"Wiedźmin" Netflix. Powstała petycja w sprawie koloru skóry Ciri. Widzowie nie chcą przedstawicielki mniejszości etnicznej? [ZDJĘCIA]

Kontrowersje wokół serialu "Wiedźmin" narastają. Po wycieku ogłoszenia castingowego do roli Ciri, w sieci powstała petycji, w sprawie koloru skóry młodej bohaterki. Czy widzowie nie chcą, by w rolę cintryjskiej księżniczki wcieliła się przedstawicielka mniejszości etnicznej?

Multimedia

Kilka dni temu na stronie jednego z młodzieżowych brytyjskich teatrów pojawiło się ogłoszenie castingowe do roli Ciri w serialu Netflixa pt. "Wiedźmin". W treści ogłoszenia zaznaczono, że do roli cintryjskiej księżniczki poszukiwane są aktorki z grupy BAME, czyli "black, Asian, minor ethnicity". Jeśli informacje te są prawdziwe oznacza to, że wygląd netfliksowej Ciri może znacząco odbiegać od książkowego oryginału.

Henry Cavill to zły wybór? Internauci podzieleni w sprawie odtwórcy roli Geralta. Co na to Tomasz Bagiński? [ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Informacja o ogłoszeniu castingowym do roli Ciri wywołała burzę w sieci. Część z fanów domaga się słowiańskiej Ciri. Powstała nawet internetowa petycja w tej sprawie, którą na ten moment (10.09) podpisało już ponad 16 tysięcy osób. Autorzy petycji wyjaśniają, że chcieliby aby o wyborze serialowej Ciri decydowały przede wszystkim umiejętności aktorskie, a nie pochodzenie etniczne aktorki. Petycję znajdziecie tutaj.

"Wiedźmin" - kim jest Ciri?

Przypomnijmy, że Ciri to cintryjska księżniczka, córka Pavetty, a wnuczka Calanthe. Jej rodzice zginęli podczas sztormu, a raczej w momencie, gdy Vilgefortz chciał porwać statek z rodzicami Ciri na prośbę jej ojca, gdy była małym dzieckiem. Dzieciństwo spędziła w Cintrze i na Wyspach Skellige na dworze swojej babki.

Netflix ujawnił do tej pory, że w rolę Rolę Geralta z Rivii wcieli się Henry Cavill. Tomasz Bagiński ostatecznie nie wyreżyseruje nawet jednego odcinka 1. sezonu "Wiedźmina". Za reżyserię będą odpowiadać Alik Sakharov (4 odcinki, w tym pierwszy), Alex Garcia Lopez (2 odcinki) oraz Charlotte Brändström (2 odcinki).

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Ktoś (gość)

    Po wyprodukowaniu Troi ( 2017) z czarnym Achillesem, Zeusem i Ateną już mnie nic nie dziwi.

    13.09.2018 18:38
  • martin856 (gość)

    ciri powynna byc biala i tyle. glowne postacie maja byc takie jak wgrze inacsej to joz nie wiedzmin ale podrupka.Przepraszam za bledy ortograficzne nie jestem polakiem pozdrawiam wszistkych

    12.09.2018 22:34
  • Smutne to (gość)

    Coraz więcej wskazuje na to że jednak powstanie miałkie, politpoprawne hołyłudzkie gówno. Żyjemy w nienormalnym świecie, gdzie wszystko zawsze musi być letnie i broń boże nie obrażać przypadkiem bóg wie kogo. Rozumiem że jakby dziś kręcili Bill Cosby show to należałoby domagać się w rodzinie Latynosa, skośnej Azjatki i rudego Białasa ze Szkocji. No i Aborygena - bo przecież nikogo, qwa mac nie wolno dyskryminować. Dla każdego normalnego i zdrowego na umyśle człowieka co prawda nie wiadomo kogo niby miałby dyskryminować "czarny" BCS, ale ultrasi zawsze się czegoś doszukają.

    11.09.2018 22:19
  • Sewer (gość)

    Wk........m się i tyle.

    11.09.2018 21:53
  • beton (gość)

    od ponad dwóch lat czekam z niecierpliwością na ten serial... niestety w trakcie oczekiwania na ten serial i czytając i kolejnych decyzjach netflixa dalej czekam ale z coraz mniejszym entuzjazmem zanim. jeszcze trochę i odechce mi sie go ogladac zanim pojawi sie premiera serialunajpierw odchodzi Sapkowski następnie Baginski nie będzie reżyserem jednego odcinka a teraz to

    11.09.2018 19:59
  • polopiryna (gość)

    Zauważcie, że największą krzywdę czarnym oraz stosunkom międzyrasowym wyrządzają ci biali, którzy walczą o ich reprezentację w show-biznesie, którzy organizują te wszelkie akcje afirmatywne, którzy na siłę starają się uszczęśliwić im życie kosztem innych białych. Sami czarni nie są tu niczemu winni. To nie oni są pomysłodawcami tych wszystkich cyrków. A co do samego wiedźmina, to jeśli twórcy chcą by czarni mieli swoją reprezentację, to może niech się zastanowią czy w swoim gronie mają utrzymane parytety. Z tego co pamiętam, to zarówno showrunnerka jak i jej kółko wzajemnej adoracji są biali. Może tu wypada wcisnąć kilku czarnych?

    11.09.2018 18:16
  • m (gość)

    ~jez jerzy Ale jak uszanuja dotyczas utrwalony wizerunek a jednoczesnie pozwola bialym na udzial w castingu na te role, to czarnoskorzy i inni nie biali nie beda miec zadnych szans..

    11.09.2018 17:31
  • :) (gość)

    Mogli zrobić hobbita z samymi czarnymi. Niektórym jak widać zupełnie by to nie przeszkadzało.

    11.09.2018 17:23
  • Bronek (gość)

    Sapkowski, to się raczej w łóżku przewraca na myśl, że jego antyrasistowskie dzieło ekranizowane jest z użyciem rasistowskich metod doboru aktorów, tzn. biali no pasaran. No chyba, że przytulił tyle kasy, że ma to gdzieś.

    11.09.2018 17:19
  • mr_Obvious (gość)

    "Co to ma znaczyć że petycja domaga się aby wybierano aktorów przez względy aktorskie"? Ma znaczyć, żeby wybierano aktorów "przez względy" aktorskie.

    11.09.2018 17:14
  • jeż jerzy (gość)

    Tak Tomku, czarni są w pierwszej kolejności wybierani dlatego, że nie są biali (należą do grupy BAME - black, asian and minority ethnic). Petycja domaga się uszanowania uniwersum Wiedźmina i dotychczasowych przedstawień postaci Ciri oraz wyrównania szans w castingu, czyli żeby każdy mógł do niego przystąpić a nie tylko wszyscy poza białymi.

    11.09.2018 15:36
  • ZnawcaWiedzmina (gość)

    W całym uniwersum Wiedźmina Ciri jest biała! Czego wy nie rozumiecie? czy niedźwiedź polarny zagrany by był przez niedźwiedzia brunatnego? Przestańcie wymyślać takie głupoty... to nie żaden rasizm tylko REALNE ODTWORZENIE UNIWERSUM! Jestem za białą Ciri!

    11.09.2018 14:40
  • Tomek (gość)

    Ja czytałem te komentarze to mi się słabo robi - Co to ma znaczyć że petycja domaga się aby wybierano aktorów przez względy aktorskie - Mam więc rozumieć że czarni są wybierani inaczej ponieważ nie potrafią grac, domagają żeby nie oceniać poprzez kolor skóry a prze ta petycje sami to czynią .

    11.09.2018 13:47
  • thor (gość)

    Ja do dziś nie mogę przetrawić tego, że Jackson uległ naciskom i umieścił w Hobbicie czarnych, azjatów, jakichś Pakistańczyków. Te kolorowe tłumy statystów zupełnie psują immersję. Aż dziwne, że w Czarnej Panterze mieszkańcy Wakandy są jednej rasy.

    11.09.2018 09:46
  • k (gość)

    Parytety, parytety. Talent przestał się liczyć. Liczy się kolor skóry, przynależność etniczna, płeć , "orientacja" seksualna. A to podobno biały heteroseksualny mężczyzna jest źródłem rasizmu, szowinizmu i homofobii.

    11.09.2018 09:00
  • hehehe (gość)

    Ograniczanie białym dostępu do castingu w sposób szczególny pokazuje, że nie liczy się talent tylko rasa, i że czarni bez białej konkurencji mają większe szanse, czyli że biali potrafią lepiej grać ale przez to czarni nie znajdują angażu.

    11.09.2018 08:54
  • preczzkomuną (gość)

    Niektórzy usilnie dokonują blackwashingu i w tym celu ograniczają białym dostęp do castingu. Może jeszcze punkty za pochodzenie? Skądś to znamy, nieprawdaż?

    11.09.2018 08:49
  • Mort (gość)

    Ciri jest dzieckiem starszej krwi, potomkiem elfów, co oznacza że jest biała, nawet blisko bladego białego. To jest oranie kolejnego uniwersum tak jak to zrobili z star wars.

    11.09.2018 00:37
  • Robert (gość)

    Nie zmienia to jednak mojego zdania o petycji - Mam wrażenie że niektórzy usilnie próbują pokazać, że czarnoskórzy nie potrafią dobrze grac bo przecież nie są biali .

    10.09.2018 17:25
  • pol (gość)

    Obama dzięki kolorowi skóry został prezydentem i otrzymał Nobla a Hillary Clinton jak to mówią, taka szkoda bo mogła być pierwszą kobietą prezydent, dlatego, że płeć też ma znaczenie