"Wojna". Nowy film scenarzysty świetnego "Polowania" już od 10 czerwca w kinach [ZDJĘCIA]

10 czerwca na ekrany polskich kin wchodzi najnowszy obraz Tobiasa Lindholma, scenarzysty „Polowania” i serialu „Rząd”, określany przez krytykę mianem jednego z najbardziej inteligentnych filmów wojennych, jakie kiedykolwiek nakręcono. Film był nominowany między innymi do tegorocznych Oscarów w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny", a także pokazywany na wielu festiwalach filmowych, gdzie zdobył również uznanie.

Multimedia

CZYTAJ TAKŻE:

"Idol z ulicy". Mohammed Assaf - historia prawdziwa [ZDJĘCIA]
"Ostatnia rodzina". Film o Beksińskich tydzień wcześniej w kinach!

„WOJNA” jest zarówno thrillerem wojennym, jak i dramatem sądowym – i w obu przypadkach pozostaje obrazem znakomitym, bardzo realistycznym. Za wyjątkiem głównych postaci, filmowych wojskowych odgrywają prawdziwi duńscy żołnierze służący w Afganistanie. Film określany jest przez krytykę mianem jednego najlepszych filmów wojennych wszech czasów.

Nominowany do tegorocznego Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”, nagrodzony przez publiczność na festiwalu w Portland w 2015 r., a także pokazywany m.in. w Wenecji, Göteborgu, Palm Springs, Zagrzebiu i Zurychu.

Sierżant Claus Pedersen stacjonuje wraz ze swoją kompanią na afgańskiej prowincji. W tym czasie żona dowódcy, Maria, musi sobie radzić z trudami codziennego życia bez męża i samotnego wychowywania trojga dzieci. Podczas rutynowej misji żołnierze dostają się w krzyżowy ogień talibów. Aby ratować swoich ludzi, Claus podejmuje dramatyczną decyzję, w wyniku której zostaje oskarżony o popełnienie zbrodni wojennej. Konsekwencje czynu poważnie dotykają zarówno sierżanta, jak i jego rodzinę.

Tobias Lindholm – urodził się w 1977 roku w Danii. Ukończył Państwową Szkołę Wyższą Filmową na kierunku scenopisarstwo. Karierę rozpoczął od tworzenia fabuł krótkometrażówek, następnie wciągnęła go telewizja. W 2010 roku odniósł pierwszy duży sukces za sprawą scenariusza serialu „Rząd”, który okazał się przebojem na skalę międzynarodową. W międzyczasie Lindholm pisał scenariusze dla Thomasa Vinterbega. Ich „Polowanie” (2012) z pamiętną rolą Madsa Mikkelsena zdobyło nominacje do BAFTA, Złotego Globu i Oscara oraz aż trzy nagrody w Cannes. Równolegle triumfy na światowych festiwalach święcił samodzielny debiut reżyserski Lindholma, „Porwanie” (2012), bazujące na tej samej historii uprowadzenia statku towarowego przez somalijskich piratów, co późniejszy o rok „Kapitan Phillips” z Tomem Hanksem. Ulubionym aktorem Lindholma jest Pilou Asbæk, który występował w serialu „Rząd” oraz grał główne role w „R”, „Porwaniu” i „Wojnie”.

"WOJNA" W KINACH OD 10 CZERWCA

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×