21 x Nowy Jork

21 x Nowy Jork, Polska 2016

W nowojorskim metrze spotykają się różni ludzie. Autorzy dokumentu dociekają, o czym oni myślą i czym się zajmują. Niektóre osoby kamera śledzi do miejsca pracy, zamieszkania albo ulubionego lokalu.

  • Czas trwania: 51 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Piotr Stasik

21 x Nowy Jork w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Karol Rakowski Muzyka
  • Piotr Stasik Zdjęcia
  • Piotr Stasik Scenariusz
  • Piotr Stasik Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

W nowojorskim metrze spotykają się różni ludzie- dzielą ich różnice kulturowe, wiek, pochodzenie, kolor skóry. Kamera zatrzymuje się na niektórych twarzach, przygląda się im dłużej. Autorzy dokumentu dociekają, o czym oni myślą, czym się zajmują, dokąd jadą. Niektóre osoby kamera śledzi do miejsca pracy, zamieszkania, lokali, w których lubią przebywać. Najważniejszymi elementami filmu są: życie bohaterów, ich rozważania oraz atmosfera Nowego Jorku.

Film dokumentalny, Dlaczego lubimy czytać biografie, wspomnienia, pamiętniki, reportaże? Jak często łapiemy się na próbie zgadywania, kim jest nasz współpasażer w pociągu lub człowiek siedzący samotnie w kawiarni? Czy śledzenie losów innych ludzi to zwykła potrzeba podglądania, czy też może próba odnalezienia w tych historiach siebie, poszukiwanie recepty na życie, chęć skorzystania z cudzych doświadczeń? "21 x Nowy Jork" - od metra do transcendencji. Jesteśmy w nowojorskim metrze. Tutaj spotykają się wszyscy - młodzi i starzy, właściwie każda osoba ma inny kolorskóry albo inne pochodzenie. Kamera zatrzymuje się na niektórych twarzach, przygląda się im dłużej. Kim są ci ludzie? Z off - u słyszymy opowieści niektórych z nich: o czym myślą, czym się zajmują, dokąd jadą. To jest punkt wyjścia. Za kilkoma osobami podążamy do ich miejsca pracy, zamieszkania, czy tam gdzie lubią przebywać: do nocnego klubu, na miejską plażę. Obserwujemy ich. Czasem będą to zwykłe sceny z codziennego życia (przygotowania do pracy, samotnie jedzona kolacja), czasem ważne momenty (pierwsza randka, kłótnia z przyjacielem). Kamera pokazuje sytuacje, w których się znajdują, oraz miejsca, które tworzą ich świadomość: widok z okna, ulubiony kąt w mieszkaniu, kawiarnię, w której spędzają kilka godzin dziennie. Poznajemy także ich obrazy "wewnętrzne": to, co widzą w swojej wyobraźni, w jaki sposób postrzegają świat. W off - ie wybrani bohaterowie opowiadają swoje historie, szukają w pamięci ważnych wydarzeń, czytają fragmenty dzienników, listy, maile od najbliższych osób. Opowiadają o poszukiwaniu bratniej duszy, odnajdowaniu sensu życia, czy w końcu, obecnej w ich życiu transcendencji. Trzy najważniejsze elementy w filmie to obserwacje życia bohaterów, rozważania bohaterów w off - ie na temat ich filozofii oraz oddanie klimatu i ducha miasta poprzez ukazanie intymnego życia jego mieszkańców.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×