"Zakazane piosenki". Nie żyje Witold Sadowy -100-letni aktor i kronikarz życia artystycznego

Związek Artystów Scen Polskich poinformował, że 15 listopada 2020 roku zmarł Witold Sadowy. Aktor w styczniu 2020 roku obchodził swoje 100. urodziny. Wtedy też ogłosił, że jest gejem.

Multimedia

Witold Sadowy nie żyje

O śmierci Witolda Sadowego poinformowano na facebookowym profilu Związku Artystów Scen Polskich. "Jeszcze 1 maja (na zdjęciu), był pełen wigoru ale chwilę później zaczął tracić chęć do pisania i coraz częściej powtarzał, że i do życia. Dzisiaj się dokonało…" - czytamy.

Witold Sadowy urodził się 7 stycznia 1920 roku. W styczniu 2020 roku obchodził swoje 100. urodziny, w związku z czym telewizja TVP Kultura wyemitowała reportaż "Sto lat Witolda Sadowego". Wyznał wtedy, że jest gejem. Dla mnie najważniejsza jest prawda przeżycia. Jestem dumny z tego, że byłem uczciwym człowiekiem. Niczego nie żałuję. Nie ożeniłem się. Urodziłem się inny. Jestem gejem* - powiedział Sadowy. Od 1942 roku żył w związku z inżynierem Janem Ryżowem do jego śmierci w 1996 roku.

100-letni aktor wyznał na antenie TVP, że jest gejem! Kim jest Witold Sadowy?Zobacz więcej

Debiutował 8 maja 1945 roku jako aktor rolą Floriana w sztuce Maurice Maeterlincka "Burmistrz Stylmond" (reż. Ryszard Wasilewski) w Teatrze Miasta Stołecznego Warszawy. Całe życie był związany z teatrami warszawskimi. W latach 80. rozpoczął działalność jako felietonista teatralny w warszawskich gazetach i w ukazującym się w Nowym Jorku "Nowym Dzienniku". Pojawił się także w filmach, m.in. "Zakazane piosenki" i "Zezowate szczęście" oraz serialach, m.in. "Wielka miłość Balzaka".

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×