Wystawa plakatów z filmami Andrzeja Wajdy na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni [ZDJĘCIA]

39. Festiwalowi Filmowemu w Gdyni będzie towarzyszyła, zorganizowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, wystawa „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym”.

Multimedia

Wystawa została przygotowana z okazji przypadającej w 2014 roku 60. rocznicy debiutu fabularnego reżysera, filmu „Pokolenie”.

Muzeum Kinematografii w Łodzi od wielu lat gromadzi archiwalia związane z życiem i twórczością reżysera. Obecnie muzeum jest w posiadaniu największego na świecie zbioru plakatów do filmów Andrzeja Wajdy. Wśród tej unikatowej kolekcji można będzie obejrzeć egzemplarze drukowane w bardzo niskich nakładach, pochodzące z różnych stron świata, m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec i Francji. Plakaty te często stanowią dzieła sztuki same w sobie. Ich autorami byli wspaniali artyści graficy polscy i zagraniczni. Prezentacja plakatów stanowi dowód na ogromną popularność polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie.

W czasie Festiwalu odbędzie się również premiera obecnie przygotowywanego katalogu, który zawiera 340 stron i ponad 420 plakatów z 36 krajów.

CZYTAJ TAKŻE: 39. FESTIWAL FILMOWY W GDYNI - 13 FILMÓW POWALCZY O ZŁOTE LWY [LISTA] 39. FESTIWAL FILMOWY W GDYNI - PRZEGLĄD POLSKIEGO KINA NIEZALEŻNEGO [LISTA]

Część ekspozycji po raz pierwszy została pokazana w Muzeum Narodowym w Krakowie podczas ostatniego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W dniach 15 września – 5 października 2014 roku będzie można ją obejrzeć w Muzeum Miasta Gdyni. - Projekt został przyjęty przez Pana Andrzeja Wajdę z wielkim entuzjazmem. Reżyser zadeklarował pełną pomoc przy jego tworzeniu i objął projekt opieką merytoryczną – mówią organizatorzy wystawy.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 16 września 2014 roku.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×