"Zjednoczone stany miłości". Nowy film Tomasza Wasilewskiego w konkursie głównym Berlinale 2016!

Dobry początek roku dla polskiej kinematografii. Właśnie ogłoszono, iż najnowszy film Tomasza Wasilewskiego pt. "Zjednoczone stany miłości" znalazł się w konkursie głównym tegorocznego festiwalu filmowego w Berlinie!

Multimedia

"Zjednoczone stany miłości" rozgrywają się na początku lat 90. Mimo, iż nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Agata (Julia Kijowska), młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata (Dorota Kolak) jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną (Marta Nieradkiewicz) – prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza (Magdalena Cielecka), jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.

Pokaz "Zjednoczonych stanów miłości" podczas festiwalu filmowego w Berlinie będzie światową premierą tego filmu. Polska data premiery jeszcze nie jest znana. W rolach głównych wystąpili: Julia Kijowska, Magdalena Cielecka, Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz, Tomasz Tyndyk, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat.

Najnowszy film Tomasza Wasilewskiego to polsko-szwedzka koprodukcja ze zdjęciami Olega Mutu (operator ten był odpowiedzialny za zdjęcia m.in. do nagrodzonego Złotą Palmą "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" Cristiana Mungiu i "We mgle" Siergieja Łoźnicy). Producentem "Zjednoczonych Stanów Miłości" jest firma Mañana. Film jest współfinansowany przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej. Warto podkreślić, że projekt filmu był prezentowany w 2014 roku podczas koprodukcyjnych targów CineMart na 43. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie.

Tomasz Wasilewski w pełnym metrażu debiutował w 2012 roku za sprawą kameralnego obrazu "W sypialni". Jego drugi film pt. "Płynące wieżowce" odbił się już większym echem, ale ze względu na śmiałe sceny erotyczne, wzbudzał spore kontrowersje. Jak będzie tym razem? Przekonamy się już wkrótce!

Poniżej pełna lista ogłoszonych dzisiaj filmów, które pojawią się w konkursie głównym tegorocznego festiwalu filmowego w Berlinie:

  • "Cartas da guerra" ("Letters from War"), reż. Ivo M. Ferreira (Portugalia)
  • "Ejhdeha Vared Mishavad!" ("A Dragon Arrives!"), reż. Mani Haghighi (Iran)
  • "Fuocoammare" ("Fire at Sea"), reż. Gianfranco Rosi (Włochy, Francja)
  • "Hele Sa Hiwagang Hapis" ("A Lullaby to the Sorrowful Mystery"), reż. Lav Diaz (Filipiny, Singapur)
  • "Kollektivet" ("The Commune"), reż. Thomas Vinterberg (Dania, Szwecja, Holandia)
  • "L’avenir" ("Things to Come"), reż. Mia Hansen-Løve (Francja, Niemcy)
  • "Quand on a 17 ans" ("Being 17"), reż. André Téchiné (Francja)
  • "Smrt u Sarajevu" ("Death in Sarajevo"), reż. Danis Tanović (Francja, Bośnia i Hercegowina)
  • "Zjednoczone Stany Miłości" ("United States of Love"), reż. Tomasz Wasilewski (Polska, Szwecja)

66 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbędzie się w dniach 11 - 21 lutego 2016. Obok "Zjednoczonych Stanów Miłości" w programie znajdą się m.in. filmy "Zud" Marty Minorowicz (sekcja Generation Kplus) oraz koprodukcja "Ja, Olga Hepnarova" w reżyserii Tomáša Weinreba i Petra Kazdy z Michaliną Olszańską w roli tytułowej (sekcja Panorama).

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×