"Tytus, Romek i A’Tomek". Papcio Chmiel nie żyje! Henryk Jerzy Chmielewski, twórca komiksów o Tytusie, Romku i A'Tomku, miał 97 lat

Henryk Jerzy Chmielewski, ps. „Papcio Chmiel”, urodził się ur. 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Zmarł wczoraj, 21 stycznia 2021. Był jednym z najbardziej znanych polskich grafików i rysowników. Jest autorem kultowej serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”. Miał 97 lat.

Multimedia

PAPCIO CHMIEL NIE ŻYJE!

Zmarł Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski. To legenda i ikona polskiego komiksu. Według portalu Polter.pl informację o śmierci Papcia Chmiela w nocy z 21 na 22 stycznia 2021 roku podał Piotr Kasiński, który jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Jak informuje Wikipedia, w marcu 1943 złożył przysięgę i został żołnierzem Armii Krajowej. Otrzymał pseudonim „Jupiter”. W czasie powstania warszawskiego był żołnierzem w stopniu starszego strzelca w szeregach 7 pułku piechoty AK „Garłuch”. W dniach 1 i 2 sierpnia 1944 część żołnierzy „Garłucha” poległa lub została wzięta do niewoli (w tym 1 sierpnia Henryk Chmielewski).

W marcu 1945 rozpoczął pracę w Centralnym Zarządzie Przemysłu Włókienniczego jako kreślarz w Wydziale Technicznym oraz rozpoczął naukę w drugiej klasie licealnej prywatnego Gimnazjum im. Duczymińskiego. Karierę graficzną rozpoczął w wojsku, od opieki nad gazetką. Po przejściu do cywila w sierpniu w 1947 r. pracował jako rysownik, początkowo w „Świecie Przygód”, następnie w „Świecie Młodych”. W latach 1950–1956 studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Jest autorem kontynuacji serii komiksowej „Sierżant King z królewskiej konnicy” (1947) oraz komiksów własnego pomysłu „Półrocze bumelanta” (1951) i „Witek sprytek” (1955–1956).

Maria Koterbska nie żyje. To ona wylansowała hit "Serduszko puka w rytmie cza cza"Zobacz więcej

Szerzej znany z bardzo popularnej, ukazującej się od 1957, serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Przez wiele lat pracował w czasopiśmie „Świat Młodych”, w którym publikował kolejne odcinki. W latach 1989–1990 powstały dwa dziesięciominutowe odcinki serialu animowanego pt. „Narodziny Tytusa” oraz „Edukacja”. Dwanaście lat później na podstawie scenariusza wyłonionego w drodze konkursu powstał pełnometrażowy film animowany "Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń". Do maja 2010 ukazało się 31 części serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek” oraz książki "W odwiedziny do rodziny". Papcio Chmiel napisał też autobiografię "Urodziłem się w Barbakanie" (1999) oraz będącą jakby drugim tomem tej biografii, książkę "Tytus zlustrowany" (2007). Trzecia część autobiografii to "Tarabanie w Barbakanie" (rozszerzona wersja pierwszego tomu "Urodziłem się w Barbakanie") – wydana pod koniec 2013 roku.

Jest również autorem ilustracji do książki Barbary Tylickiej "Generał Ciupinek". W styczniu 2005 premierę miała gra komputerowa "Tytus, Romek i A’Tomek – Armia zbuntowanych robotów". W 2009 Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczki pocztowe z Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem, a także kolekcjonerską kopertę FDC. Pod koniec 2010 wydawnictwo Agora wydało słuchowisko CD na podstawie XIII księgi przygód „Tytusa, Romka i A’Tomka” – wyprawa na wyspy nonsensu – z dołączoną książeczką z rysunkami Papcia Chmiela. Pod koniec 2010 Poczta Polska wydała w wersji limitowanej kalendarz na rok 2011 – 4 pory uśmiechu z ilustracjami narysowanymi m.in. przez H.J. Chmielewskiego. W maju 2011 została wydana książka autorstwa Papcia Chmiela pt. "Witek sprytek i inne opowieści". W czerwcu 2015 roku wydawnictwo Egmont wydało grę planszową "Tytus, Romek i A’Tomek", a w maju 2015 roku, wyd. Prószyński i spółka – komiks "Elemelementarz". Za swoją twórczość został uhonorowany Orderem Uśmiechu. W 2005 był członkiem Honorowego Komitetu Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W 2006 wspierał kampanię Kazimierza Marcinkiewicza w wyborach na prezydenta stolicy. W 2007 poparł Prawo i Sprawiedliwość w wyborach parlamentarnych i zasiadał w Komitecie Honorowego Poparcia PiS. 31 maja 2007 został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Źródło: Agencja TVN/x-news

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×