"Znaki" [RECENZJA]. Gatunkowa schematyczność kontra castingowe strzały w dziesiątkę. Jaki jest nowy polski serial AXN?

"Znaki" to już trzeci polski serial telewizji AXN, która nie odpuszcza i dalej zamierzać szturmować polski rynek serialowy. I bardzo dobrze, bo im więcej graczy na boisku, tym ciekawiej. Oceniamy dwa pierwsze odcinki serialu "Znaki"!

Multimedia

"ZNAKI" - NA ANTENIE AXN OD 10 PAŹDZIERNIKA, W ŚRODY, O GODZINIE 22:00

Za sprawą "Znaków" przenosimy się do malowniczej miejscowości Sowie Doły, położonej w Górach Sowich. To tylko pozornie spokojna mieścina, bo już w 1. odcinku "Znaków" okaże się, że ktoś kiedyś kogoś zabił, ktoś inny ma układ z kimś ważnym, a do tego wszystko wskazuje na to, że zbrodniarz powrócił i jeszcze trochę krwi upłynie, nim złapie go policja. W tej układance musi połapać się komisarz Michał Trela (Andrzej Konopka), który wraz z córką (Magdalena Żak) musiał wyjechać z Krakowa i - raczej karnie - został oddelegowany na stanowisko komendanta w Sowich Dołach. Widocznie nikt nie przypuszczał, że po przyjeździe Treli w miejscowości zacznie robić się tak gorąco... A buńczuczny komisarz nie zamierza nikomu odpuścić.

fot. Gosia Stasiewicz / materiały prasowe telewizji AXN

"Znaki" na pierwszy rzut oka wyglądają na kolejny małomiasteczkowy kryminał z tajemnicą w tle. To męczy oraz odziera obraz z atrakcyjności, bo produkcji opartych na schemacie "Znaków" otrzymaliśmy już tak dużo, że mi - jako widzowi - trochę nie chce się sięgać po raz kolejny do tej samej szuflady. Zbrodnia sprzed lat, powrót mordercy, lokalne układy polityczno-biznesowe, mistycyzm, tajemnica - czyli zestaw typowych klocków, z których zbudowane są "Znaki". Bardziej typowo być nie mogło. Oczywiście, kolejne epizody mogą zaskoczyć, ale dwa pierwsze odcinki to raczej standardowe wyeksponowanie bohaterów oraz zarysowanie historii, więc nie nastawiajcie się na wielkie zwroty akcji oraz fabularne zaskoczenia. Jest wręcz książkowo i zachowawczo. Niestety.

Chociaż narzekam na historię i boli mnie, że "Znaki" niepokojąco chcą aspirować do miana polskiego "Detektywa", to jednak nie sposób nie docenić chociażby dialogów. Widać, że scenarzyści starali się, aby to nie był kolejny nudny serial, lecz produkcja, w której język jest żywy oraz prawdziwy. To się udało; często "Znaki" balansują na krawędzi dramatu oraz komedii, co okazało się strzałem w dziesiątkę.

Mistyczny thriller rozgrywający się w Górach Sowich. Jaki będzie nowy serial AXN? [RELACJA Z PLANU]Zobacz więcej

Równie celnym strzałem jest obsada. W roli głównej mamy Andrzeja Konopkę, doskonałego aktora kinowego i teatralnego, który w ostatnich latach stał się mistrzem drugiego planu, a tutaj w końcu możemy podziwiać go w dużej roli. Świetna jest Helena Sujecka, która może aktorsko poszaleć, a kumpelska relacja jej bohaterki z postacią graną przez Konopkę jest jednym z mocniejszych punktów "Znaków".

Jednak największych gwiazd należy upatrywać na drugim planie, gdzie widowisko - i to przez duże W - robią Małgorzata Hajewska-Krzysztofik oraz Piotr Trojan. Czasem wystarczy moment, aby zaskarbić sobie sympatię widzów. "Znaki" stawiają również na aktorską młodzież, reprezentowaną m.in. przez Helenę Englert i Magdalenę Żak. Dziewczyny intrygują, dobrze się na nie patrzy i jeżeli nie przeszarżują w następnych odcinkach, to będzie naprawdę dobrze.

"Znaki" wciąż są dla mnie wielka zagadką. Z jednej strony sporo tutaj ogranych rozwiązań, schematów typowych dla gatunku i nuda maskowana ładnymi plenerami, a z drugiej bohaterowie, a raczej sposób ich konstrukcji oraz castingowe wybory, sprawiają, że wciąż jestem ciekawy tej opowieści. Sprawdźmy, co się stanie, gdy wejdziemy głębiej w las...

Ocena: 6/10

Krzysztof Połaski
krzysztof.polaski@telemagazyn.pl

Recenzja została pierwotnie opublikowana 10 października 2018 roku.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
 • Chris (gość)

  Szkoda, że taka kiepska jakość dźwięku. Niestety to nie pierwszy polski film, w którym ten problem występuje. Dziwne, że w filmach zagranicznych dźwięk jest bez zarzutu.

  04.07.2020 20:19
 • anty (gość)

  Serial nijaki. Bez wyrazu. Całkowicie pozbawiony klimatu i swojego potencjału.

  19.04.2020 07:13
 • Tilla (gość)

  Ewa..... Przygłupie....... A Ty jak się realizujesz w swoim zawodzie co?

  17.04.2020 02:09
 • ewa (gość)

  Serial o tym że na prowincji mamy policjantów przygłupów. Polecam, boki zrywać ze stróżów prawa! Cała reszta - dno, przewidywalna fabuła, zero zaskoczenia.

  20.07.2019 20:11
 • yana (gość)

  koszmar nuda ULTRAFIOLET byl super

  07.02.2019 18:03
 • zolza (gość)

  Super serial.Czekam z niecierpliwością na dalsze części.

  11.12.2018 10:45
 • jacguszi (gość)

  Kolejny koszmar nie wiadomo dla kogo nakręcony. Powielanie schematów i kpina z logiki. Myślałem że tego typu seriale kręci się dla inteligentniejszej publiczności.

  02.12.2018 15:39
 • Kasia (gość)

  Irytująca policjantka, komendant, który raczej prawa nie zna...i nie wie, że może spokojnie przesłuchać świadka na komisariacie...takie wszystko dziwne i naciągane, czy tak pracuje policja?

  08.11.2018 18:18
 • adaś (gość)

  chłam szmira.... byłem tam statystą nedza płaca na flaszke wystarcza, statystą nawet grożono sądem za robienie sobie zdjęć na planie... komurką...

  12.10.2018 15:54
 • Telemaniak (gość)

  Kolejny gniot wlokący się jak flaki z olejem nudny w którym jak w większości Polskich filmów trudno odróżnić co mówią aktorzy. Słychać raczej bełkotanie. Gdyby był kręcony w lepszym oświetleniu to byłby prawie tak dobry jak Ojciec Mateusz

  10.10.2018 23:07

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×