"Złoto Bałtyku". Jak żyć z "gorączką bursztynu"? Nowa seria w HISTORY!

Za bursztynem, zwanym "złotem Bałtyku", od wieków podążają najwytrwalsi poszukiwacze. Nie straszny im mróz, błoto ani ciężka praca. "Złoto Bałtyku" - nowa pięcioodcinkowa seria telewizji HISTORY pokaże, jak wygląda życie osób ogarniętych "gorączką bursztynu". Sprawdź!

Multimedia

"Złoto Bałtyku" - premiera we wtorki od 2 kwietnia o godz. 21:00 wyłącznie na HISTORY! - sprawdź program tv

Od tysięcy lat bursztyn jest obiektem pożądania kolejnych pokoleń zbieraczy. Pierwsze próby tworzenia w tym kamieniu podejmowano już w epoce neolitu – około 4500 p.n.e. Zachwycali się nim również starożytni, nazywając go „przyjemną słodyczą” czy „sokiem promieni słońca”. Wyroby gdańskich bursztynników od XV w. były najbardziej pożądanymi prezentami wśród dyplomatów – na dworach królewskich, carskich, sułtańskich, a nawet papieskich. Obecnie blisko 70% wyrobów światowej biżuterii z tym kamieniem pochodzi właśnie z Polski. Ci, którzy zajmują się jego legalnym wydobyciem na co dzień, robią to w trudnych warunkach – zmagając się ze sztormowym wiatrem na wodach Bałtyku lub brodząc po pas w błocie po polach i łąkach Pomorza.

Słynny szef kuchni ratuje upadające knajpy w 24 godziny! Lepszy od Gessler?Zobacz więcej

W nowej serii telewizji HISTORY „Złoto Bałtyku” poznamy kulisy pracy osób związanych z branżą bursztynniczą w Polsce. Dowiemy się, jak wygląda długa droga, którą musi przebyć bursztyn – od połowu, przez obróbkę, na sprzedaży w formie wyrobu jubilerskiego bądź rzeźby kończąc. Poznamy również metody wykorzystywane do wydobycia jantaru na bałtyckim wybrzeżu, jak i kulisy branży bursztynniczej w Polsce.

W programie poznamy historię Krzysztofa, który wraz ze swoimi pracownikami przekopuje przy pomocy ciężkiego sprzętu działkę pod Gdańskiem. Marzy, by w przyszłości założyć w tym miejscu kopalnię bursztynu. Podążymy również śladem szypra Benedykta i jego żony Małgorzaty, którzy razem z załogą kutra HEL-6 wyruszają w morze licząc na to, że w sieciach, prócz ryb, znajdą kosztowności z dna Bałtyku. Jednym z głównych bohaterów programy jest również Tomek, który wraz z przyjaciółmi ze Sztutowa każdego roku czeka z niecierpliwością na sztorm. Dzięki niemu w przybrzeżnych piaskach może znaleźć pożądany bursztyn. Kulisy niełatwej pracy artystki funkcjonującej na rynku międzynarodowym poznamy dzięki Dorocie, jubilerce z Gdańska, która od ponad dwóch dekad tworzy biżuterię z bursztynu.

Morderczy upał i ciężka praca. Czy zakończy się sukcesem? Zobacz więcej

Zdjęcia do programu powstały w Gdańsku i okolicach. „Złoto Bałtyku” to piąta lokalna produkcja telewizji HISTORY w Polsce po zrealizowanych w ostatnich latach m.in. „Poszukiwaczach zaginionej prawdy” i „Tajemnicach mundialu”.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
 • PiotrFro (gość)

  Obejrzałem już 3 odcinki i powiem szczerze, że naprawdę super! Wiadomo, że Bursztyn od zawsze był nieodłączną częścią polskiego przemysłu. Ale w tym programie naprawdę fajnie o nim opowiadają. Cieszy mnie, że powstał taki program ;)

  17.04.2019 22:26
 • Wisia (gość)

  Oglądałam premierowy odcinek i byłam bardzo pozytywnie zaskoczona! Jeden z fajniejszych programów na History.

  16.04.2019 20:56
 • Alicja (gość)

  Nie spodziewałam się, że program o bursztynie może być tak wciągający. Dzisiaj oglądam już kolejny odcinek i nie chcę żeby ten dokument się kończył :)

  16.04.2019 19:45
 • TymoteuszDol (gość)

  Kanał History jak zwykle nie zawodzi! Obejrzałem już dwa odcinki i jestem zachwycony. Już czekam na kolejny odcinek. W końcu temat tak bardzo na czasie ;)

  14.04.2019 21:39
 • Aleksandra (gość)

  Cieszy mnie, że powstał program o naszej Polskiej dumie. Myślę, że jest to ważny temat dla Polaków !

  14.04.2019 11:02
 • ALI (gość)

  Wszyscy wiedzą, że bursztyn jest piękny, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z historii, która za nim stoi... Myślę, że taki program jest potrzebny w tv.

  31.03.2019 23:51

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×