West Side Story - film, recenzja, opinie, ocena

Maria jest siostrą szefa gangu Portorykańczyków. Tony to były szef gangu Jetsów. Oboje zakochują się w sobie. Tymczasem gangi ustalają termin starcia. Tony i Maria próbują zapobiec tragedii.

Multimedia

NASZA OCENA: 10/10

Lata 50., nowojorska dzielnica West Side. Maria (Natalie Wood) jest młodszą siostrą Bernarda (George Chakiris), szefa młodzieżowego gangu Portorykańczyków. Ich przeciwnikami jest podobny gang Jetsów, ale złożony z białych Amerykanów. Ich szefem jest Riff (Russ Tamblyn), którego najbliższy kumpel Tony (Richard Beymer), od pierwszego wejrzenia zakochał się w Marii. Ze wzajemnością. Młodzi potajemnie się spotykają, snują plany na przyszłość, chcą razem wyjechać. Jednak dopada ich rzeczywistość: rywalizujące ze sobą gangi szykują się do ostatecznej rozprawy, czyli wielkiej bójki, której wynik zadecyduje, kto będzie rządził dzielnicą. Maria i Tony próbują temu zapobiec.

"West Side Story" to przeniesiony na duży ekran legendarny musical broadwayowski luźno inspirowany "Romeo i Julią" Szekspira. Jego premiera była wielkim wydarzeniem, a samą produkcje nazywano przełomową z uwagi na ekspresyjną, prawie akrobatyczną choreografię, której autorem był reżyser filmu (i wersji scenicznej) Jerome Robbins, znakomity tancerz, którego karierę przerwała choroba Parkinsona. Z kolei drugi reżyser Robert Wise, pierwotnie planował, by to Elvis Presley zagrał główną rolę. Być może, gdyby to doszło do skutku, historia muzyki rozrywkowej potoczyłaby się zupełnie inaczej. Także z planów, by role Marii powierzyć Audrey Hepburn nic nie wyszło - aktorka była właśnie w ciąży. "West Side Story" dostał 11 nominacji do Oscara i aż 10 statuetek (m.in. dla George’a Chakirisa za genialną rolę brata Marii), przez co jest najbardziej uhonorowanym musicalem filmowym w historii.

Piotr Radecki

Musical USA 1961, reż. Robert Wise, Jerome Robbins

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×