Albania - kraj walecznych

Albania - Il paese di fronte, Włochy 2008

Zaledwie 60 morskich mil dzieli Włochy i Albanię. Wielu Włochów przypomniało sobie o istnieniu kraju, który okupowali ich dziadkowie, gdy łodzie wypełnione imigrantami zaczęły przybijać do ich plaż.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Albania - kraj walecznych w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Zaledwie 60 morskich mil dzieli wybrzeża Włoch i Albanii. Jednak wielu Włochów przypomniało sobie o istnieniu kraju, który niegdyś okupowali ich dziadkowie, dopiero, gdy łodzie wypełnione imigrantami zaczęły przybijać do ich plaż. Przez ponad 40 lat w Albanii panował bodaj najbardziej represyjny reżim komunistyczny w bloku wschodnim, który skutecznie odizolował bałkańskie państwo od reszty świata. Historia także wcześniej nie była łaskawa dla Albańczyków. Niegdyś poddani imperium otomańskiego, znaleźli się w 1939 roku pod okupacją włoską.

Zaledwie 60 morskich mil dzieli wybrzeża Włoch i Albanii, a jednak wielu Włochów przypomniało sobie o istnieniu kraju, który niegdyś okupowali ich dziadkowie, dopiero gdy łodzie wypełnione imigrantami zaczęły przybijać do ich plaż. Film "Albania, kraj walecznych" opowiada o losach jednego z najdotkliwiej doświadczonych przez historię krajów Europy. Przez ponad 40 lat w Albanii panował bodaj najbardziej represyjny reżim komunistyczny w całym bloku wschodnim, który skutecznie odizolował bałkańskie państwo od reszty świata. Historia także wcześniej nie była łaskawa dla Albańczyków. Niegdyś poddani imperium otomańskiego, znaleźli się w 1939 roku pod okupacją włoską. Po II wojnie światowej wieloletnie rządy Envera Hodży zepchnęły kraj w ekonomiczną i społeczną depresję. Zrealizowany przy wsparciu Albańskiego Archiwum Filmowego dokument relacjonuje dzieje Albanii w XX wieku, stuleciu wielkich prób.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×