Antonio Ligabue - malarstwo odmieńca

Antonio Ligabue, Włochy 2009

Antonio Ligabue naprawdę nazywał się Antonio Laccabue. Był jednym z głównych przedstawicieli prymitywizmu w malarstwie, tworzonego przez artystów chorych psychicznie lub niepełnosprawnych umysłowo.

  • Czas trwania: 75 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Antonio Ligabue - malarstwo odmieńca w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Antonio Ligabue naprawdę nazywał się Antonio Laccabue. Był jednym z głównych przedstawicieli prymitywizmu w malarstwie, lub sztuki naiwnej, tworzonej przez artystów nieprofesjonalnych, chorych psychicznie lub niepełnosprawnych umysłowo. Obrazy w prymitywizmie przypominają rysunki dzieci, charakteryzują się zdeformowaną przestrzenią i perspektywą, prostymi technikami malarskimi, przywiązaniem do szczegółu oraz licznymi odwołaniami do świata magicznego i symbolicznego. Autor opowiada o chorobie artysty i kluczowych wydarzeniach z życia.

Żył w latach 1899-1965 i naprawdę nazywał się Antonio Laccabue. Był jednym z głównych przedstawicieli prymitywizmu w malarstwie, lub sztuki naiwnej inaczej mówiąc, tworzonej przez artystów nieprofesjonalnych, chorych psychicznie lub niepełnosprawnych umysłowo. Obrazy w prymitywizmie przypominają rysunki dzieci, charakteryzują się zdeformowaną przestrzenią i perspektywą, prostymi technikami malarskimi, przywiązaniem do szczegółu oraz licznymi odwołaniami do świata magicznego i symbolicznego. Narratorem w filmie jest Flavio Bucci, aktor, który w 1980 roku wcielił się w postać genialnego i szalonego artysty samouka Antonia Ligabue. Zabiera widza do miejsc, gdzie sławny malarz żył, opowiada o jego chorobie psychicznej i kluczowych wydarzeniach z życia. Rozmawia z ekspertami o geniuszu Ligabue i jego wpływie na malarstwo XX wieku. Całość wzbogacają archiwalne materiały filmowe, które oddają klimat epoki, w której słynny artysta tworzył.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×