"Wejście smoka" ma już 45 lat. W AXN klasyka filmów kung fu i karate z aktorami, którzy sławę zdobyli w hicie wszech czasów! [ZDJĘCIA]

W lipcu minęło 45 lat od premiery najsłynniejszego filmu kung fu, który na zawsze zmienił obraz popkultury. "Wejście smoka" rozpoczęło trwającą do dziś modę na kino sztuk walki. Tysiące aktorów i adeptów różnych szkół sztuk walki próbowało pójść śladami Bruce’a Lee i zapisać się na kartach historii kina. Niektórym się udało.

Multimedia

W lipcu minęło 45 lat od premiery najsłynniejszego filmu kung fu, który na zawsze zmienił obraz popkultury. "Wejście smoka" rozpoczęło trwającą do dziś modę na kino sztuk walki i otworzyło drzwi do kariery takim aktorom jak Jackie Chan, Shih Kien, Bolo Yeung czy Cynthia Rothrock. W listopadzie kanały AXN i AXN Black przypomną klasykę filmów kung fu i karate z aktorami, którzy sławę zdobyli w hicie wszech czasów z Brucem Lee w roli głównej.

"Znaki". Gatunkowa schematyczność kontra castingowe strzały w dziesiątkę. Jaki jest nowy polski serial AXN?Zobacz więcej

Żaden aktor chińskiego pochodzenia nie zdobył takiego uznania, sławy i uwielbienia, jak urodzony w San Francisco Bruce Lee - mierzący 160 centymetrów wzrostu twórca nowej sztuki walki Jeet Kune Do (Droga Przechwytującej Pięści). To właśnie mieszanka drogi przechwytującej pięści i kung fu pozwoliła Bruce’owi Lee zostać największym gwiazdorem kina sztuk walki i rozpocząć nowy rozdział w historii kinematografii. Legendę Lee pomogła zbudować także jego tragiczna śmierć na trzy tygodnie przed premierą Wejścia Smoka. Miliony fanów na całym świecie zastanawiało się, jak to możliwe, żeby nieziemsko sprawny, wytrenowany, zdrowy 33-latek zmarł tak nagle. Jedna z plotek głosiła, że to przedstawiciele klasztoru Shaolin zabili go techniką Dim Mark (Cios Wibrującej Pięści) za to, że w swoich szkołach w Stanach nauczał nie tylko Chińczyków, ale także Amerykanów. Prawda jest jednak mniej barwna: pracując na planie Wejście smoka, Bruce doznał obrzęku mózgu. Po wyjściu ze szpitala, bawiąc się w apartamencie tajwańskiej aktorki Betty Ting Pei, zasnął i już się nie obudził. Okazało się, że zgon nastąpił wskutek zmieszania leków przeciwbólowych, środków odurzających i alkoholu.

Jackie Chan nagrodzony za całokształt twórczości [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Tysiące aktorów i adeptów różnych szkół sztuk walki próbowało pójść śladami Bruce’a Lee i zapisać się na kartach historii kina. Współczesnym przykładem wpływu Bruce’a na kariery mistrzów sztuk walki jest Jackie Chan, który zagrał epizod w Wejściu Smoka. Za całokształt twórczości, po 56 latach na planie filmowym, otrzymał Oskara. Przełomem w jego karierze był film "Młody tygrys" z 1973 roku, w którym po raz pierwszy dostał rolę aktorską, a nie kaskaderską.

John Avildsen nie żyje. Zdobywca Oscara miał 81 lat [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

"Wejście Smoka" pozwoliło przebić się do świadomości zachodnich odbiorców wielu aktorom z Hongkongu. Shih Kien, którego zobaczymy w AXN Black w filmie "Pojedynek Tygrysa" z 1974 roku, zagrał głównego przeciwnika Bruce’a Lee. W "Wejściu Smoka" wystąpili również Bolo Yeung i Cynthia Rothrock. Pochodzący z Hong Kongu, Yeung wygrywał w młodości zawody kulturystyczne, a w swojej karierze zagrał nie tylko u boku Bruce’a Lee, ale także Jean-Claude'a Van Damme'a. Cynthia Rothrock w latach 1981-1985 była mistrzynią świata karate w kategorii z bronią i do tej pory zagrała w ponad 40 filmach. Dla twórców gry Mortal Kombat była inspiracją do stworzenia postaci Sonii Blade.

Filmy walki w listopadzie w AXN

"Młody Tygrys" w środę 7 listopada o godz. 22:05 w AXN Black
"Pojedynek Tygrysa" w środę 14 listopada o godz. 22:05 w AXN Black
"Karate kid 2" w piątek 2 listopada o godz. 20:10 w AXN
"Karate kid 3" w sobotę 3 listopada o godz. 17:30 w AXN
"Karate kid: mistrz i uczennica" w sobotę 10 listopada o godz. 16:35 w AXN
Remake pierwszej części serii "Karate kid" z 2010 roku w sobotę 17 listopada o godz. 16:25 w AXN

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×