Zero waste. Julia Kamińska, Michał Piróg, Joanna Osyda szerzą chwilową modę na ekologię czy długotrwały ruch na ratunek środowisku?

Obecnie z hasztagiem #zerowaste na Instagramie związane jest 8,2 miliona postów (dane na lipiec 2021). Wśród polskich celebrytów również można zauważyć zainteresowanie tym tematem. Czym właściwie jest zero waste? Czy jest to kolejny trend, który po jakimś czasie zostanie zapomniany? Jakie gwiazdy są zainteresowane tą kwestią? Zobacz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Multimedia

Co to jest zero waste?

Zero waste to pochodzący z angielskiego zwrot, który określa sposób funkcjonowania w zgodzie z naturą. Jego dosłowne tłumaczenie oznacza 'zero odpadów'. Określenie to w swojej oryginalnej formie jest rozpoznawalne na całym świecie, w tym również w Polsce. Osoby, które decydują się na taki styl życia, przede wszystkim starają się ograniczyć ilość produkowanych odpadów, aby zmniejszyć swój wpływ na środowisko naturalne. Działania, które mają pomóc w osiągnięciu tego celu, dotyczą decyzji w każdej dziedzinie życia. Na zmniejszenie ilości śmieci, a także emisji innych zanieczyszczeń do środowiska ma wpływ wybór opakowań, w jakich kupujemy produkty spożywcze, zamiana jazdy samochodem na przemieszczanie się transportem publicznym, czy kupowanie ubrań z drugiej ręki. Nie jest to więc jedynie drobna modyfikacja swoich przyzwyczajeń, lecz nowy sposób myślenia oraz bycia.

Zero waste w świecie koktajli i restauracji

Podczas jednego z eventów związanych z World Class Cocktail Festiwal przedstawiciel firmy Diageo Michał Szwaja opowiedział nam o zero waste w działaniu restauracji oraz barów. Jego zdaniem taki sposób myślenia oraz funkcjonowania wynika z faktu, iż wszyscy w jakimś stopniu mamy świadomość tego, że musimy zadbać o siebie i o naszą planetę. Stąd też takie ruchy są dla wielu osób, w tym również celebrytów, bardzo naturalne.

To jest trend, który tak naprawdę towarzyszy nam od lat i cały czas się rozwija i rozpływa na coraz większą grupę ludzi. Trendy wyznaczają te lokale na które wszyscy spoglądają. To są te miejsca, które są na ustach wszystkich, natomiast widzimy, że zero waste jest obecne wszędzie - mówi Michał Szwaja.

Działania związane z ruchem zero waste to nie tylko brak plastikowych słomek, czy kubeczków, lecz także praca niewidoczna na pierwszy rzut oka. Jest to dokładne przemyślenie procesu przygotowywania danego koktajlu, czy potrawy, aby nie zmarnować żadnego produktu. Tym właśnie jest filozofia "od kwiatu do korzenia". Drobiazgowe planowanie dotyczy tutaj również planowania dostaw, aby ograniczyć tzw. ślad węglowy, czyli całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt (za Wikipedią).

Oczywiście jest to czasochłonne i pracochłonne, natomiast tak naprawdę bardzo rozsądne gospodarowanie tymi składnikami niesie za sobą oszczędności i o tym też należy pamiętać. Stąd nie łączył bym tego z czymś ekskluzywnym, lecz bardzo naturalnym i myślę, że wszyscy tak postępujemy w naszych domach - dodaje Szwaja.

Bea Johnson. Kobieta, która rozpowszechniła zero waste na całym świecie

Za prekursorkę światowego ruchu zero waste można uznać Beę Johnson, która na co dzień mieszka w Stanach Zjednoczonych. W 2008 roku kobieta całkowicie odmieniła życie swojej rodziny. Ze względu na przeprowadzkę wraz z mężem i dwójką dzieci musiała na pewien czas przenieść się do wynajętego mieszkania. Zmusiło ich to do umieszczenia części swojego dobytku w przechowalni. To właśnie wtedy Johsonowie zrozumieli, że nie potrzebują sterty wcześniej kupionych rzeczy. Wszyscy poczuli się dużo lepiej, gdy nie przejmowali się pracami związanymi z ogromnym domem i rzeczami, które go wypełniały. Dzięki temu zaczęli wspólnie spędzać więcej czasu i zajmować się naprawdę wartościowymi czynnościami. Od tamtej pory co roku ich czwórka w swoim domu produkuje jedynie jeden słoik śmieci. Działaczka podkreśla jednak, jak ważny jest rozsądek przy wprowadzaniu takich zmian, a także szukanie w tym wszystkim balansu.

Zero waste polskich celebrytów

Wśród polskiego grona osób wpływających na opinię publiczną w sprawie ochrony środowiska bardzo duże znaczenie ma Areta Szpura. W 2012 roku wraz z Karoliną założyła nową firmę zajmującą się produkcją ubrań dla nastolatków. Markę nazwano Local Heroes. Jej produkty stały się bardzo popularne w Polsce, a za granicą zostały docenione m.in przez Rihannę, czy Justina Biebera. Po pewnym czasie Areta postanowiła jednak wycofać się z prowadzenia tego biznesu. Zajęła się wtedy działaniami na rzecz ochrony klimatu. Od tamtej pory nieustannie stara się uświadamiać młode pokolenia o wpływie, jaki każdy z nas ma na stan środowiska naturalnego. Jednym z jej działań było wydanie książki "Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety".

W mediach zrobiło się również głośno, gdy wraz z Noizz.pl, fundacją Lonely Whale oraz agencją VML przygotowała akcję "Tu pijesz bez słomki". Celem kampanii było uświadamianie negatywnego wpływu plastiku na środowisko naturalne oraz tego, że jest on realnym zagrożeniem dla życia zwierząt. W reklamowanie przedsięwzięcia zaangażowali się m.in. Julia Kamińska, Hubert Urbański, Zofia Zborowska, Anja Rubik.

Szerzeniem innego sposobu na walkę z produkowaniem niepotrzebnych odpadów zajęła sięJoanna Osyda, a także Katarzyna Zawadzka. Poza graniem na scenie oraz przed kamerą aktorki prowadzą na Instagramie konta, na których promują kupowanie ubrań z drugiej ręki. Umożliwiają one swoim obserwatorom nabycie unikatowych części garderoby. Oprócz nauki tworzenia jedynych w swoim rodzaju stylizacji kobiety mówią o tym, jak przestawić się na myślenie w stylu zero waste.

Osobą, która już od dawna interesuje się ochroną naszej planety oraz walką o prawa zwierząt jest Michał Piróg. Na jego profilu na Instagramie, czy Facebooku, znajdziecie wiele treści właśnie związanych z tymi kwestiami. Choreograf bardzo często bierze udział w akacjach organizowanych przez dystrybutorów wody Żywiec, którzy również starają się zwrócić uwagę społeczeństwa na te problemy. W kwietniu Piróg udostępnił film reklamujący butelki wykonane w 100% z materiałów z recyklingu.

Zero waste nie jest więc czymś zupełnie nowym dla naszych gwiazd. Od kilku lat wątek ten wraca i wiążą się z nim różne działania gwiazd, które możemy obserwować dzięki mediom społecznościowym. Myślicie, że niedługo każdy będzie o tym mówił, czy raczej temat będzie kontynuowany przez nielicznych?

Autor: Dominika Lubaszka

Czytaj też:

Filmy i seriale, które inspirują do pozytywnych zmian w życiuZobacz więcej

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×