"Uwierz w ducha". Wzruszające połączenie melodramatu, filmu sf i sensacji [RECENZJA]

Sam zostaje zastrzelony na ulicy. Będąc duchem, przekonuje się, że jego zabójstwo nie było przypadkowe, a ukochanej żonie grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Za wszelką cenę usiłuje ją ostrzec.

Multimedia

NASZA OCENA: 9/10

Sam (Patrick Swayze) i Molly (Demi Moore) są młodym, szczęśliwym małżeństwem. Kiedy on zostaje zastrzelony w przypadkowym - wydawałoby się - napadzie, ona pogrąża się w czarnej rozpaczy. Ale duch Sama nie odchodzi w zaświaty, lecz wciąż krąży po tym świecie. Kiedy już przyzwyczaja się do nowej sytuacji, zaczyna obserwować Molly i próbować się z nią porozumieć. Przekonuje się też, że jego śmierć wcale nie była przypadkowa (a tak uważa policja), a ukochanej również grozi niebezpieczeństwo. By ją ostrzec, nawiązuje kontakt z medium - trochę zwariowaną, czarnoskórą spirytystką Odą (Whoopi Goldberg). To ona staje się pośrednikiem między światami…

Na początku lat 90. "Uwierz w ducha" było wielkim przebojem kinowym. Duża w tym zasługa dwóch gwiazd, które "pociągnęły" film: Patricka Swayze i Whoopi Goldberg. On osiągnął wtedy szczyty popularności (trzy lata wcześniej był muzyczny "Wirujący seks", rok później - sensacyjny "Na fali"), ona już wysoko, choć jeszcze nie na szczycie. Miała już w dorobku "Kolor purpury" (1985) "Jumpin' Jack Flash" (1986) oraz "Homer i Eddie" (1989), a przed sobą "Zakonnicę w przebraniu" (1992) i "Chłopaków na bok" (1995).

Urocze, do dzisiaj wzruszające i ponad 20 lat temu oryginalne połączenie melodramatu, filmu sf i sensacji ze znakomitą obsadą. Dzięki tej gwiazdorskiej dwójce film stał się przepustką na hollywoodzki szczyt dla Demi Moore, która wcześniej zwróciła na siebie uwagę w "Ogniach św. Elma" (1985), a wkrótce po "Uwierz w ducha" zagrała jedną z głównych ról w "Ludziach honoru" (1992).

Film dostał pięć nominacji do Oscara (m.in. dla najlepszego filmu i za muzykę) uwieńczone dwiema statuetkami - dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Whoopi Goldberg) i za scenariusz oryginalny (Bruce Joel Rubin).

Piotr Radecki

Melodramat USA 1990, reż. Jerry Zucker

"Uwierz w ducha" w tv. Sprawdź datę emisji!

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Oliwia (gość)

    Ja : wierzę : w : duchy.!

    23.08.2017 12:06

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×