Wróżby kumaka - film, recenzja, opinie, ocena

Alexander (Matthias Habich), niemiecki historyk sztuki, jesienią 1989 r. przyjeżdża do Gdańska, miasta w którym się urodził i wychował.

Multimedia

NASZA OCENA: MOŻNA OBEJRZEĆ

Przypadkowo na ulicach miasta poznaje Aleksandrę (Krystyna Janda), polską konserwator zabytków. Niefortunny początek znajomości zostaje zatarty podczas wspólnej kolacji. Okazuje się, że oboje mają wiele wspólnego: jak Alexander musiał po wojnie opuścić rodzinny Gdańsk, tak rodzina Aleksandry wyjechała z Wilna. Oboje tęsknią za "powrotem do domu". W ten sposób powstaje pomysł inicjatywy "Polsko-niemieckie towarzystwo cmentarne". Jej siedzibą ma być Gdańsk, miasto dwóch kultur, a celem - umożliwienie pochowania ludzi w ich rodzinnej ziemi, którą kiedyś musieli opuścić. Jednocześnie między Alexandrem i Aleksandrą rodzi się uczucie...

Ekranizacja powieści Güntera Grassa, niemieckiego, a właściwie gdańskiego pisarza, od lat piszącego o relacjach polsko-niemieckich, trudnych problemach "ziem odzyskanych" i ludziach stamtąd pochodzących. Film nie zachwyca, mimo to uzyskał cztery nominacje do Polskiej Nagrody Filmowej.

pr

Dramat polsko-niemiecki 2005, reż. Robert Gliński

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×