"Wracajcie, skąd przyszliście" odcinek 1. Piotr Kraśko idzie szlakiem uchodźców. Dlaczego jeden z uczestników wstydzi się bycia Polakiem? [WIDEO+ZDJĘCIA]

Za nami 1. odcinek programu "Wracajcie, skąd przyszliście". Program Piotra Kraśki już podczas ramówki TVN budził ogromne kontrowersje, ale czy słusznie? To reality-show czy bardziej serial dokumentalny? Sprawdziliśmy! Sprawdźcie, co się wydarzyło w 1. odcinku "Wracajcie, skąd przyszliście"!

Multimedia

WRACAJCIE, SKĄD PRZYSZLIŚCIE - CO SIĘ WYDARZYŁO?

Piotr Kraśko razem z szóstką Polaków wyrusza szlakiem migracyjnym na Bliski Wschód. Trzy osoby są za przyjmowaniem uchodźców, trzy przeciwko temu. Przejdą przez Niemcy, Austrię, Węgry oraz Serbię, dotrą do Grecji, ruszą w stronę Libanu, a podróż zakończą w Kurdystanie.

Uczestnicy programu zostaną pozbawieni paszportów, portfeli i telefonów, trafią do obozu dla uchodźców, znajdą na łodzi z przemytnikami, zobaczą na własne oczy, jak wygląda życie w miejscu, gdzie panuje destabilizacja. Poznają też ludzi, którzy w obcym państwie budują swoje życie od początku. Usłyszą ich wzruszające lub przerażające historie.

Kontrowersyjny reality show Piotra Kraśko! Kiedy premiera? [ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Pierwszym przystankiem uczestników są Niemcy. Chociaż ekipa TVN starała się przez pół roku do obozu dla uchodźców, nikt w Niemczech nie wydał na to pozwolenia. Na początku uczestnicy programu przeszli szkolenie, w jaki sposób rozmawiać z uchodźcami. Do tego w przygotowaniu było spotkanie integracyjne afgańsko-polskie. Uczestnicy mieli okazję spotkać się z Kurdyjką, która znalazła w Niemczech schronienie. Kobieta wyjaśniła, że nie chciała znaleźć azylu w Turcji, ponieważ tam, jako Kurdyjka, nie miałaby żadnych praw. Niestety, podczas rozmowy tłumaczka nie zdążyła zadać pytania o to, skąd uchodźcy biorą pieniądze. Mają socjal? Pracują? Szkoda, że najbardziej paląca kwestia została pominięta.

Z Berlina uczestnicy przenieśli się do Austrii, gdzie również nie mieli szansy odwiedzenia obozu dla uchodźców. Spotkali się tam z Polakiem, który sam kiedyś szukał schronienia w Austrii i jako uchodźca został potraktowany dużo gorzej niż przybysze z Bliskiego Wschodu. Jest przeciwny temu, aby Austria i Polska przyjmowały uchodźców, bo on sam kiedyś w takiej sytuacji nie spotkał się z żadnym współczuciem. Kolejny punkt podróży to Serbia. Tam bez żadnych problemów uczestnicy programu mogli odwiedzić obóz dla uchodźców. Tam mieli okazję porozmawiać z młodymi uchodźcami, którzy w serbskim obozie mieszkają już dwa lata, ale wciąż ich marzeniem są Niemcy.

Piotr Kraśko chce być jak uchodźca w nowym reality show? Będą kontrowersje? [ZDJĘCIA]Zobacz więcej

W Serbii uczestnicy odwiedzili także obóz przejściowy, gdzie niestety uchodźcy - często dobrze ubrani i z zadbanymi fryzurami - byli niezbyt chętni do rozmowy. Tam najbardziej z uchodźcami próbował integrować się Marcin, który młodemu chłopakowi z Afganistanu powiedział: Polska niestety nie przejmuje uchodźców. Przepraszam, wstydzę się, że jestem Polakiem.

WRACAJCIE, SKĄD PRZYSZLIŚCIE - UCZESTNICY

Agnieszka jest jedną z uczestniczek programu, która jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców. Jej mąż nie raz został zaatakowany przez uchodźców i nie ma z nimi żadnych pozytywnych doświadczeń. Sceptyczny wobec uchodźców jest również Maciek, który dokładnie analizuje każdą wypowiedź i chce szczegółowo poznać proces oraz drogę ucieczki uchodźców. Robert ma 41 lat i mieszka w Elblągu. Popiera przyjmowanie uchodźców, ponieważ ludziom należy pomagać. Marcin ma 42 lata i koncertuje po całym świecie. Jest zwolennikiem przyjmowania uchodźców, ale polskie społeczeństwo zaskoczyło go w tej kwestii brakiem empatii. Marta ma 39 lat i mieszka we Wrocławiu. Początkowo była przeciwna pomocy uchodźcom, ale zdanie zmieniła 5 lat temu, gdy urodziła się jej siostrzenica. Jan ma 33 lata i jest historykiem sztuki. Nie chce przyjmowania uchodźców na obecnych zasadach, gdyż uważa je za nieludzkie.

Zobacz galerię

Źródło: Agencja TVN/x-news

Zobacz więcej wideo na kanale Youtube Telemagazynu!

Komentarze

Skomentuj
  • Tolerancyjna (gość)

    Polecam książkę norweskiej dziennikarki Hege Srorhaug "Islam-jedenasta plaga". Same fakty.

    15.01.2019 16:44
  • Wypierdalac (gość)

    Opowiedzą historie o swoim zycju i myślą że żal mi się ich zrobi pff z poprzednimi krajami też tak robili na litość brali aby przyjąć ich tylko, ludzie obudźcie się, oni nigdy się do nas nie dostosuja nie zmienia poglądów ani Religi w co wy kurwa wierzycie, ich dzieci od małego są uczone agresji do chrześcijan, oni chcą tylko i wyłącznie zdobyć Europe i narzucić wszystkim chrześcijan swoją Religie!!!! Nie pozwólmy na to aby i to spotkało Polskę, chcecie mieć gwalcone, sprzedawane:żony, dzieci,?!... Więc pora przestać się nad nimi uzalac bo im o to chodzi, mili, sympatyczni? To tylko ich pozory!!!! Chcecie mieć szariat w Polsce?! Chcecie aby dochodziło u nas do zamachów terrorystycznych?! Nie!!!!? To się obudźcie nim będzie za późno!!!

    26.12.2018 23:26
  • Jebacbrudasow (gość)

    Tak na marginesie to czemu oni kurde nie walczą o swój kraj, biedni są naprawdę, oni wala to czy dziecko im się utopilo czy nie zrobią sobie jeszcze z 5 dzieci, wystarczy że wejdzie ie na YouTube aż chuczy od ich asymilacji, grzecznosci, jak ktoś chce to niech weźmie sobie ich do własnego domu, tacy chojni polaczki!!!! Nam ciężko wychowywać rodziny, a będę się tymi brudasami jebanymi przejmować. A ten łysy to niech im wszystkim galy opierdoli pedal jebany!!!

    26.12.2018 23:18
  • Izabela (gość)

    Panie Krasko: swietny pomysl i podziwiam za odwage. Inni uczestnicy rowniez zasluguja na respekt! Mam nadzieje, ze dzieki temu programowi choc kilku ludzi zacznie samodzielnie myslec...

    20.12.2018 22:29
  • Adamsky (gość)

    Po drugim odcinku mam jeszcze bardziej mieszane odczucia. Z jednej strony pokazane sa kobiety z dziecmi, ktorym chcialoby sie jakos pomoc. Z drugiej strony nawet ten Murzyn z Kamerunu przyznal, ze Muzulmanie tworza podzialy w obozie I co chwile pojawiaja sie konflikty miedzy nimi. Jednak z calego drugiego odcinka na lopatki polozyla mnie Polka, ktora chodzila sobie obok obozu I zaczepiona przez jednego z nielegalnych imigrantow poszla z nim do namiotu gdzie bylo jeszcze 5-6 innych mezczyzn. Dobra, nic jej nie zrobili ale pokazala absolutny brak wyobrazni I naiwnosci. Gdyby moja dorosla corka tak zrobila to uznalbym, ze zawalilem w jej wychowaniu na calej linii. A Krasko to juz calkiem polecial gdy podeszli policjanci I zaczeli pytac "Skad jestescie?" a Krasko na to "Poland, Polonia, Krzysztof Warzycha". No szkoda, ze nie Walesa I Solidarnosc.

    13.12.2018 17:24
  • Tomek (gość)

    Kraśko nich przyjmie wszystkich i niech robi zanich

    12.12.2018 22:25
  • nikoś (gość)

    Jeśli chcecie trochę prawdy to porozmawiajcie z uchodźcami i imigrantami ale z tymi co przyjechali 10-15-20 lat temu. Jak dowiecie się co oni mówią o obecnej fali odechce wam się przyjmowania ich w ogóle. Są rodziny które tu przyjadą i im można pomóc, a nawet trzeba, ale to w nowej fali imigracji stanowi tylko promil tej fali. Większość, zdecydowana większość pędzi tutaj tylko dla darmowej kasy kasy, bo takie wieści są już w całej afryce. Niestety dzieki takiej polityce uni europejskiej za kilka lat będziemy my biali europejczycy gatunkiem na wymarciu. To ci dzisiejsi uchodźcy będą nas trzymać w obozach i pokazywać swoim dzieciom i mówić " patrz synku oni nam płacili za to żebyśmy ich ubogacali " a teraz siedzą w ciasnych obozach jak my kiedyś u nich.

    09.12.2018 22:11
  • Gosć (gość)

    Masakra ale biedni uchodzcy banda byków ktorzy powinni wslczyc za swoją ojczyznę a nie spier...c w podskokach gdyby nasi dziadkowie tak myśleli to Polski by nie było.Jakoś nie widac tam biednych kobiet i dzieci ofiar wojny a jedynie młodzi mężczyźni ktorym w głowie rozboje i życie na koszt innych.Ten program to totalne dno lewaku Kraśko i inni z programu wstyd mi za was.

    09.12.2018 14:10
  • Milena (gość)

    Izabela!!!!Jeszcze jedno!!! Może rzeczywiście robisz z siebie pośmiewisko w Egipcie czy Turcji,ale niech każdy mówi za siebie.

    08.12.2018 17:41
  • Milena (gość)

    Izabela!!!!Jeszcze jedno!!! Może rzeczywiście robisz z siebie pośmiewisko w Egipcie czy Turcji,ale niech każdy mówi za siebie.

    08.12.2018 17:41
  • Milena (gość)

    Wiadomości pochodzą ze szwedzkiej prasy .Sama zostałam zaatakowana przez wyznawców islamu niestety ..w Szwecji.

    08.12.2018 17:36
  • Milena (gość)

    Wiadomości pochodzą ze szwedzkiej prasy .Sama zostałam zaatakowana przez wyznawców islamu niestety ..w Szwecji.

    08.12.2018 17:35
  • Izabela (gość)

    Mileno, skad pochodza te informacje o gwałtach? Szczególnie koni i osła? Jesli to prasa typu "Fakty" to chyba nie nalezy tego komentowac. Facke news sa wszedzie....jak i kto stwierdził, ze te konie sa zgwałcone? Na urlop do Turcji czy Egiptu chetnie jedziemy ( i robimy, my polacy z siebie posmiewisko) i nie boimy sie islamu, chustek itd. Co sie z nami dzieje? Komorki, fryzury ciuchy... a Wy co byscie wzieli ze soba w taka droge? Stare trampki? Czesto sa to tez akademicy...ludzie na wysokim poziomie, ktorych bylo na te komorki itd stac. Moim zdaniem kazdy zasluguje na godne zycie, na szanse... Pozdrawiam Polski uchodziec do Niemiec...

    08.12.2018 17:14
  • Milena (gość)

    Izabela! Na pewno nie wszyscy są zagrożeniem i wszyscy o tym wiemy!Ale...ja znam Szwecję..od wielu,wielu lat i widzę co się stało z tym krajem za sprawą szeroko otwartych drzwi!To jest najczarniejszy koszmar,który Szwedom nawet się nie śnił.Poza ,,zwykłymi,,mężczyznami są tysiące udających nieletnich .....ostatnio pozwolono im zostać!!!!,pomimo braku papierów,udowodnionych przestępstw i to tych najcięższego kalibru!!!Malmø i Göteborg to jak ,,dziki zachód,,codziennie do kogoś strzelają,zabijają,molestują,gwałcą nawet małe dziewczynki...po 7,10 facetów gwałci 10 łatkę!!!Zrywają kobietom biżuterię ....a ostatnio ,,ktoś,,zgwałcił 2 konie w Eksjø...,wcześniej osiołka itp...Dzieci boją się chodzić do szkoły,są prześladowane a nawet bite.Ostatnio jakiś uczeń...zgwałcił w szkole nauczycielkę ,grożąc jej bliskim.Oni mają zakazane integrować się!W Szwecji møwi się o słynnych ,,samobójstwach balkonowych,,...islamskich dziewczyn,które chciały żyć jak Szwedki...Bracia i ojcowie mordują je ,,honorowo,,..Tak jest w Szwecji,gdzie Aneta z Abby śpiewała kiedyś,że jest szczęśliwą blondynką!Zobaczyłam,przeczytałam i nie dam sobie wcisną ciemnoty!!!!!!!

    08.12.2018 12:55
  • Izabela (gość)

    Witam, Od niedawna pracuje jako pedagog sozcjalny w campie dla uchodzcow w Niemczech. Uwierzcie mi, ze to sa normalni ludzie. I wszyscy woleli by wrocic. Co do pracy i sozialu... ci ktorzy maja juz azyl, dostaja tyle samo co inni niepracujacy czyli okolo 450€. Ci, ktorzy sa jeszcze w procesie i azyli nie maja dostaja mniej, nie maja prawa do kursu jezykowego i nie maja prawa do pracy. Sa rodziny, mieszkaja po 5 osob w jednym pokoju, łazienki i kuchnia zbiorowe. To nie sa luksusy. Oczywiscie sa tez tacy ktorzy maja problem ze soba i robia innym problemy ale czy to nie zdaza sie w kazdym kraju i bez wzgledu na religie? Ja tez wyjechalam do Niemiec....zgadnijcie dlaczego? Troche serca! Badzmy ludzmi, moze troche poczytac i zapoznac sie z kultura, religia... Pozdrawiam

    07.12.2018 22:53
  • Emma (gość)

    W Szwedzkim miasteczku Eksjö ,,ktoś,,zgwałcił dwa konie....przy użyciu prezerwatyw...Ciekawe,kto to zrobił?

    07.12.2018 21:02
  • Eliza (gość)

    TVN najgorsza stacja. Co to za program.Kraśko weź sobie ich do domu jak Cię tak serce boli.Szybko Ci podziękuję. Tak niech idą tam skąd przyszli.Już podziękowali Europie za przyjęcie ich pod dach.

    07.12.2018 15:59
  • Aga (gość)

    Zenujacy program . I te dzieci pokazywane granie na emocjach edukowac zabronic rozmnazania sie przeciez oni nic nie robia tylko dostaja kase jedza leza dobre ciuchy maja lelefony i sex...i dajcie jeszcze bo nam sie nalezy. Odeslac wszystkich uszczelnic granice. A jezeli ktos tak bardzo kocha emigrantow to niech najlepiej do wlasnego domu zaprosi u utrzymuje takiego

    07.12.2018 10:31
  • Adamsky (gość)

    Dla mnie wisienka na torcie byl pan, ktory poszedl sie asymilowac z nielegalnymi imigrantami a na koniec palnal tekstem, ze wstydzi sie za to, ze jest Polakiem oraz przepraszal ich za Polske. Nie wiem co ten pan ma w glowie ale na pewno nie patriotyzm. Co wiecej, ci ludzie wcale nie placza z tego powodu, ze Polska ich nie chce bo oni juz maja obrany kierunek na Niemcy i stad ich zdziwione miny.. Byla nawet grupa Syryjczykow ulokowana w bardzo ladnych pokojach (bodajze przy plevanii) gdzie mieli zapewnione dobre warunki ale nad ranem zabral ich busik na niemieckich numerach.

    06.12.2018 17:13
  • jan (gość)

    Jan to ja udzielaem wywiadu do tego programu w austri bardzo malo bylo ztego wywiadu ala podali prawde tylko smiac mi sie chce stego co odal pieniadze dla pani evy jesli te emigranci mieszkaja uniej to ona ma za kazdego emigranta 50 dzienie czyli 1500 miesiecznie za jednego a jak mieszka 10 tolatwo polczyc . plus kazda malorzenstwo dostaje 1500 plus na kazde dziecki 150 €( nakrzde)NIE NA WSZYSTKICH:a my na ulicy z dziecmi czekali i mnielismy statuty emigrantoow przyznane przesz panstwo ausstryjackie morzna by dobra ksiaszke napisac ps.jstem ciekawy skad oni maja smartwony karty visa i ciuchy adidas neiki jak oni tacy biedni