MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chełmsko Śląskie. Nieodkryta perełka na Dolnym Śląsku. Tu na każdym kroku czuć historię!

Katarzyna Zimna
Katarzyna Zimna
Wideo
od 12 lat
Do położonej z dala od głównych tras niewielkiej wsi (a kiedyś miasta) Chełmsko Śląskie prowadzi kręta droga. Wjeżdżamy na wysokość 550 m n.p.m. i nie wierzymy własnym oczom. Przepiękne kamieniczki okalające maleńki Rynek, obok ogromny kościół i cmentarz, a kawałek dalej ulica, która przenosi nas w czasie. Warto odwiedzić to przepiękne miejsce z niezwykłą historią!

Zapomniana wieś, która była miastem

Chełmsko Śląskie to wieś na Dolnym Śląsku położona na wysokości 500-550 m n.p.m. Znajduje się na terenie powiatu kamiennogórskiego w gminie Lubawka. Po czasach, gdy była miastem, został jej herb i budynek dawnego ratusza. Herb niezwykły, nadany Chełmsku w 1580 roku przez cesarza Rudolfa II przedstawia zwierzę, które przypomina skrzyżowanie lisa z wiewiórką z łapami lwa.

Spacer po Rynku jak podróż w czasie

Centrum Chełmska Śląskiego to niewielki Rynek na planie trapezu otoczony przepięknymi kamieniczkami. Pięć z nich to domy podcieniowe z XVIII-XIX w., pozostałe kamieniczki pochodzą z XVI, XVII i XVIII wieku. Jest też ruina domu z XVII wieku pod adresem Rynek 27-28.

Rynek
Rynek Katarzyna Zimna/Polska Press

Nad Rynkiem góruje kościół pw. Świętej Rodziny wybudowany w latach 1727–1728, który otaczają niezwykłe figury nagrobne. Obok stoi budynek dawnej szkoły parafialnej z 1575 r., przebudowany w XVII w.

Nad Rynkiem góruje kościół
Nad Rynkiem góruje kościół Katarzyna Zimna/Polska Press

Chełmsko Śląskie znane nawet w Ameryce!

Z przewodnika dowiadujemy się, jak prężnie działającym miastem było Chełmsko w XVIII wieku. W 1787 roku pełne ręce roboty mieli tu piekarze, cukiernicy, ślusarze, garbarze, gorzelnicy, łaziebnicy, rękawicznicy czy pończosznicy. Był też kat i komornicy. Ale najwięcej mieszkało tu i pracowało tkaczy. I właśnie z tkactwa przez wieki miasto to słynęło w całej Polsce, Europie i na świecie!

Lata 1935-1940 r. Domowy warsztat tkacki
Lata 1935-1940 r. Domowy warsztat tkacki fotopolska.eu

Tradycje tkactwa, sukiennictwa i płóciennictwa sięgają tu XVI w. Mimo zmian właścicieli (od 1298 r. miasto należało do Jeriko de Ysinburga i jego siostrzeńca Presecha de Gutinsteyna, w 1343 r. sprzedał je opatowi cystersów Mikołajowi II z pobliskiego Krzeszowa - było własnością klasztoru aż do kasaty zakonu w 1810 r.), burzliwej historii (wojen husyckich, starć na tle religijnymi między protestantami a katolikami), tragicznych pożarów (m.in. w 1567 i 1629 r.), Chełmsko Śląskie żyło i słynęło z uprawianego tam lnu oraz tkactwa i handlu wyrobami sukienniczymi. Można to poczuć, skręcając w ulicę, przy której stoi rząd historycznych drewnianych budynków - domów tkaczy.

Lata 1915-1925 r. Tkacz z Chełmska Śląskiego
Lata 1915-1925 r. Tkacz z Chełmska Śląskiego fotopolska.eu

Tradycyjne domy tkackie: "Dwunastu Apostołów" i "Siedmiu Braci"

W drugiej połowie XVII w., tkaniny z Chełmska Śląskiego były już znane i sprzedawane w całej Europie, a nawet w Ameryce! W tym czasie powstały zespoły drewnianych domów: "Dwunastu Apostołów" i "Siedmiu Braci".

Lata 1920-1939. "Dwunastu Apostołów" przed wojną
Lata 1920-1939. "Dwunastu Apostołów" przed wojną fotopolska.eu

Domy tkaczy "12 Apostołów" zbudowano w 1707 r. przy dzisiejszej ul. Sądeckiej. Produkowane przez nich płótna słynęły z jakości i wytrzymałości. W szczytowym momencie rozkwitu miasta, w użyciu było prawie 350 maszyn tkackich, na których pracowało 193 rzemieślników i 26 czeladników. Domy stoją w szeregu. Są to parterowe, podcieniowe budynki pokryte gontem. Wewnątrz każdego domu była część mieszkalna i warsztat. Jak wyglądały, można się przekonać, wchodząc do jednego z nich, w którym mieści się Izba Tkacka.

Turyści, gospody, hotele. Teraz nie ma po nich śladu

Wyroby tkaczy przynosiły spory dochód, miasto było sławne, a mieszkańcy nie mogli narzekać na brak pracy i biedę. Do czasu pojawienia się pierwszych tkalni mechanicznych pod koniec XIX w., które zaczęły powoli wypierać tradycyjne rzemiosło. Świetnie rozwijał się za to przemysł i turystyka, a pomogła w tym linia kolejowa doprowadzona z Kamiennej Góry. Przepięknie położone miasteczko licznie odwiedzali turyści. Działało kilka gospód i hoteli. Blisko było do Krzeszowa czy czeskiego Adršpachu.

1920 r. Maszyna tkacka chełmskich tkaczy
1920 r. Maszyna tkacka chełmskich tkaczy fotopolska.eu

Podczas II wojny światowej istniał tu obóz pracy, filia obozu Gross-Rosen - na cmentarzu jest zbiorowa mogiła 77 więźniów. Po wojnie miasto znalazło się w granicach Polski, a jego niemieccy mieszkańcy zostali zmuszeni do wyjazdu. W 1947 r. przyjęło nazwę Chełmsko Śląskie (wcześniej Szymrych).

Dziś Chełmsko sprawia wrażenie opustoszałego. W Rynku działa sklepik spożywczy, monopolowy i kwiaciarnia. Na ławkach przesiadują starsi mieszkańcy. Jest cicho, sennie i trochę smutno. Zabytkowe kamieniczki wręcz błagają o remont, a nam żal patrzeć jak jest i myśleć, jak powinno być.

Podcienie Rynku
Podcienie Rynku Katarzyna Zimna/Polska Press

Zabytek na każdym kroku

Chełmsko Śląskie zachowało swój pierwotny układ z Rynkiem i dominującym nad miastem kościołem. W Rynku i okolicy każdy dom ma przynajmniej kilkaset lat!

Zabytkowe budowle, które trzeba zobaczyć w Chełmsku Śląskim:

  • kościół parafialny pw. Świętej Rodziny, barokowy, z lat 1670–1691
  • plebania kościoła pw. Świętej Rodziny, ul. Powstańców Śląskich 2, z lat 1727–1728
  • cmentarz rzymskokatolicki parafialny, z połowy XIX w.
  • dom z XVII w., ul. Kamiennogórska 1
  • dom, ul. Kamiennogórska 7, z XVIII, przebudowany w XIX w. W oficynie oryginalne barokowe drzwi z 1 poł. XVIII wieku.
  • dom z połowy XVIII w., ul. Kamiennogórska 11
  • dom, z XVIII w.; z zespołu drewnianych domów tkaczy „Siedmiu Braci”, wybudowanych dla bawarskich tkaczy drogiego adamaszku pozostał tylko jeden, można go oglądać przy ul. Kamiennogórskiej 21
  • dawna szkoła parafialna z 1575 r. (dawna plebania), ul. Kościelna 5, przebudowana w XVII w.
  • barokowe i klasycystyczne kamienice północnej i zachodniej pierzei rynku:
  • pięć domów podcieniowych, Rynek 5, 6, 7, 8, 9, z XVIII-XIX w.
  • dziewięć domów, Rynek 10, 11, 12, 13, 14, 21, 22, 29, 30, z XVI w.
  • dom, Rynek 15, z XVIII w., przebudowany w XIX w.
  • dom, Rynek 20, z XVII w., przebudowany w XX w.
  • ruina domu z XVII wieku, Rynek 27-28
  • zespół drewnianych domów tkaczy, tzw. „12 Apostołów” z 1707 r., ul. Sądecka 13-23
  • rzeźba gotycka z około 1500 roku w narożniku kamienicy Rynek 4
  • budynek ratusza
  • kościół poewangelicki
  • kaplica św. Anny na Rogu

Zobaczcie, jak dziś wygląd Chełmsko Śląskie:

Tu leży Chełmsko Śląskie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska