"Wataha" sezon 2. Najlepszy polski serial ostatnich lat? [KOMENTARZ+WIDEORECENZJA]

"Wataha" 2. sezon najlepszym polskim serialem? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć! Sprawdźcie 8. odcinek "Popkulturowego"!

Multimedia

HBO sporo zaryzykowało wskrzeszając "Watahę". Oczywiście, fani 1. sezonu bardzo czekali na kontynuację, ale sama produkcja była wówczas różnie oceniana i w takich wypadkach czasem po prostu bardziej opłaca się zająć realizacją nowego tytułu. Na szczęście tak się nie stało, a my – widzowie – otrzymaliśmy prawdopodobnie jeden z najlepszych polskich seriali ostatnich lat.

"Wataha 2" wygrywa już swoim scenariuszem. Widać, że poświęcono mu odpowiedni czas, dzięki czemu skrypt jest atrakcyjny i trzymający w napięciu. Zaletą serialu jest jego aktualność; rasizm oraz ksenofobia to problemy, których dłużej nie możemy zamiatać pod dywan i udawać, że ich nie ma. Oczywiście, możecie powiedzieć, że aż tak ekstremalne wydarzenia, jakie mają miejsce w "Watasze" w Polsce się nie wydarzyły, ALE jedną z funkcji sztuki jest ostrzeganie. Gdy w 2013 roku Krzysztof Warlikowski zrobił spektakl "Kabaret warszawski", opowiadający o coraz bardziej brunatnej Europie, to niektórzy pukali się w głowę. A tymczasem niestety okazał się prorokiem. Miejmy nadzieję, że to się nie powtórzy w przypadku "Watahy".

Wracając do scenariusza, to nie sposób nie pochwalić tego, jak napisani są bohaterowie "Watahy". Prokurator Iga Dobosz z 1. i 2. sezonu to jakby dwie kompletnie inne osoby. Aleksandra Popławska zalicza tutaj swoją popisową rolę, jej postać jest charyzmatyczna, charakterna i jest JAKAŚ. Zresztą podobnie dzieje się w przypadku Wiktora Rebrowa, granego przez Leszka Lichotę. Swoje pięć minut w końcu ma też Andrzej Zieliński. Do tego świetnie jest skonstruowany drugi plan; Piotr Żurawski czy Jacek Beler to perełki, ale ciekawie rozwija się też policjantka grana przez Weronikę Humaj.

Twórcy potrafią dawkować napięcie, często wyprowadzają widza na manowce i starają się mylić tropy, ale finalnie całkiem zgrabnie łączą wątki z 1. sezonu z tymi nowymi. Strzałem w dziesiątkę był powrót Grzywy Grzywaczewskiego i chociaż Bartłomiej Topa niezbyt często pojawia się na ekranie, to zawsze zalicza mocno zaznacza swoją obecność. Zwróćcie też uwagę na to jak twórcy pytają o moralność; czy w imię wyższego dobra można zejść na złą drogę i czasem przymknąć oczy, gdyż przedwczesna reakcja popsułaby cały plan?

Dobosz odkrywa prawdę! Zginie? [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

No i te detale. Mamy tutaj skomplikowane stosunki polsko-ukraińskie, gdzie współpraca służb Polski i Ukrainy idzie jak po grudzie. Zwróćcie też uwagę na sposób przedstawienia uchodźców; nie jest do końca kolorowo. Mamy tutaj uchodźców, którzy są agresywni, atakują i próbują wykorzystać innych. Wydaje mi się, że jest to bliskie prawdzie.

Chwalę i chwalę, ale nie wszystko było idealne. Żałuję, że nie do końca wykorzystano potencjał Grzegorza Damięckiego. Z tą postacią można byłoby zrobić dużo, dużo więcej, a tak trochę sprawia wrażenie bohatera skleconego na szybko. Podobne zarzuty można kierować w stronę większości postaci strażników granicznych, no ale tutaj scenariusz zwyczajnie nie dawał im zbyt wielkiego pola do popisu.

Brawo HBO, brawo Kasia Adamik i Jan P. Matuszewski. Udała Wam się ta druga "Wataha". Niech serial święci triumfy na świecie, bo nie mamy czego się wstydzić. Przybijam znaczek jakości "DOBRE, BO POLSKIE" i czekam na trzeci sezon, bo furtka jest szeroko otwarta, a niektórych tematów jeszcze nie wyjaśniono. Ale nie śpieszcie się, bo na dobre rzeczy warto czekać.

Krzysztof Połaski
krzysztof.polaski@telemagazyn.pl

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
 • Bartollo (gość)

  Genialna Obsada, Montaz, Gra... SUPER PRODUKCJA

  22.12.2017 19:33
 • Gru666 (gość)

  Rewelacja a szczegolnie panie zenek ostatni odcinek oby byl 3 sezon.

  21.11.2017 22:15
 • Asia (gość)

  Oglądałam cały drugi sezon i według mnie najlepszy serial kryminalny świetna rola Bartłomieja Topy i Leszka Lichoty

  20.11.2017 12:47
 • Markus (gość)

  Na pewno nie wygrywa z Paktem , ale i tak wysoka pułap.

  20.11.2017 10:36
 • beata (gość)

  czekam na trzeci sezon

  19.11.2017 23:41
 • Syla (gość)

  Serial jeden z lepszych jakie widziałam, trzyma w napięciu do ostatniej minuty. Mam nadzieję że pojawi się następny sezon.

  19.11.2017 22:07
 • Zenek (gość)

  Niestety ostatni odcinek to kicha wzorowany na hamerykańskim badziewiu. Więcej szkoda pisać.

  19.11.2017 21:39
 • Rafi (gość)

  W porównaniu do Belfra 2 to jest arcydzieło

  19.11.2017 19:57

Dodaj komentarz

 • Trwa cisza wyborcza, dlatego komentowanie w serwisie zostało tymczasowo zablokowane. Zapraszamy do dzielenia się opiniami i komentarzami po zakończeniu ciszy

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×