Władysław Pasikowski nakręci film o Janie Nowaku-Jeziorańskim

Jeden z najlepszych polskich reżyserów, Władysław Pasikowski powraca z nowym projektem. Łódzki twórca zrealizuje film o Janie Nowaku-Jeziorańskim, który powstanie we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Obraz zatytułowany "Kurier" do kin trafi wiosną 2018 roku.

Multimedia

Autor głośnych "Psów" będzie zarówno reżyserem, jak i scenarzystą "Kuriera". Zresztą scenariusz jest już praktycznie gotowy - prace nad skryptem ruszyły rok temu, a teraz muszą zostać dokonane ostatnie poprawki.

Fabuła filmu opowiada o kilkunastu dniach przed wybuchem Powstania, kiedy dowództwo Armii Krajowej rozważa wszystkie za i przeciw rozpoczęciu otwartej bitwy z Niemcami. Trudna misja, jakiej podjął się Nowak-Jeziorański polegała na przedostaniu się z okupowanej Polski do Londynu, by przekazać informacje o walach Armii Krajowej i dowiedzieć się czy Brytyjczycy udzielą pomocy dla walczącej Warszawy, na które liczyło dowództwo AK, a także politycy i delegat rządu na kraj. Po spotkaniu z najważniejszymi politykami brytyjskimi wraca do kraju ze smutnymi wieściami: żadnej pomocy nie będzie. Dalsze szczegóły projektu - łącznie z obsadą - jeszcze nie są znane.

Tak o produkcji mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego:

Tak wybitna postać jak „kurier z Warszawy” zasługuje na pełnometrażowy, zrealizowany z rozmachem film fabularny, który będzie dystrybuowany tak w kraju, jak i za granicą. Tego typu produkcje poświęcone bohaterom narodowym mają swoje stałe miejsce w kinematografii państw przykładających dużą wagę do edukacji patriotycznej, czego przykładem mogą być takie amerykańskie filmy, jak „Patton” czy „Lincoln”. Polskie dzieło „Generał Nil” dowiodło, że zapotrzebowanie na takie kino istnieje także nad Wisłą.

O filmie wypowiedział się także Władysław Pasikowski:

Postanowiliśmy nakręcić film o kilkunastu dniach poprzedzających wybuch Powstania, tych ostatnich dniach, gdy podejmowano najważniejsze decyzje dla losu przedwojennej i wojennej Polski oraz jej mieszkańców. Uznaliśmy, że idealnym bohaterem takiego filmu będzie Jan Nowak-Jeziorański. Dlaczego akurat ta postać? Jan Nowak spotkał osobiście wszystkie najważniejsze figury z szachownicy ówczesnej gry politycznej, której stawką była nasza obecna teraźniejszość, a która mogła, wierzcie państwo lub nie, wyglądać całkiem inaczej. O wadze tych decyzji i ludziach je podejmujących będzie nasz film, a także o tym, gdzie byśmy byli, gdyby ci ludzie 70 lat temu nie stanęli na wysokości zadania. Przyświeca nam myśl, aby rola Jana Nowaka nie została zapomniana i żeby młodzi ludzie zdawali sobie sprawę z tego, jakie znaczenie miało postępowanie zwykłego młodego człowieka w niezwykłych czasach.

Filmografię Władysława Pasikowskiego zamyka udany i bardzo dobrze przyjęty przez publiczność film "Jack Strong", opowiadający o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×