Angela Merkel

Angela Merkel, Niemcy 2012

Film przedstawia Angelę Merkel. W czasie jej rządów Niemcy osiągnęły wiodącą rolę w UE. W filmie wykorzystano wywiad, którego kanclerz Niemiec udzieliła Spiegel TV kilka lat temu.

 • Czas trwania: 45 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Angela Merkel w telewizji

ZwińRozwiń
 • Czwartek 31.07.2014 00:50

  TVP 2

 • Poniedziałek 16.09.2013 23:45

  TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Film przedstawia Angelę Merkel, która od prawie ośmiu lat jest kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec. W czasie jej rządów Niemcy osiągnęły wiodącą rolę w UE. Merkel przewodzi działaniom mającym na celu uratowanie strefy euro, ale często jest oskarżana o brak stanowczości i zwlekanie z decyzjami. Dokument prezentuje ścieżkę kariery politycznej Angeli Merkel, a także jej młodość w NRD oraz poglądy w okresie przed i po zjednoczeniu Niemiec. W filmie wykorzystano wywiad, którego kanclerz Niemiec udzieliła Spiegel TV kilka lat temu.

Angela Merkel, która już drugą kadencję sprawuje urząd kanclerza Niemieckiej Republiki Federalnej, wypracowała dla swojego kraju przywódczą rolę w Europie, jakiej Niemcy unikały od czasu drugiej wojny światowej. Dzięki jej determinacji trwają działania nad ratowaniem strefy euro. Jednocześnie Merkel często oskarżana jest o brak stanowczości i zwlekanie z decyzjami. Wywodząca się z byłej NRD polityk szybko przyswoiła sobie zwyczaje bońskiej polityki i międzynarodowej dyplomacji. Na konferencjach na szczycie, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, płynnie mówi po angielsku i rosyjsku. Choć tak bardzo potężna, wciąż sprawia wrażenie osoby poczciwej i nieśmiałej, ale też obdarzonej doskonałą intuicją. Kiedy po upadku muru berlińskiego zaskakująco szybko w centrum zainteresowania polityki pojawia kwestia zjednoczenia, Angela Merkel uczestniczy w wielu rozmowach obu stron niemieckich. Także w negocjacjach umowy państwowej, dotyczącej stworzenia unii gospodarczej, walutowej i społecznej. Punktem zwrotnym w politycznej karierze Merkel jest rok 1999, kiedy to wyniku afery wokół nielegalnego finansowania CDU dochodzi do zerwania stosunków między nią a kanclerzem Kohlem. Gdy Helmut Kohl przyznaje się do przyjęcia ponad 2 milionów marek nielegalnych dotacji na cele partii, odmawiając jednak podania nazwisk darczyńców, Merkel atakuje swego protektora w artykule na łamach Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jako jedyna odważa się krytykować starego kanclerza. Dzięki aferze wokół Kohla, Merkel umacnia swą pozycję. Zostaje przewodniczącą partii, przywódczynią opozycji, a wreszcie kandydatką na urząd kanclerza. Film Michaela Klofta przedstawia osobowość Angeli Merkel i jej drogę do fotela kanclerskiego, jej młodość w NRD, stosunek do tamtego kraju i do Zachodu, jej postawę polityczną w okresie przed i po zjednoczeniu Niemiec oraz kształtowanie się jej poglądów ekonomicznych. Dowiadujemy się o tym z wyjątkowego wywiadu, jakiego kilka lat temu udzieliła ekipie Spiegel TV, a znana jest z tego, że niemal w ogóle nie udziela wywiadów. Nigdy dotąd niepublikowany wywiad, który jest podstawą filmu, obrazuje etapy na drodze do obecnej pozycji Angeli Merkel, od córki pastora w NRD do pracownika berlińskiej Akademii Nauk, od apolitycznego naukowca do zastępcy rzecznika ostatniego rządu w NRD, od ministra w gabinecie Helmuta Kohla do pierwszej kanclerz w historii Niemiec.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×