24 godziny w Himalajach. Walka o przetrwanie

Wild 24: Himalayas Fight for Survival, Nowa Zelandia 2015

Himalaje to najwyższy łańcuch górski na Ziemi. Powstały wskutek kolizji dwóch płyt tektonicznych. Autorzy dokumentu prezentują 24 godziny z życia zwierząt w tym wymagającym środowisku.

  • Czas trwania: 22 minut, Gatunek: Film dokumentalny

24 godziny w Himalajach. Walka o przetrwanie w telewizji

ZwińRozwiń
  • Poniedziałek 13.08.2018 08:35

    TVP 1

Opis programu

ZwińRozwiń

Himalaje to najwyższy łańcuch górski na Ziemi. Powstały wskutek kolizji dwóch płyt tektonicznych. Autorzy dokumentu prezentują 24 godziny z życia zwierząt w tym wymagającym środowisku. Późną wiosną na zboczach gór rozkwita roślinność. Wschodzące słońce przynosi ciepło na stoki położone wyżej. Coroczny monsun jeszcze nie dotarł na te tereny i w jeziorach brakuje wody. Teraz najcenniejsze są błotniste bajora.

W tym odcinku o Himalajach, górach, które wznoszą się ku stratosferze, a rozciągają wzdłuż na tysiące kilometrów i kilkaset wszerz, zapewniając byt wielu gatunkom zwierząt. Tworzą im bezpieczne schronienia, a także obfitość niezwykle rozmaitego pożywienia. Następne 24 godziny spędzimy w Himalajach. To najwspanialszy łańcuch górski na Ziemi. Himalaje powstały na skutek kolizji dwóch płyt tektonicznych. Siła uderzenia wyniosła w górę najwyższy szczyt świata na blisko 9 000 metrów. Upadek na ziemię z takiej wysokości trwa dwie i pół minuty. Tylko bardzo specyficzne zwierzęta są w stanie tu przetrwać. Późna wiosna pokryła zbocza świeżą roślinnością. Wschodzące wiosenne słońce przynosi trochę ciepła na wyższe stoki. To uwalnia skarby, ukryte w himalajskich lodach. Jedną z największych rzek Himalajów jest Brahmaputra, zalewająca ogromną równinę. To jeden z najżyźniejszych terenów w Indiach. Bez Himalajów te równiny stałyby się pustynią. Tymczasem dzięki górom żywią olbrzymie populacje stworzeń małych i dużych. Coroczny monsun jeszcze nie dotarł i wiele jezior się skurczyło. Teraz najcenniejsze są błotniste bajorka. Himalaje nie nagradzają słabych, a jedynie silnych, bezwzględnych, zaciekłych i odnoszących sukcesy. Producent: 2016 NATURAL HISTORY NEW ZEALAND, LTD.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×