"W domu". Osadzony w wirtualnej przestrzeni Krzysztof Garbaczewski opowiada o swoim filmie dla HBO Polska. VR to przyszłość kina i teatru? [WYWIAD]

Krzysztof Połaski
Krzysztof Połaski
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Na platformę HBO GO właśnie trafiła antologia "W domu", czyli nietypowy projekt, w ramach którego polscy twórcy kina, teatru oraz opery postanowili zmierzyć się z rzeczywistością podczas lockdownu i pokazać swoje spojrzenie na życie w dobie COVID-19. Jednym z twórców, który wziął udział w akcji, jest Krzysztof Garbaczewski, który - będąc osadzonym w wirtualnej rzeczywistości - opowiedział nam o kulisach swojego filmu pt. "Ślimak"!

KRZYSZTOF GARBACZEWSKI OPOWIADA O SWOIM FILMIE DLA PROJEKTU "W DOMU" HBO POLSKA

"Ślimak" to debiut Krzysztofa Garbaczewski w charakterze reżysera filmowego, jednak na dobrą sprawę językiem filmowym Garbaczewski w swojej twórczości posługuje się już od wielu lat. Wystarczy zobaczyć chociaż jeden jego spektakl teatralny, aby utwierdzić się w przekonaniu, że kino i teatr mogą bardzo sprawnie się przenikać.

Garbaczewski tak mówi o swoim filmowym debiucie:

Od wielu lat ten wątek się pojawiał. Taka ochota, aby gdzieś wskoczyć na to terytorium, bo przekraczając teatralność w różnych mediach, praca z kamerą w pewnym momencie stała się czymś interesującym. Myślę, że ta przygoda jest bardzo ciekawa i wciągająca w nurt filmowy.

W "Ślimaku" na ekranie możemy podziwiać samego Krzysztofa Garbaczewskiego oraz aktorkę Sandrę Korzeniak. Wszystkie filmy, które powstały dla projektu "W domu", zrodziły się w ramach artystycznego manifestu: musiały dziać się w czasie pandemii, ich długość miała nie przekraczać 10 minut i uwzględniać wprowadzone na ten czas restrykcje. Artyści musieli przygotować filmy samodzielnie w czasie 4 tygodni, mając pełną dowolność w kwestii doboru formy i gatunku. Krzysztof Garbaczewski "Ślimaka" zapowiedział w następujący sposób:

Uprawiając ogród zauważasz, że czas nie jest linearny, raczej odrealnia, i sprawia, że coraz bardziej przypominasz wirtualnego ślimaka, który nosi na grzbiecie swój dom z serpentyny. Jej proporcja, to matematyczny ciąg, algorytm strachu, a wstręt to tylko stan przejściowy, na drodze do miłości.

Forma, w jakiej został zrealizowany nasz wywiad, jest dość nietypowa, bowiem Krzysztof Garbaczewski postanowił umieścić samego siebie w wirtualnej rzeczywistości. To doskonale koreluje z samym dziełem Garbaczewskiego, ale też zrodziło pytania o wirtualną rzeczywistość w sztuce. Czy VR to przyszłość kina i teatru?

Krzysztof Garbaczewski to jeden z najciekawszych współczesnych polskich twórców teatralnych. Autor takich spektakli jak m.in. "Kamienne niebo zamiast gwiazd" (Muzeum Powstania Warszawskiego / Nowy Teatr), "Życie seksualne dzikich" (Nowy Teatr), "Iwona, księżniczka Burgunda" (Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu), "Wyzwolenie" (Teatr Studio" czy ostatnio "Boska komedia" (Teatr Powszechny w Warszawie), gdzie za dramaturgię spektaklu odpowiadał raper Koza.

KRZYSZTOF GARBACZEWSKI - WYWIAD

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn