Amsterdam w tropikach

Tropical Amsterdam, Sri Lanka 2011

Burgherzy, potomkowie holenderskich osadników i syngaleskich kobiet, zamieszkują Sri Lankę. Przyglądając się ich przygotowaniom do świąt, autor przedstawia złożony obraz ich społeczności.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Alexa Oona Schulz

Amsterdam w tropikach w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Alexa Oona Schulz Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Burgherzy, potomkowie holenderskich osadników i syngaleskich kobiet, są mniejszością zamieszkującą Sri Lankę. Należeli kiedyś do klasy uprzywilejowanej, dzisiaj przypominają o dawnym kolonializmie i jego spuściźnie. W XVII w. na Sri Lankę, ówczesny Cejlon, przybyła fala kupców i kolonistów z Europy. Aż do uzyskania przez wyspę niepodległości w 1948 r. zajmowali oni czołowe stanowiska w życiu politycznym i publicznym. W kolejnych latach wielu zdecydowało się na emigrację, nieliczni pozostali, gotowi kultywować swoje tradycje i styl życia.

Burgherzy są wyjątkową mniejszością zamieszkującą Sri Lankę. Potomkowie holenderskich osadników i syngaleskich kobiet należeli kiedyś do klasy uprzywilejowanej, dzisiaj przypominają o dawnym kolonializmie i jego spuściźnie. W XVII wieku na Sri Lankę, ówczesny Cejlon przybyła fala kupców i kolonistów z Europy. Aż do uzyskania przez wyspę niepodległości w 1948 roku zajmowali oni czołowe stanowiska w życiu politycznym i publiczny. W kolejnych latach wielu zdecydowało się na emigrację, nieliczni pozostali, gotowi kultywować swoje tradycje i styl życia. Właśnie o tych ludziach, innego rodzaju imigrantach, opowiada film „Amsterdam w tropikach”. Co dziś oznacza bycie Burgherem? Jakie kulturowe dziedzictwo pozostawili holenderscy osadnicy swoim potomkom? Podglądając przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia kilku współczesnych Burgherów, można poznać złożony, niekiedy zaskakująco zabawny obraz ich społeczności.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×