24 godziny na rafie koralowej

Wild 24: Reefs Deadly Oasis, Nowa Zelandia 2015

Rafy koralowe są idealnym środowiskiem dla wielu morskich stworzeń. Rozciągająca się u północno-wschodnich wybrzeży Australii Wielka Rafa Koralowa składa się z ok. 2 tysięcy mniejszych raf.

 • Czas trwania: 44 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Craig Meade

24 godziny na rafie koralowej w telewizji

ZwińRozwiń
 • Czwartek 13.06.2019 05:20

  TVP 1

 • HIT Dnia

  Środa 12.06.2019 13:00

  TVP 1

 • Piątek 20.04.2018 12:45

  TVP 1

Multimedia

Twórcy

 • Craig Meade Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Rafy koralowe są idealnym środowiskiem dla wielu morskich stworzeń. Jednak są to również miejsca niebezpieczne; łatwo można spotkać drapieżnika. Rozciągająca się u północno-wschodnich wybrzeży Australii Wielka Rafa Koralowa składa się z ok. 2 tysięcy raf, które razem zajmują ponad 2 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni. W pobliżu rafy znajduje się wrak statku, gdzie także kwitnie życie. Koralowce przyczepiają się do kadłuba. Silne prądy morskie przenoszą plankton. Ciepłe wody wokół Australii tworzą dobre warunki do życia dla wielu zwierząt.

W tym odcinku będzie mowa o rafach koralowych. Rafy to istne metropolie w oceanach. Od migotliwego blasku - po srogie pejzaże. Występują w wielorakich postaciach, a niezliczona liczba stworzeń przypływa do nich po łatwy do zdobycia pokarm i światło. Jednak by cieszyć się pobytem, trzeba płacić haracz. Drapieżcy i ofiary tłoczą się tu razem. Za każdym rogiem i w każdym zakamarku dochodzi do poderżnięcia gardła, rabunku czy napaści. Trudno będzie przeżyć następne 24 godziny na złowrogich ulicach tego miasta. Wielka Rafa Koralowa to blisko dwa tysiące osobnych raf, rozciągających się na ponad dwa tysiące kilometrów. Jest magnesem, przyciągającym życie. Tymczasem niedaleko poza rafą, w rozległej lagunie na piaszczystej i bezkształtnej podwodnej pustyni wydaje się, że morskie społeczności nie mają czego szukać. Tymczasem jest tu sztuczna oaza. Rafa w postaci stuletniego wraku statku wystarczy, by znowu rozkwitło życie. Jest skąpana w tropikalnym słońcu i cieple. Dla koralowców - kadłub stanowi solidną podstawę, do której mogą się przyczepić. Silne prądy nieustannie dostarczają plankton tutejszym mieszkańcom. Małe rybki używają koralowca jako kryjówki. Gdy się gromadzą, więksi drapieżcy zawsze płyną tuż za nimi. Gdy ci odpływają, wtedy pojawiają się jeszcze więksi. Ciepłe wody Australii są niezbędne dla koralowców, niemniej po drugiej stronie Pacyfiku, przy wyspach Galapagos znajduje się zupełnie inna rafa. Producent: 2016 NATURAL HISTORY NEW ZEALAND, LTD.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 8.0 Głosów: 1

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×