Admirał Unrug

Polska 2006

Film opowiada o Józefie Unrugu, jednym z twórców polskiej marynarki wojennej, dowódcy floty i obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku.

  • Czas trwania: 28 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Admirał Unrug w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Film opowiada o Józefie Unrugu, jednym z twórców polskiej marynarki wojennej, dowódcy floty i obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Wiceadmirał był twórcą planu ewakuacji polskich okrętów wojennych do Wielkiej Brytanii, dzięki któremu polscy marynarze nie zaprzestali walki podczas II wojny światowej. 2 października poddał Hel i stał się jeńcem kolejnych obozów. Po wyzwoleniu wrócił do służby w Londynie. Do śmierci pozostał na emigracji. Zmarł w wieku 88 lat, 28 lutego 1973 r. we Francji.

Film opowiada o wiceadmirale Józefie Unrugu, jednym z twórców polskiej Marynarki Wojennej, dowódcy Floty i dowódcy Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Józef Unrug był twórcą planu ewakuacji polskich okrętów wojennych do Anglii, dzięki któremu polscy marynarze nie zaprzestali walki podczas II wojny światowej. 2 października poddał Hel i stał się jeńcem kolejnych obozów. Po wyzwoleniu wrócił do służby w Londynie. Do śmierci pozostał na emigracji. Zmarł w wieku 88 lat, 28 lutego 1973 r. we Francji. W dokumentalnych zapisach widzimy Józefa Unruga - dowódcę wśród marynarzy i podwładnych. Film przywołuje romantyczną i niezłomną postać admirała, przypomina jego słowa i rejestruje wspomnienia syna Horacego Unruga. Podąża za bohaterem od rodzinnego Sielca w woj. poznańskim przez Gdynię, Hel, aż po ostatnie dni życia we Francji.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×