"Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem". Premiera książki o sułtance Kösem już 30 września! Mamy fragmenty!

To już koniec przygód sułtanki Kösem w Telewizji Polskiej. Przynajmniej na razie. W oczekiwaniu na 2. sezon serialu "Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem" fani mogą sięgnąć po książkę o życiu pięknej sułtanki! Premiera już 30 września!

Multimedia

Po 84 odcinkach serial "Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem" dobiega końca. W środę, 28 września na antenie TVP1 nastąpiła emisja ostatniego odcinka pierwszego sezonu. Dla fanów Anastazji mamy jednak dobrą wiadomość.

Już 30 września będzie miała premierę książka pt. "Sułtanka Kösem. Władza i intrygi w haremie" opowiadająca prawdziwą historię życia sułtanki Kösem. Okazuje się, że prawda historyczna jest o wiele ciekawsza od fikcji!

CZYTAJ TAKŻE:

"WSPANIAŁE STULECIE: SUŁTANKA KOSEM". JAK KOŃCZY SIĘ PIERWSZY SEZON? [ZDJĘCIA]
"WSPANIAŁE STULECIE: SUŁTANKA KOSEM". BEREN SAAT ZREZYGNOWAŁA Z ROLI SUŁTANKI KOSEM! WIEMY, KTO JĄ ZASTĄPI W 2. SEZONIE! [WIDEO+ZDJĘCIA]

Pięć rozdziałów książki zawiera w sobie całą historię pięknej Greczynki, a więc wszystko to, co możemy zobaczyć zarówno w pierwszym, jak i w drugim sezonie serialu.

Özlem Kumrular, pisarka, historyk i wykładowca na Uniwersytecie Bahçeşehir w Stambule, z całą szczerością szkicuje portret kontrowersyjnej sułtanki i zakreśla tło jej epoki. "Chciałam streścić historię jednego życia, pełnego ambicji. Choć zbudowałam je wokół wojen, pokojów, buntów i wielu innych wydarzeń, ich akcję odsuwam na plan dalszy" – pisze autorka we wstępie.

Oto fragment pierwszego rozdziału - "Kösem i nowy świat"!

Kobieta, za której życia rządziło aż siedmiu sułtanów

Rezolutna niewiasta, której udało się przetrwać pół wieku w osmańskiej stolicy i która odcisnęła swoje imię na kartach historii. Określana różnymi epitetami: sułtanka Kösem, tyranka, pośredniczka władzy, inteligentna, cierpliwa, zdolna do walki o władzę za wszelką cenę. Także kobieta doskonale wiedząca, kiedy należy przeczekać, a kiedy przejść do działania. Kierującam się rozumem, a nie chwilowymi nastrojami, zdolna otworzyć wszelkie drzwi. To białogłowa, której co prawda historia nie wielbi jako niezwykłej piękności, ale wspomina jej powab, a przede wszystkim inteligencję i spryt. Faworyta Ahmeda I, matka sułtanów Murada i Ibrahima, babcia Mehmeda IV. Matka jedenaściorga dzieci, w tym siedmiu chłopców i czterech dziewcząt. Już w czasach, gdy była faworytą sułtana, szlifowała niewidzialne kamienie – podwaliny swojej kariery politycznej – aby potem jako sułtanka matka prowadzić rządy za sułtanatu swoich dwóch synów. Władczyni obdarowana przydomkiem Wielkiej Sułtanki Matki, postrzegana jako ta, która zdołała na swoich barkach udźwignąć ciężar władzy w państwie osmańskim. Określana jako: "Jej Wysokość Sułtanka Matka, we wspólnocie wiernych dzierżąca urząd matek proroków", "Jej Wysokość Sułtanka Księżycolica, o niech będzie nam wiecznie cnotliwa, matka i regentka padyszacha, ostoi tego świata", a po swojej śmierci: "Matka – zamordowana", "Matka – męczennica za wiarę". W źródłach europejskich jest jedną z kobiet, które zyskały nieśmiertelność ze względu na swój wizerunek reginy (królowej) i reginy madre (królowej matki). To właśnie Kösem Sultan, raz po raz nazywana także imperatorice (imperatorką), starała się uchronić państwo przed rozpadem w najburzliwszym okresie panowania osmańskiego. Jednocześnie w imię władzy, tego specyficznego związku, który wiąże instytucję państwa z miłością własną, poświęciła własnych synów, krew z krwi. Zdołała przetrwać okres pełen krwawych gier, pałacowych intryg i walk podjazdowych przeciw wrogom, jakby rodem z brazylijskiego serialu. Co więcej, Kösem umocniła państwo, o którego bliskim upadku już wtedy mówiono, mimo że większości w tym burzliwym okresie wydawało się to bardzo dalekie.

Wzruszająca historia o miłości zastąpi "Sułtankę Kosem" w TVP1

Komentarze

Skomentuj
 • Andrzej Malotta (gość)

  Serial " Wspaniałe stulecie .Sułtanka Kosem ,oglądałem z ogromnym zaciekawieniem.Nie tylko treść jest wspaniała / jak tytuł / ale także gra aktorów , a szczególnie rola samej sułtanki w którą wcieliła się Beren Saat ONA JEST NIE ZWYKŁA ,DLATEGO TEŻ SERIAL OGLĄDAŁEM Z OGROMNĄ PRZYJEMNOŚCIĄ.....Beren Saat , jesteś niezastąpiona w tej roli.....wielbię Cię....!!!!

  26.10.2016 10:27
 • Fanka (gość)

  Wspaniałe stulecie to coś więcej niż serial, to także moda na pewne produkty w szczególności biżuterię. Niektóre Panie - Turczynki kopiują suknie ślubne z tych seriali. To także moda na tureckie mydła i kohl - naturalne czernidło do oczu, a także hammam i różne gadżety z seriali np. komplety do picia kawy po turecku w stylu osmańskim., a muzyka w serialu to coś pięknego. Ten serial to najlepsza promocja Turcji jakiej nie dałaby żadna reklama. Trochę szkoda, że ostatnio tak się skomplikowała sytuacja polityczna w tym Kraju. Może to mieć wpływ na dalsze produkcje tego typu seriali. A to nie napawa optymizmem.

  02.10.2016 00:43
 • Tomek (gość)

  Sułtanka Kösem to mój idol!

  01.10.2016 22:36
 • gość do jasi (gość)

  po zakończeniu "Sułtanki Kosem" nie mam co oglądać w TV

  30.09.2016 23:44
 • jasia (gość)

  Myślę , że może TVP na gwiazdkę zrobi prezent fanom Kosem i rozpocznie emisję 2 sezonu. Bardzo proszę.

  30.09.2016 22:10
 • Fan (gość)

  Z serii Wspaniałe stulecie powinien powstać kolejny sezon - Sułtanka Nurbanu, oraz Mihrimah i Safije. W których pokazano by kolejno sułtana Selima, Murada i Mehmeta. Czyli brakujące ogniwa pomiędzy WS , a WS Kosem.

  30.09.2016 22:06
 • w nawiązaniu do amber (gość)

  Może powinien powstać jeszcze trzeci sezon kosem pt. Kosem - prawdziwa historia. I przedstawić tak jak było naprawdę. Byłoby co oglądać przez 2 lata.

  30.09.2016 22:02
 • amber (gość)

  Miałam okazję przeczytać książki o Kosem i stwierdzam, że fabuła filmu znacznie różni się od tego co jest w książkach. Nie wiem czemu twórcy serialu tak poprzeinaczali historię o Kosem, skoro prawdziwa była wcale nie gorsza, a może nawet ciekawsza. Ale i tak jestem zagorzałą fanką Wsaniałego Stulecia i czekam z utęsknieniem na emisję sezonu 2.

  30.09.2016 21:59
 • beta (gość)

  Czy będzie dostępna w sprzedaży płyta ze ścieżką dźwiękową wspaniałe stulecie Kosem?

  30.09.2016 21:56

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×