"Ziemia tygrysów". Nie pozwólmy im zniknąć z naszego życia! Gdzie oglądać?

Lidia Tyczyńska-Świdrak
Lidia Tyczyńska-Świdrak
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
W ostatnim stuleciu populacja tygrysów zmniejszyła się dramatycznie, bo aż o 95%. Cztery spośród dziewięciu podgatunków tych zwierząt bezpowrotnie wymarły. Najbliższe kilka lat będzie miało kluczowe znaczenie dla przetrwania tych największych dzikich kotów. Na Discovery Channel film, który jest nie tylko wstrząsającym świadectwem tego, jak bezmyślnie ludzka cywilizacja traktuje zwierzęta, ale także głośnym i poruszającym apelem o zaangażowanie w ochronę naszej planety.

"Ziemia tygrysów" w niedzielę, 31 marca o godz. 21:00 w Discovery Channel! - sprawdź program tv

program tv

Tygrys, jeden z największych drapieżników lądowych, ustępujący wielkością jedynie niedźwiedziom, od zawsze budził respekt zarówno wśród ludzi jak i zwierząt. W wielu kulturach uznawany jest za ich króla, symbol dzikości, odwagi i nieśmiertelności. Jednak nawet najpotężniejsze zwierzęta nie mają szans w starciu z rabunkową eksploatacją Ziemi przez człowieka. Kłusownictwo i wycinanie lasów sprawiły, że w tej chwili tygrysy walczą o przetrwanie. W 1900 r. na kontynencie azjatyckim żyło 100 tysięcy tygrysów, dziś na wolności pozostaje mniej niż 4000. Wyreżyserowany przez nagrodzonego Oscarem filmowca Rossa Kauffmana („Przeznaczone do burdelu") i wyprodukowany przez laureata Oscara Fishera Stevensa („Zatoka") dokument „Ziemia tygrysów” opowiada historię dwóch niesamowitych ludzi, urodzonych w różnych pokoleniach i w różnych częściach świata, którzy poświęcili całe życie, by zmienić los tygrysów.

Pierwszy z nich - Kailash Sanhkala, przyrodnik nazywany "człowiekiem-tygrysem" – w drugiej połowie XX w. ciężko pracował, by zwiększyć świadomość społeczeństwa w rodzimych Indiach i sąsiednich krajach w kwestii malejącej liczby osobników tego zagrożonego gatunku. Bezkompromisowy i uparty Sankhala, który określał siebie jako "uzależnionego od tygrysów", opublikował kilka książek na temat tych zwierząt i ich znaczenia w naturalnym porządku gatunków. To dzięki niemu premier Indira Gandhi postanowiła działać na rzecz ratowania tygrysów, a ekologię uczyniła filarem swojej kariery politycznej. Film przedstawia historię życia Sankhali widzianą z perspektywy jego potomków: Amita - ekologa, który podjął się tej samej misji, co jego dziadek Kailash oraz Jaia Bhati - siostrzeńca Amita i prawnuka Sankhali.

Z kolei Rosjanin Pavel Fomenko przez ostatnie dwadzieścia lat zajmował się ratowaniem tygrysa amurskiego (syberyjskiego) na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Populacja tego gatunku została zredukowana do krytycznego poziomu zaledwie kilkuset przedstawicieli z powodu nielegalnych kłusowników, których liczba stale rosła od czasu rozpadu ZSRR. Autorzy dokumentu śledzą losy Fomenki i przybliżają widzom jego obowiązki na stanowisku Dyrektora ds. ochrony rzadkich gatunków w World Wildlife Fund w Rosji.

Fomenko i jego współpracownicy nie boją się żadnych wyzwań. Prócz bolesnych, rozdzierających serce autopsji zwierzęcych zwłok i ścigania kłusowników, próbują także w humanitarny sposób chwytać, znakować i wypuszczać tygrysy, które wędrują poza obszary chronione.

„Ziemia tygrysów” jest częścią inicjatywy Project C.A.T. zainicjowanej przez Discovery Inc. i WWF - ogólnoświatowej próby podwojenia do 2022 r. populacji tygrysów żyjących na wolności. Teraz Discovery i WWF-US koncentrują wysiłki na rosyjskim Parku Narodowym Bikin. Celem projektu jest wsparcie populacji tygrysich na obszarze 3,7 miliona akrów w tymże Parku. Discovery zobowiązuje się do pełnego finansowania funkcjonowania siedliska do 2022 roku i będzie współpracować z WWF w celu pozyskania funduszy na cały projekt. Darowizny otrzymane w ramach tej kampanii do 31 grudnia 2019 roku zostaną przez Discovery podwojone (do kwoty 250 tysięcy dolarów).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn