"W tyle wizji". Krzysztof Skiba i Big Cyc żądają przeprosin i miliona złotych od TVP! Jest odpowiedź! [OŚWIADCZENIE]

Krzysztof Skiba, lider zespołu Big Cyc, wystosował oświadczenie, w którym żąda od Telewizji Polskiej przeprosin i zadośćuczynienia w wysokości miliona złotych. Wszystko przez materiał wyemitowany w programie "W tyle wizji". Co na to TVP?

Multimedia

W programie "W tyle wizji" wyemitowanym 23 lipca 2018 r. w materiale pokazującym uczestników protestu pod Sejmem wykorzystano utwór zespołu Big Cyc "Jak słodko zostać świrem". Piosenka została użyta jako ilustracja muzyczna, jako nawiązanie do słów marszałka senatu Stanisława Karczewskiego o "świrach pod sejmem".

Krzysztof Skiba, lider zespołu Big Cyc, postanowił zainterweniować. Wystosował oświadczenie, w którym poinformował opinię publiczną, że nie było zgody na wykorzystanie utworu w programie. Big Cyc żąda wobec tego przeprosin od TVP zadośćuczynienia w wysokości miliona złotych:

O całym zdarzeniu wykorzystania piosenki poinformowali nas oburzeni fani zespołu. Nie ma i nigdy nie będzie zgody na posługiwanie się naszą twórczością w materiałach propagandowych służących polityce Prawa i Sprawiedliwości. Takie bezprawne chwyty telewizji sugerują poparcie artystów dla niszczenia wolnych sądów w Polsce. Żądamy od TVP przeprosin zespołu na antenie TVP Info w programie "W tyle wizji" i poinformowanie widzów, że piosenka została użyta bez zgody zespołu. Żądamy wpłaty miliona złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tytułem zadośćuczynienia za straty moralne i wizerunkowe jakie poniósł zespół Big Cyc w związku z sugestią poparcia dla polityki PiS. W przypadku odmowy spełnienia naszych żądań, będziemy domagać się spełnienia tych warunków na drodze sądowej. Zespół Big Cyc

Lider Big Cyca dodał później także:

Jeżeli TVP przegra proces, a zakładamy, że przegra, to ten milion na WOŚP, to będą pierwsze dobrze wydane pieniądze za rządów prezesa Kurskiego. Do tej pory TVPiS wydawała kasę na tureckie seriale, propagandę i Sławomira. Teraz wyda na sprzęt medyczny dla potrzebujących....

Co na to Telewizja Polska? Jest już odpowiedź na zarzuty wystosowane przez Skibę.

Telewizja Polska wyjaśnia, iż wykorzystanie fragmentu piosenki "Jak słodko zostać świrem" zespołu Big Cyc w programie satyrycznym TVP Info "W tyle wizji" nastąpiło na podstawie licencji, wynikającej z umowy generalnej zawartej pomiędzy Telewizją Polską, a Stowarzyszeniem Autorów ZAIKS. Telewizja Polska dopełniła wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniem wykorzystania tego utworu, co stanowi podstawę do wypłaty wynagrodzeń dla osób uprawnionych z tytułu praw autorskich i pokrewnych. Program "W tyle wizji" to program satyryczny, komentujący bieżące wydarzenia z przymrużeniem oka, dystansem i humorem, w sposób zabawny i zaskakujący. Użycie fragmentu piosenki stanowiło tło muzyczne, uzupełnienie felietonu w formie parodii. W przeszłości, kiedy pan Skiba bywał odpłatnie gościem programu "W tyle wizji" fragmenty piosenek zespołu Big Cyc były wielokrotnie wykorzystywane do materiałów satyrycznych emitowanych w trakcie audycji. Nie wywoływało to wówczas podobnych jak ostatnio, niezrozumiałych i bezpodstawnych reakcji zespołu. Telewizja Polska wyraża ubolewanie, że wykorzystanie utworu zespołu Big Cyc spotkało się z negatywnym odbiorem i krytyką, gdyż intencją redakcji programu nie było zawłaszczenie czyjejś pracy lub obrażanie kogokolwiek.

Jak zakończy się ten spór?

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
 • Arytas (gość)

  Doświadczony od Big Cyca, telewizję chce wycycać.

  31.01.2019 15:15
 • Kumak (gość)

  Bardzo słusznie, niech TVP, tuba propagandowa PiS, nie będzie bezkarna. Tylko czy to jest możliwe w obecnej sytuacji... Nie spodziewałem się, że taki ustrój może wrócic a tu jednak.

  15.11.2018 23:01
 • mm (gość)

  wez sie chlopie w garsc .... stary a glupi

  24.10.2018 00:54
 • sad (gość)

  gdy skończył się punk, jest tylko "money-money"...

  26.07.2018 16:16
 • ciotka Halina co pupę wypina (gość)

  jak Skiba pokazał dupę w telewizji to telewizja nie wołała od niego miliona złotych, a należało się.

  26.07.2018 16:10

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×