"Whisky dla aniołów". Whisky pomysłem na życie [RECENZJA]

„Whisky dla aniołów” to ciepły, zabawny i nie pozbawiony napięcia film, który ogląda się z przyjemnością, a co więcej z zaangażowaniem kibicuje jego niezbyt rozgarniętym bohaterom.

Multimedia

NASZA OCENA: 8/10

Tytułowy trunek leje się w filmie obficie, ale pijący bynajmniej aniołkami nie są… Cała czwórka głównych bohaterów ma za sobą kryminalną przeszłość, a ich przyszłość maluje się – przynajmniej do pewnego momentu – w nieciekawych kolorach. Centralną postacią historii jest Robbie. Jego ojciec to wieczny bezrobotny, jego kumple to cwaniaczki i drobni gangsterzy, sam Robbie ma za sobą odsiadkę. Narodziny syna zmieniają jednak jego życie – Robbie postanawia zacząć żyć godnie i uczciwie, aby mały Luke nie mówił kiedyś o nim tego co on o swym ojcu… Wkrótce na drodze Robbie’ego staną kawalarz Rhino, przygłupi Albert oraz kleptomanka Mo. A także pewna destylarnia, która okaże się szansą na lepsze życie.

To zdecydowanie najcieplejszy i najbardziej optymistyczny film Kena Loacha. Bohaterowie to co prawda znów brytyjski margines społeczny i ludzie ze społecznych nizin, ale tym razem zdeterminowani, by awansować choć o szczebel wyżej i odmienić pieskie życie. A że nie zamierzają dokonać tego ciężką harówą, a w wyjątkowo oryginalny sposób, łącząc przyjemnie z pożytecznym, kieruje to scenariuszową lokomotywę w tory po słodko-gorzkich „Goło i wesoło” czy „Orkiestrze” – to w sumie podobny klimat, w którym małe dramaty sąsiadują ze zgrywą, układając się w bezpretensjonalną i szczerą całość. Co więcej film, a zwłaszcza jedna jego scena trzyma w takim napięciu, że mógłby go pozazdrościć niejeden film w Bondem. Bardzo przyjemny w odbiorze obraz, nagrodzony przez publiczność na MFF w San Sebastian oraz Nagrodą Jury w Cannes (Ken Loach był tam zresztą nominowany do Złotej Palmy).

Beata Cielecka

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×