"Zrywa się wiatr". Wizyjna animowana biografia konstruktora samolotów [RECENZJA]

W jednym z wywiadów Hayao Miyazaki przyznał, że inspiracją do realizacji „Zrywa się wiatr” były słowa samego Horokishiego: „Wszystko co chciałem zrobić, to stworzyć coś pięknego”.

Multimedia

NASZA OCENA: 6/10

Hayao Miyazaki – i wszystko jasne: arcydzieło animacji, a przy okazji zdecydowanie nie bajka dla dzieci, ale opowieść wielowymiarowa, pokazująca, że świat jest nie tylko piękny i miły. No i rzadki przypadek animowanej biografii. Głównym bohaterem jest Jiro, chłopak od zawsze zafascynowany lotnictwem, marzący, by spotkać kiedyś legendarnego konstruktora Caproniego. Ewentualnie aby zostać lotnikiem, ale to akurat, z powodu stanu zdrowia, okazuje się niemożliwe. Jiro kończy studia i dostaje pracę w firmie budującej samoloty. Szybko staje się znany jako jeden z największych innowatorów lotnictwa i znakomity konstruktor. A w tle kwitnie jego uczucie do pięknej Nahoko.

Jiro to Jiro Horikoshi, dla Japończyków bohater, dla reszty świata niekoniecznie – to on wszak projektował najlepsze samoloty służące armii cesarza w czasie II wojny światowej… Były to wywołujące respekt pośród alianckich pilotów myśliwce, zwane przez japońskich lotników „myśliwcami zero”, maszyny o dwukrotnie większym niż alianckie zasięgu. Na szczęście dla nas, USA były w stanie wyprodukować czterokrotnie więcej samolotów, które mogły podjąć walkę z technicznym cackami Horikoshiego, których wyprodukowano jedynie 11 tysięcy!

Miyazaki wiernie odtworzył karierę konstruktora i pokazał najlepsze wynalazki, reszta natomiast – a więc życie rodzinne – to już czysta fikcja: Jiro nie miał na przykład siostry, a starszego brata, jego żona nie zapadła na gruźlicę itp. Typową biografię uzupełniają wątki fantastyczne, a więc liczne sny i widzenia głównego bohatera, mówiące wiele o jego dążeniach i o nim samym (i wypadające o wiele efektowniej i lżej niż wątki realistyczne, w których sporo się gada, kreśli, co może niezainteresowanych tematem znudzić). Film zdecydowanie wykraczający poza granice zwykłej animacji.

Beata Cielecka

"Zrywa się wiatr" w tv. Sprawdź datę emisji!

WRÓĆ DO PROGRAMU TV!

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×