Wielkanoc w TVP2

Premiera "Pasji wg św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego i Grzegorza Jarzyny, specjalne wydanie "Rozmów poSzczególnych" oraz świąteczne kino zarówno fabularne, jak i dokumentalne, to wybrane propozycje programowe Dwójki na Wielkanoc.

Multimedia

W Wielki Piątek, 29 marca o godz. 23.00, TVP2 premierowo pokaże wyjątkowe wydarzenie, do którego doszło w dniach 31 marca i 1 kwietnia 2012 roku w Alvernia Studios pod Krakowem. Znakomity polski reżyser teatralny Grzegorz Jerzyna dokonał niezwykłej inscenizacji jednego z najsłynniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego - "Pasji według św. Łukasza". Przedstawienie powstało z inicjatywy Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach podsumowania Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Kilka godzin wcześniej, o godz. 11.25, Dwójka zaprezentuje też spotkanie mistrza Pendereckiego z muzykologiem Marcinem Gmysem w ramach specjalnego, świątecznego wydania "Rozmów poSzczególnych".

Tymczasem w Wielką Sobotę, 30 marca, o godz. 22.10, w kinie Dwójki zobaczymy pełen akcji, widowiskowo zrealizowany "Patrol" z Kevinem Costnerem i Ashtonem Kutcherem w głównych rolach.

W Niedzielę Wielkanocną, 31 marca, o godz. 9.10, poznamy sekrety jednej z najbardziej znanych oraz niezwykłych wysp świata w dokumentalnym obrazie pt. "Tajemnica Wyspy Wielkanocnej". Z kolei o godz. 14.00 widzów Dwójki zapraszamy na pełną gwiazd, świąteczną "Familiadę". Kolejne wydanie tego popularnego teleturnieju już następnego dnia, w wielkanocny poniedziałek, również o godz. 14.00

OPISY WYBRANYCH POZYCJI PROGRAMOWYCH

WIELKI PIĄTEK (29 marca)

"PASJA WG ŚWIĘTEGO ŁUKASZA"

W Wielki Piątek, 29 marca na antenie telewizyjnej Dwójki po raz pierwszy będzie można zobaczyć "Pasję wg św. Łukasza" w reżyserii Grzegorza Jarzyny. To wyjątkowe widowisko muzyczne, prezentujące jeden z najsłynniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego, zostało zarejestrowane na przełomie marca i kwietnia 2012 r. w nowoczesnym studio filmowym Alvernia Studios pod Krakowem.

Rejestracja "Pasji według św. Łukasza" to nie tylko dokumentacja tego szczególnego wydarzenia z udziałem publiczności, lecz także nowe, autonomiczne dzieło audiowizualne. Ultranowoczesna kopuła Alvernia Studios skupiła chóry, widzów, a także sprzęt i ekipy realizujące nagranie. Umiejscowiona centralnie scena przypomina ascetyczną salę koncertową, studio nagraniowe oraz plan filmowy. Tak zorganizowana przestrzeń pozwoliła zniwelować dystans pomiędzy widownią a wykonawcami, tworząc wrażenie, jakby wszyscy wspólnie uczestniczyli w "pasji".

Artystycznie spotkanie Jarzyny i Pendereckiego stało się impulsem dla kompozytora do wprowadzenia drobnych zmian w utworze.

Również w Wielki Piątek o godz. 11.25 TVP2 także nowy odcinek "Rozmów poszczególnych" z udziałem Krzysztofa Pendereckiego. Z kompozytorem rozmawiać będzie Marcin Gmys.

"STUART MALUTKI"

emisja: Piątek, 29 marca, godz. 19.20

Państwo Malutcy mieszkają w Nowym Jorku, mają już dziecko, ale bardzo chcą adoptować syna. W tym celu udają się do sierocińca, gdzie wpada im w oko malutka myszka o imieniu Stuart. Zabierają ją do siebie, by pokazać zwierzątko synowi. George jest jednak rozczarowany. Nie spodziewał się myszy. Mimo to Stuart nie daje za wygraną i wkrótce zaskarbia sobie sympatię chłopca.

"JAK ZOSTAĆ KRÓLEM"

emisja: 29 marca, godz. 20.55, 30 marca, godz. 11.45

Po szokującej abdykacji Edwarda VIII książę Albert musi, mimo oporów, zasiąść na tronie Anglii jako Jerzy VI. Ogromną przeszkodą w wypełnianiu monarszych obowiązków jest dla niego... problem z wysławianiem się. Jedyną osobą, która może pomóc Jerzemu w odnalezieniu własnego głosu i stawieniu czoła groźbie inwazji hitlerowskiej, okazuje się australijski specjalista o oryginalnych metodach pracy nad mową. Między Edwardem a jego nauczycielem dykcji rodzi się przyjaźń, która odmieni życie tych dwóch niezwykłych ludzi i zadecyduje o losach największej z wojen.

WIELKA SOBOTA (30 marca)

"Rozmowy poSzczególne" - druga część rozmowy między Jerzym Stuhrem, a Agatą Buzek emisja: 30 marca, godz. 11.05

"PATROL"

emisja: 30 marca, godz.22.10

Ben Randall, zasłużony ratownik Straży Przybrzeżnej, ceniony i szanowany, myśli o zakończeniu służby. Podczas jednej z ostatnich akcji stracił całą załogę. Czuje się winny, wydaje mu się, że najwyższy czas odejść. Przed wycofaniem się ze służby szkoli godnych siebie następców w elitarnej jednostce ratownictwa. Jego uwagę przyciąga Jake Fischer, młody, arogancki mistrz pływacki, przekonany o swej wyższości nad innymi.

NIEDZIELA WIELKANOCNA (31 marca)

"TAJEMNICA WYSPY WIELKANOCNEJ"

emisja: 31 marca, godz. 9.10

Położona na Oceanie Spokojnym Wyspa Wielkanocna pozostaje jednym z najbardziej zagadkowych miejsc na Ziemi. Masową wyobraźnię rozpalają w szczególności znajdujące się tam kamienne posągi moai. Na temat rzeźb powstały dziesiątki teorii, a naukowcy wciąż starają się zgłębić ich sekret. W ramach prowadzonych ostatnio badań odkryto, że tajemnicę kryją nie tylko widoczne gołym okiem fragmenty figur, ale także ich fragmenty znajdujące się pod ziemią. Zdaniem części ekspertów, prawdziwa zagadka ukryta jest właśnie pod powierzchnią gruntu.

"DZIELNY DESPERO"

emisja: Niedziela, 31 marca, godz. 14.40

Despero, mała myszka o wielkich uszach i sercu, która ze względu na niepospolitą ciekawość świata i odwagę, nie jest w stanie odnaleźć się w mysiej społeczności. W królestwie myszy obowiązuje bowiem popularna także wśród ludzi zasada: po pierwsze nie wychylać się. Despero nie stosuje się do mysiego kodeksu: nie boi się, nie zjada książek, tylko je czyta i jest niezmiernie ciekawy tego, co dzieje się poza mysim królestwem. Fascynują go czytane w samotności baśnie i marzy, by zostać dzielnym rycerzem ratującym księżniczki uwięzione w wieży. Staje się to powodem konfliktu i wygnania Despera, a karą za niesubordynację jest zesłanie do królestwa odwiecznych mysich wrogów - szczurów. Tam Despero znajduje jednak podobnego sobie emocjonalnego odszczepieńca, zyskuje też szansę zrealizowania swoich rycerskich marzeń.

"ZACZAROWANA"

emisja: 31 marca, godz. 12.00

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, w królestwie Andaluzji mieszka Giselle, piękna, pełna wdzięku księżniczka. Dziewczyna kocha się do szaleństwa w dzielnym królewiczu i marzy o małżeńskim szczęściu. Jednak na drodze do szczęścia staje zła i bezwzględna macocha. Księżniczka zostaje wysłana do najbardziej odległego zakątka wszechświata... czyli Nowego Jorku. I wtedy bajkowych bohaterów zastępują prawdziwi aktorzy. Zgiełk oraz szorstkość ludzi tworzą nieprzychylną i trudną do pokonania barierę dla księżniczki. Naiwna Giselle nie pasuje do otoczenia. I wtedy z pomocą przychodzi jej mała dziewczynka oraz jej ojciec, przystojny prawnik.

"FAMILIADA" - odcinek specjalny

emisja: 31 marca, godz. 14.00

Gośćmi specjalnego odcinka "Familiady" będę drużyny dwóch programów cieszących się ogromną popularnością - "The Voice of Poland" i "Dzięki Bogu już weekend". Pierwszą reprezentować będą Marek Piekarczyk z TSA, Baron i Tomson z zespołu Afromental, Tomasz Kammel oraz Maciej Musiał. Drugą - Piotr Kędzierski, Ada Borek z kabaretu Nowaki, Karol Golonka i Marcin Szczurkiewicz z Kabaretu Skeczów Męczących oraz Adam Małczyk z Formacji Chatelet. Gospodarzem programu tradycyjnie będzie Karol Strasburger. Ewentualna wygrana przekazana zostanie na rzecz fundacji Równi Wśród Równych, która realizuje projekt "Majówkowa kuźnia talentów Dzieci z warszawskiej Pragi".

"OCH, KAROL 2"

emisja: 31 marca, godz. 21.05, 1 kwietnia, godz. 23.30

Nowa wersja przeboju kinowego z 1985 r. Karol (Piotr Adamczyk) ma wszystko. Świetnie zarabia, jest najlepszym pracownikiem dużej firmy, jeździ sportowym samochodem i posiada piękny dom, gdzie codziennie czeka na niego jeszcze piękniejsza narzeczona, Maria (Małgorzata Socha). Jest czarujący, uwielbia seks, a kobiety zniewala w mgnieniu oka. Doskonale zdaje sobie sprawę, że podoba się płci pięknej i z rozkoszą korzysta z tego dobrodziejstwa. Oprócz narzeczonej ma trzy kochanki: ognistą Wandę (Małgorzata Foremniak), infantylną i słodką jak landrynka Paulinę (Marta Żmuda-Trzebiatowska) i nieco zachowawczą, ale namiętną Irenę (Katarzyna Zielińska). Karol świetnie sobie radzi, realizując kolejne zachcianki swoich kobiet. Takie życie to marzenie niejednego mężczyzny. Każda bajka jednak kiedyś się kończy.

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY (1 kwietnia)

"AIR AMERICA"

emisja: 1 kwietnia, godz. 12.00

Opowiedziana z dużym poczuciem humoru historia operacji "Air America", jaką CIA przeprowadziło podczas wojny w Wietnamie. Air America to jednostka specjalna CIA ukrywająca się pod szyldem cywilnej firmy transportowej. Nowy pilot, Billy Covington, który trafia do jej bazy, ląduje w samym środku wojny.

"FAMILIADA" - odcinek specjalny

emisja: 1 kwietnia, godz. 14.00

Tym razem w "Familiadzie" zabrzmią rytmy flamandzkie i celtyckie. Gośćmi specjalnego wydania programu będą dwa zespoły. Pierwszy pochodzi z Wilamowic - beskidzkiego miasteczka. Repertuar grupy to przede wszystkim tańce i przyśpiewki zaczerpnięte z obyczajów potomków osadników przybyłych na początku XIII wieku z ziem flamandzkich na teren Polski. Drugi to Jigowo-Reelowi Maniacy, czyli poznańscy muzycy pozytywnie zakręceni na punkcie rytmów i tańców irlandzkich - jig i reel. Zespoły zadeklarowały, że jeżeli zdobędą główną nagrodę, pieniądze przeznaczą na rzecz Fundacji Hippoland w Warszawie, pomagającej osobom niepełnosprawnym uprawiającym jeździectwo.

"JA WAM POKAŻĘ!"

emisja: 1 kwietnia, godz. 15.50

Komedia romantyczna. Dalszy ciąg przygód Judyty - bohaterki filmu i książki "Nigdy w życiu". Judyta i Adam bardzo się kochają. Jednak codzienne problemy coraz bardziej zakłócają ich szczęście. Tosia wkrótce skończy osiemnaście lat i silnie odczuwa skutki hormonalnej burzy okresu dojrzewania. Między nią a Adamem stale dochodzi do konfliktów. Pomimo tych problemów Judyta i Adam zamierzają się pobrać. Najgorsze jednak dopiero nadchodzi: Adam otrzymuje propozycję wyjazdu do USA na półroczne stypendium. Kiedy wyjeżdża, Judyta bardzo za nim tęskni. Wkrótce z zaskoczeniem spostrzega, że coraz częściej spotyka byłego męża, Eksia. To sprawka Tosi, która marzy, aby jej rodzice znowu się połączyli. Nie chce, żeby matka pojechała na święta do Adama do Stanów. Domaga się, żeby cała rodzina spędziła wspólnie jej 18. urodziny, wypadające akurat w Wigilię. Tosia w sieć intryg wciąga dziadków i najlepszą przyjaciółkę Judyty - Ulę. Na domiar złego Judyta zaczyna podejrzewać, że Adam w dalekich Stanach znalazł sobie pocieszycielkę...

"GANG DZIKICH WIEPRZY"

emisja: 1 kwietnia, godz. 21.40

Grupa przyjaciół postanawia przełamać codzienną rutynę i wybiera się w podróż na legendarnych Harleyach. Pragną posmakować nieograniczonej wolności. Okazuje się jednak, że wyprawa staje się dużo bardziej skomplikowana niż zakładali. Ich dobra passa zostaje wystawiona na ciężką próbę podczas spotkania z prawdziwym gangiem dzikich Harleyowców, a zwariowane wakacje zmieniają się w przygodę ich życia.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×