2012 - Początek

2012 - The Beginning, USA/Honduras/Meksyk/Gwatemala 2012

Według kalendarza Majów koniec trzynastu baktunów - najdłuższych jednostek czasu, które stosowali, przypada 21 grudnia 2012 r. Autorka filmu poznaje życie dawnych Majów i wyjaśnia, co przewidywali.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Shannon Kring Buset

2012 - Początek w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Shannon Kring Buset Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Przed 1400 laty Majowie stworzyli kalendarz obejmujący dwa cykle - rytualny i słoneczny. Przyjęło się uważać, że koniec trzynastu baktunów - najdłuższych jednostek czasu, które stosowali, przypada 21 grudnia 2012 r. Autorka filmu stara się wyjaśnić, co przewidywali dawni Majowie. Dokumentaliści schodzą dwadzieścia metrów w głąb ziemi, poznają szamanizm i przyglądają się tabliczce z Tortugero, zawierającej odniesienie do wspomnianej daty. Rozmawiają z naukowcami oraz duchowymi przewodnikami. Starają się poznać życie i filozofię dawnych Majów.

21 grudnia 2012 roku - to data, która nie przestaje budzić emocji. Niektórzy twierdzą, że tego dnia nastąpi koniec świata, inni - że wówczas dojdzie do wielkiego oświecenia. Shannon Kring Buset postanowiła rozwikłać zagadkę, a prawdy dociec u źródła, czyli w kalendarzu Majów.1400 lat temu Majowie stworzyli kalendarz obejmujący dwa cykle - rytualny i słoneczny. Przyjęło się uważać, że koniec trzynastu baktunów - najdłuższych jednostek czasu, jakie stosowali - wypada 21 grudnia tego roku. Katastrofiści łączą tę datę z apokaliptycznymi prognozami. Inwersja biegunów, potężne eksplozje na Słońcu, uderzenie asteroidy - te i inne scenariusze skutecznie podsycają ich wyobraźnię. Są jednak i tacy, którzy oczekują przeżycia mistycznego. Wspominają o przepowiedni Indian Hopi zapowiadającej przemianę jednego świata w drugi, proroctwie Inków głoszącym nadejście złotej ery czy profetycznych wizjach Maorysów, wierzących w odsłonięcie kurtyny oddzielającej dwa różne wymiary. Jedno jest pewne pod koniec roku 2012 ma się wydarzyć coś wielkiego.Film „2012 - Początek” to reżyserski debiut popularnej osobowości telewizyjnej Shannon Kring Buset, która stara się wyjaśnić, co tak naprawdę przewidywali dawni Majowie. W ruinach miasta Copán w Hondurasie twórcy zapuścili się dwadzieścia metrów w głąb Ziemi do prastarej świątyni Margarita, w Gwatemali poznawali tajniki indiańskiego szamanizmu, a w Meksyku przyglądali się słynnej tabliczce z Tortugero, stanowiącej jedyne zachowane odniesienie do wspomnianej daty.Przy okazji filmowcy rozmawiali z szeregiem osób - archeologami, astronomami, antropologami, a także z szamanami i duchowymi przewodnikami. Poznawali życie dawnych Majów, ich obrzędy i tradycję, duchowość i filozofię. - Ludzie, miejsca, opowieści, rytuały, a nawet zwierzęta świata Majów wzbogaciły moje życie na sposób, jaki zachodnia kultura dopiero zaczyna rozumieć - przekonywała na finiszu zdjęć reżyserka - „2012 - Początek” to mój skromny wkład w oddanie im należnych honorów.Dla widzów film to wyjaśnienie, co tak naprawdę może zdarzyć się 21 grudnia i czy powinniśmy oczekiwać tej daty ze strachem czy z nadzieją.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×