"Wielkie ucieczki z Alcatraz". Ucieczki z najlepiej strzeżonego więzienia. Gdzie oglądać? [ZDJĘCIA]

W programie " Wielkie ucieczki z Alcatraz" widzowie dowiedzą się, dlaczego osadzeni w Alcatraz byli gotowi na wszystko, by uciec z piekła, jakim było to najlepiej strzeżone więzienie na świecie.

Multimedia

"Wielkie ucieczki z Alcatraz" czwartek, 22 listopada, godz. 22:00 na National Geographic - sprawdź program tv

Alcatraz. Diabelska Wyspa. Skała. Najlepiej strzeżone więzienie na świecie. Działało w latach 1934 -1963. Odbywali w nim karę m.in. Al Capone, Machine Gun Kelly oraz słynny psychopata Robert Stroud, znany jako Ptasznik z Alcatraz.Przez prawie 30 lat kolejni więźniowie marzyli o tym, by zbiec z twierdzy. Podejmowali liczne próby, m.in. ukazaną w wielu książkach i filmach słynną wielką ucieczkę.

W ciągu 29 lat funkcjonowania z więzienia nie udało się zbiec ani jednemu więźniowi. Zanotowano 14 prób, w które zaangażowanych było 34 więźniów. Dwóm z nich udało się nawet wydostać z wyspy, jednak aresztowano ich wkrótce i znów trafili do Alcatraz.

2 maja 1946 r. miała miejsce "Bitwa o Alcatraz". Po nieudanej próbie ucieczki trzech więźniów, pozostali wywołali bunt, który zamienił się w bitwę. W wyniku zamieszek życie straciło dwóch strażników i trzech więźniów. W gaszeniu buntu pomóc musiały dwa oddziały żołnierzy piechoty morskiej. 21 marca 1963 r., na wniosek prokuratora generalnego Roberta Kennedy'ego, więzienie zostało zamknięte. Koszty jego utrzymania okazały się zbyt wysokie. Obecnie znajduje się tam muzeum licznie odwiedzane przez turystów - rocznie ponad 1,3 miliona zwiedzających! Twórcy programu przedstawiają, dlaczego osadzeni byli gotowi na wszystko, by wydostać się z piekła Alcatraz

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×