"Vabank". Józef Para nie żyje. Wybitny aktor znany z roli komisarza Przygody miał 98 lat

Józef Para nie żyje. Wybitny aktor znany z roli komisarza Przygody w filmach "Vabank" i "Vabank II" miał 98 lat. O jego śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

Multimedia

Zmarł Józef Para, czyli komisarz Przygoda z filmów "Vabank" i "Vabank II"

Józef Para zmarł 9 listopada 2020 roku w wieku 98 lat. Informację przekazał Związek Artystów Scen Polskich.

Choć zagrał dziesiątki ról teatralnych, telewizyjnych, czy filmowych, m.in. w "Agencie nr 1", "Człowieku na torze", "Trędowatej”, "Królowej Bonie", "Do krwi ostatniej", "Polonia Restituta", "Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy", czy w "Alchemiku Sendiviusie", szerokiej publiczności zapadł w pamięć rolą Komisarza Przygody w obrazie Juliusza Machulskiego "Vabank" i "Vabank II - czytamy w oświadczeniu Związku Artystów Scen Polskich.

Filmy o napadach i włamaniach! Co obejrzeć w oczekwaniu na dalszy ciąg serialu "Dom z papieru"?Zobacz więcej

Józef Para urodził się 1 lipca 1922 roku w Wojakowej. Był absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Krakowie, reżyserem i wybitnym aktorem teatrów: Słowackiego, Starego i Rapsodycznego w Krakowie oraz dyrektorem Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Współczesnego we Wrocławiu i Śląskiego w Katowicach.

Na swoim koncie miał ponad sto ról filmowych i telewizyjnych. Największą popularność przyniosła mu postać komisarza Przygody z filmów Juliusza Machulskiego "Vabank" i "Vabank II". Był odznaczony Krzyżem Komandorskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, a z okazji 60-lecia pracy aktorskiej, 40-lecia reżyserskiej i 25-lecia pedagogicznej - Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • anuszka (gość)

    piekny wiek chcialoby sie dozyc takiego

    10.11.2020 15:07

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×