Afryka Południowa wczoraj i dziś

South Africa Revealed, USA 2009

Dokument o najbogatszym kraj w Afryce, RPA, pokazuje jego mieszkańców, historię narodzin narodu oraz powstanie demokracji. Bohaterowie pochodzą z różnych grup etnicznych.

 • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Afryka Południowa wczoraj i dziś w telewizji

ZwińRozwiń
 • Wtorek 21.08.2012 16:25 Odcinek 2

  TVP 2

 • Poniedziałek 20.08.2012 16:30 Odcinek 1

  TVP 2

 • Wtorek 08.05.2012 16:25 Odcinek 2

  TVP 2

 • Poniedziałek 07.05.2012 16:30 Odcinek 1

  TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

RPA to najbogatszy kraj w Afryce, a Johannesburg jest najbogatszym miastem w RPA. Metropolia nie ma rzeki ani portu, nigdy nie była stolicą. Leży na żyle złota. Ono zbudowało RPA i nadal przyczynia się do transformacji państwa. Dokument pokazuje mieszkańców kraju, historię narodzin narodu oraz powstanie demokracji. Bohaterowie pochodzą z różnych grup etnicznych. To 14-letnia Thobile Sibisi z prowincji KwaZulu-Natal, Isak Kruiper z plemienia Khomani San, Peter Mputle - mistrz zmiany w kopalni złota, oraz weterynarz Jana Pretorius.

Republika Południowej Afryki, kraj pełen kontrastów i zachwycającej przyrody, gdzie wciąż pielęgnuje się starożytne obyczaje i rytuały, jest ojczyzną czterdziestu siedmiu milionów ludzi mówiących jedenastoma różnymi językami. Kraj ten leży na południowym krańcu afrykańskiego kontynentu. Żyzna ziemia i łagodny klimat przyciągały tu osadników od tysięcy lat. Dwa tysiące lat temu przybyli tu przodkowie dzisiejszych Zulusów, w poszukiwaniu nowych terenów pod uprawy i pastwiska. Utworzyli oni odrębne grupy kulturowe, takie jak Zulu, Sotho, Tswana i Xhosa. Prawie 400 lat temu osiedlili się tu pierwsi Europejczycy: Holendrzy, Niemcy i Francuzi. Założyli własne osady i winnice, uprawiali ziemię. Tak powstał nowy naród: Afrykanerzy - i ich nowy język. Jednak jeszcze przed przybyciem Zulusów i Europejczyków, ziemie te były już zamieszkałe przez potomków pierwszych ludzi. Zdaniem badaczy to właśnie ta część Afryki uchodzi za kolebkę ludzkości. RPA ma wyjątkowe szczęście. Żaden inny kraj na świecie nie ma tylu bogactw naturalnych. Przez trzy miliardy lat wysokich temperatur i ciśnienia powstały w tej części globu ogromne złoża złota, platyny i diamentów. RPA to najbogatszy kraj w Afryce, a Johannesburg to najbogatsze miasto w RPA, rozciągające się na przestrzeni wielkości Los Angeles. Johannesburg nie ma rzeki ani portu i nigdy nie był stolicą państwa. Leży on za to na najbogatszej w świecie żyle złota. To złoto zbudowało RPA i nadal przyczynia się do jej transformacji. W filmie poznajemy mieszkańców tego kraju i historię narodzin jego narodu. Dowiadujemy się, jak powstała demokracja w tym tak bardzo podzielonym państwie, czy dawni przeciwnicy nauczyli się wspólnie żyć? Jaka ich czeka przyszłość? Bohaterowie filmu, którzy są zarazem naszymi przewodnikami, pochodzą z różnych grup etnicznych.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×