

Środa, 20.02 o godz. 21.00 SAM (2001)

reż. Jessie Nelson, wyst. Sean Penn, Michelle Pfeiffer, Laura Dern, Dianne Wiest, Dakota Fanning, 135 min., kolor, USA, 2001

Opóźniony w rozwoju Sam (Sean Penn) walczy o prawo do opieki nad swoją 7-letnią córką. Dziewczynka powoli zaczyna przewyższać go intelektem, co niepokoi opiekę społeczną. Sam nie poddaje się i prosi o pomoc najlepiej opłacaną prawniczkę w mieście (Michelle Pfeiffer). Kobieta uczy się od swojego klienta czym jest prawdziwa miłość, rodzina i oddanie

Czwartek, 21.02 o godz. 19.05 12 GNIEWNYCH LUDZI (1957)

reż. Sidney Lumet; wyst. Martin Balsam, Henry Fonda, Jack Warden, Rudy Bond; dramat, USA, 96 min., cz-b

Sprawa młodego chłopaka (John Savoca) oskarżonego o zabójstwo ojca wydaje się być przesądzona. Za jego skazanie przemawiają zeznania świadków i dowody zgromadzone w sprawie. Pozostaje tylko formalność: wydanie wyroku przez ławę przysięgłych. Za zamkniętymi drzwiami okazuje się, że decyzja nie jest jednogłośna. Jeden z przysięgłych (Henry Fonda) próbuje przekonać pozostałych, że sprawa nie jest tak oczywista.

Piątek, 22.02 o godz. 21.00 BOOGIE NIGHTS (1997)

Reż. Paul Thomas Anderson; Wyst. John C. Reilly, Mark Wahlberg, Julianne Moore; Dramat, USA, 156 min, kolor

Historia młodego chłopaka o imieniu Eddie (Mark Wahlberg), który na przełomie lat 70-tych i 80-tych zostaje gwiazdą filmów pornograficznych. Dzięki predyspozycjom fizycznym, szybko zyskał rozgłos "w branży". Eddie występujący pod pseudonimem Dirk Diggler zostaje ulubieńcem widzów, a jego filmy przynoszą duże zyski. Jego życie zmienia się całkowicie, pojawiają się narkotyki, a konkurencja robi wszystko, aby gwiazda Eddiego zgasła tak samo szybko jak wzeszła.

Sobota, 23.02 o godz. 18.50 BUNTOWNIK BEZ POWODU (1955)

Reż. Nicholas Ray; Wyst. James Dean, Natalie Wood, Rochelle Hudson; Dramat, USA,111 min, kolor

Jim Stark (James Dean) jest uczniem szkoły średniej, który nie może sobie znaleźć miejsca w otaczającej rzeczywistości. Samotność oraz frustracja, spowodowane wiecznymi przeprowadzkami sprawiają, że Jim nie może odnaleźć własnej tożsamości. Brakuje mu silnego ojca, na którym mógłby się wzorować. Nie ma wielu przyjaciół, a jego największym marzeniem jest dołączenie do młodzieżowego gangu. Dopiero, gdy śmierć przywódcy grupy każe Jimowi zastanowić się nad swoim życiem.

PREMIERA MIESIĄCA:

Niedziela, 24.02 o godz. 21.00 MROCZNY RYCERZ (2008)

reż. Christopher Nolan, wyst. Christian Bale, Heath Ledger, Gary Oldman, Aaron Eckhart, Maggie Gyllenhaal, kolor, 152 min., USA, 2008

W kontynuacji filmu “Batman - Poczatek", człowiek nietoperz nadal toczy walkę z przestepczością w Gotham. Pomagają mu w tym porucznik James Gordon i prokurator okręgowy Harvey Dent. Gdy zaczyna wydawać się, że Batmanowi na dobre uda się zaprowadzić porządek w mieście, na horyzoncie pojawia się nowy, niezrównoważony i złakniony krwi przestępca - Joker. Siejący chaos bandyta za cel obrał sobie zmudzenie Batmana do przejścia na stronę zła.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×