"Tytus, Romek i A’Tomek". Pogrzeb Papcia Chmiela. Henryk Jerzy Chmielewski pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę!

Papcio Chmiel był jedną z ikon polskiej popkultury. Genialny rysownik, autor kultowego "Tytus, Romek i A’Tomek", zmarł 21 stycznia 2021 roku. Dzisiaj odbył się pogrzeb Papcia Chmiela; Henryk Jerzy Chmielewski wyruszył w swoją ostatnią drogę.

Multimedia

POGRZEB PAPCIA CHMIELA

Pogrzeb Papcia Chmiela odbył się 10 lutego 2021 roku. Henryk Jerzy Chmielewski spoczął na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, gdzie pożegnali go rodzina, przyjaciele, a także przedstawiciele władz oraz wielbiciele twórczości, którzy nie mogą pogodzić się ze stratą.

Na początku uroczystości pogrzebowej Henryk Jerzy Chmielewski pośmiertnie został uhonorowany Orderem Orła Białego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Papcio Chmiel nie żyje! Twórca komiksów o Tytusie, Romku i A'Tomku miał 97 latZobacz więcej

Papcio Chmiel czyli Henryk Jerzy Chmielewski zmarł 21 stycznia 2021 roku. Był ikoną polskiego komiksu, dając czytelnikom przede wszystkim głośne dzieło pt. "Tytus, Romek i A’Tomek". W latach 1950–1956 studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Jest autorem kontynuacji serii komiksowej „Sierżant King z królewskiej konnicy” (1947) oraz komiksów własnego pomysłu „Półrocze bumelanta” (1951) i „Witek sprytek” (1955–1956).

Szerzej znany z bardzo popularnej, ukazującej się od 1957, serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Przez wiele lat pracował w czasopiśmie „Świat Młodych”, w którym publikował kolejne odcinki. W latach 1989–1990 powstały dwa dziesięciominutowe odcinki serialu animowanego pt. „Narodziny Tytusa” oraz „Edukacja”. Dwanaście lat później na podstawie scenariusza wyłonionego w drodze konkursu powstał pełnometrażowy film animowany "Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń". Do maja 2010 ukazało się 31 części serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek” oraz książki "W odwiedziny do rodziny".

Źródło: Agencja TVN/x-news

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
 • A' (gość)

  Ale uroczystości na Powązkach. Wieczne odpoczywanie Papcio!

  11.02.2021 10:27
 • Romek

  Tak to jest opierać się na "rzetelnych" źródłach TVP Info, które podawało informację o Powązkach...

  10.02.2021 19:57
 • Tomek (gość)

  Informacja nieprawdziwa!!! Papcio Chmiel spoczął na cmentarzu Bródnowskim!

  10.02.2021 18:26

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×