Andrzej Kołodziej. Bardzo polska opowieść

Andrzej Kołodziej. Bardzo polska opowieść, Polska 2019

Andrzej Kołodziej miał 18 lat, gdy przystał do grupy opozycjonistów organizujących wolne Związki Zawodowe w Trójmieście. W 1980 roku współorganizował strajk w Stoczni Gdańskiej.

 • Czas trwania: 76 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Maria Dłużewska

Andrzej Kołodziej. Bardzo polska opowieść w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Maria Dłużewska Scenariusz
 • Pawel Suchta Montaż
 • Maria Dłużewska Reżyseria
 • Michał Jarosiński Zdjęcia
 • Wojciech Ostrowski Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

Andrzej Kołodziej miał 18 lat, gdy przystał do grupy opozycjonistów organizujących wolne związki zawodowe w Trójmieście. W 1980 roku współorganizował strajk w Stoczni Gdańskiej. Dzięki charyzmie wpłynął na kilka tysięcy starszych od siebie stoczniowców, z których wielu pamiętało krwawe wydarzenia grudnia 1970 roku. Podczas strajku na liście postulatów znalazły się żądania głębokich zmian ustrojowych w Polsce. W 1981 roku Andrzej Kołodziej został aresztowany w Pradze przez czechosłowacką Służbę Bezpieczeństwa.

Filmowa biografia Andrzeja Kołodzieja - jednego z bohaterów Sierpnia '80 i antykomunistycznego podziemia w latach następnych. Andrzej Kołodziej nie jest postacią powszechnie znaną. III RP dość skutecznie wygumkowała go z polskiej historii, a wszedł do niej w 1979 roku jako bardzo młody człowiek. Miał zaledwie 18 lat, gdy przystał do grupy trójmiejskich opozycjonistów organizujących wolne Związki Zawodowe. Rok później rozpoczął i poprowadził strajk w Stoczni Gdańskiej. Musiał mieć niezwykłą charyzmę, skoro posłuchało go kilka tysięcy starych stoczniowców, z których wielu pamiętało krwawe wydarzenia z grudnia 1970 roku. Jego strajk był pierwszym w Polsce, który na listę postulatów wpisał postulaty głębokich zmian ustrojowych demokratycznej Polski. W 1981 roku został aresztowany w Pradze przez czechosłowacką Służbę Bezpieczeństwa, gdy próbował nawiązać kontakt z tamtejszą opozycją.

Komentarze

Skomentuj
 • Chmura i (gość)

  Idiota i do tej pory nie ma żony ani dzieci

  12.10.2022 23:41

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×