Wrocław w finale konkursu na najlepszą europejską lokację. Powalczy z plenerami "Gry o tron"!

Wrocław znalazł się w finale konkursu na najlepszą europejską lokację filmową. Polskie miasto powalczy z lokacjami z "Gry o tron czy "Mission Impossible". Głosowanie internautów trwa do 25 października.

Multimedia

Konkurs na najlepszą europejską lokację filmową został zorganizowany przez Europejskie Stowarzyszenie Komisji Filmowych (EUFCN) z okazji 10-lecia jego istnienia we współpracy z paneuropejską platformą filmową Cineuropa. Celem jest wyłonienie najlepszego w ostatniej dekadzie pleneru lub obiektu filmowego w Europie. Finalistów wybrało gremium ekspertów i krytyków współpracujących z portalem Cineuropa, spośród zgłoszeń nadesłanych przez komisje filmowe, członków Stowarzyszenia. Głosują widzowie, a główną nagrodą dla osób biorących udział w plebiscycie jest wycieczka do zwycięskiej lokacji. Wrocławskie ulice, które trzy lata temu zagrały w filmie Stevena Spielberga "Most szpiegów", zostały zgłoszone do konkursu przez Film Commission Poland, które jest aktywnym członkiem EUFCN i którego głównym zadaniem jest promocja polskich lokacji oraz sektora filmowego. Do finału zakwalifikowało się 11 miejsc z całej Europy, a o tytuł najlepszej lokacji rywalizują całe miasta, wyspy oraz pojedyncze budowle. Wśród finalistów znalazły się aż trzy lokacje znane z serialu HBO "Gra tron": Dubrownik, forteca Kaštilac koło Splitu oraz hiszpańska wysepka San Juan de Gaztelugatxe. Głosować będzie można także na niemieckie miasto Görlitz, gdzie Wes Anderson zrealizował kultowy "The Grand Budapest Hotel"; rzymskie termy Karakalli, które zagrały w oscarowym "Wielkim pięknie"; widowiskowo położony norweski hotel Juvet Landscape z filmu "Ex Machina"; Wiedeń, który służył za plan zdjęciowy twórcom "Mission Impossible: Rogue Nation" czy wreszcie lodowiec Val Senales z Południowego Tyrolu, który udawał Himalaje w filmie "Everest".

Gdzie jest prawdziwy kraj Lodu i Ognia? Które miasto jest stolicą Westeros? Oto kultowe miejsca z serialu! Zobacz więcej

Polski reprezentant w konkursie, a zarazem jedyna lokacja z Europy Środkowo-Wschodniej, to wrocławskie ulice Miernicza, Łukasińskiego, Ptasia i Kurkowa, które w 2014 zostały wykorzystane przez Stevena Spielberga do wykreowania Berlina z epoki zimnej wojny. Ekipa spędziła we Wrocławiu 6 dni zdjęciowych, a na potrzeby produkcji w Polsce odtworzono m. in. słynne przejście graniczne Checkpoint Charlie oraz sceny wznoszenia Muru Berlińskiego.

Przy przygotowywaniu zgłoszenia współpracowaliśmy blisko z naszymi kolegami i koleżankami z Wrocław Film Commission, którzy pomagali amerykańskim twórcom zorganizować produkcję »Mostu szpiegów« w stolicy Dolnego Śląska" – mówi Tomasz Dąbrowski, dyrektor Film Commission Poland. "Cieszymy się, że dostrzeżony został potencjał Wrocławia, który już niejednokrotnie miał okazję z powodzeniem odgrywać rolę innych europejskich miast i zachęcamy do głosowania"

ZDJĘCIA DO "GRY O TRON" W POLSCE? MAMY KILKA DOBRYCH SCENERII!

Głosowanie na najlepszą europejską lokację filmową dekady na portalu Cineuropa.org potrwa do 25 października. Główną nagrodą jest trzydniowy pobyt dla dwóch osób w zwycięskiej lokacji. Ogłoszenie wyników i ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 7 listopada w Brukseli, w Parlamencie Europejskim.

Komentarze

Skomentuj
  • asdf (gość)

    Lokacja =/= lokalizacja. Piszcie po polski.

    14.09.2017 18:48

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×