"Wspaniałe stulecie" odcinek 312. Śmierć Sulejmana! Sułtan umiera po wygranej bitwie [WIDEO+ZDJĘCIA]

Wielkie emocje w 312. odcinku serialu "Wspaniałe stulecie". Sułtan Sulejman Wspaniały wygra bitwe, po czym... odejdzie z tego świata!

Multimedia

"WSPANIAŁE STULECIE" ODCINEK 312. WE WTOREK, 12.04.2016 O GODZ. 15:50 W TVP1!

Sułtan Sulejman (Halit Ergenç) nie jest w dobrej formie. Mimo to, decyduje się na walkę przeciwko Maksymilianowi, aby szerzyć islam poza granicami imperium. Wcześniej jednak odwiedza go książę Transylwanii, Zygmunt Zapolya. Sulejman przypomina sobie moment, w którym mianował go na księcia jeszcze jako dziecko, a ten wyznaje mu dozgodnny podziw i szacunek. Zgadza się zawalczyć o ziemie zajęte przez Austriaków.

Tymczasem, książę Murad spotyka się z Selimem. Rozmawiają o złym stanie zdrowia Sulejmana. - Medycy ostrzegali włdacę. Mówili, że gdy wyjedzie na wojnę, już z niej nie powróci - wskazuje Selim. - Któż powstrzyma wielkiego sułtana Sulejmana? Oby wrócił cały i zdrowy - odpowiada mu syn. - Nie ma od śmierci ucieczki, nawet gdy się jest sułtanem Sulejmanem - dodaje sułtanka Nurbaniu. Selim podkreśla, że wkrótce władza przejdzie w jego ręce.

CZYTAJ TAKŻE:

"WSPANIAŁE STULECIE". MEMY Z SERIALU [GALERIA]
"WSPANIAŁE STULECIE". POGRZEB HURREM [WIDEO+ZDJĘCIA]
AKTORZY ZE "WSPANIAŁEGO STULECIA" SPOTKAJĄ SIĘ NA PLANIE FILMU!

Sulejman ma się coraz gorzej. Próbuje wstać, ale nie daje rady. Ból przeszywa całe jego ciało, a leki niewiele dają. Przy pomocy Ferhata w końcu powstaje i o lasce zmierza ku wyjściu z namiotu. Na zewnątrz czeka na niego jego armia. Sokollu zdaje relację z frontu. Niestety okazuje się, że wojska Sulejmana są w coraz słabszej kondycji. - Niestety, ale nadchodzi zima, Panie. Być może najlepszym wyjściem będzie odwrót do Belgradu - wskazuje Hasan Aga. Sułtan odpowiada im jednak:

Aż do dzisiaj walczyłem niezliczoną ilość razy. Z bożą pomocą, siłą mych rąk i krwią mych żołnierzy. Z mym sercem i duszą udało mi się wielokrotnie zwyciężyć. Gdy wiatr mi sprzyjał, wiedziałem, kiedy zawrócić. Tym razem to co innego. Szigetvar jest dla mnie bardzo ważny - nie jest jakąś podrzędną fortecą w rękach mych wrogów. Jest dla mnie wiarą. Mą nadzieją...

Sulejman zwraca się do swoich lwów (żołnierzy), aby po raz ostatni pomaszerowali na wroga w imię Allaha. - Z bożą pomocą ten dzień stanie się naszym dniem! - wykrzykuje. Armia udaje się na kolejną bitwę, a sułtan w cierpieniach wraca do namiotu i pada na podłogę. Słudzy kładą go do łoża. Sulejman słyszy w głowie głos Ibrahima Paszy. Wymawia imię przyjaciela, po czym umiera.

Do Selima dochodzi wiadomość o śmierci władcy. To on zostaje nowym sułtanem imperium.

Zobacz galerię

Jacek Kurski zapowiada polskie wspaniałe stulecie:

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×