Arcybiskup Józef Bilczewski

Polska 2006

Święty Józef Bilczewski (1860-1923) został beatyfikowany 26 czerwca w 2001 roku we Lwowie przez Jana Pawła II, a 23 października 2005 roku kanonizowany w Rzymie przez Benedykta XVI.

  • Czas trwania: 49 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Krzysztof Żurowski

Arcybiskup Józef Bilczewski w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Krzysztof Żurowski Reżyseria
  • Krzysztof Żurowski Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Święty Józef Bilczewski (1860-1923) został beatyfikowany 26 czerwca w 2001 roku we Lwowie przez Jana Pawła II, a 23 października 2005 roku kanonizowany w Rzymie przez Benedykta XVI. Pamięć o abp. Bilczewskim trwa do dziś w Polsce i na Ukrainie. Do jego beatyfikacji i kanonizacji przyczyniły się cuda, które za jego wstawiennictwem zdarzały się w jego rodzinnych Wilamowicach i okolicy. Święty Józef Bilczewski był arcybiskupem Lwowa w czasie I wojny światowej, obrony miasta przed Ukraińcami w 1918 r. i wojny polsko-bolszewickiej.

Święty Józef Bilczewski (1860 - 1923) został beatyfikowany 26 czerwca w 2001 roku we Lwowie przez Jana Pawła II i już po 4 latach kanonizowany - 23 października 2005 roku w Rzymie przez Benedykta XVI. Zmarł w opinii świętości. Pamięć o abp. Bilczewskim trwa do dziś w Polsce i na Ukrainie. Do jego beatyfikacji i kanonizacji przyczyniły się cuda, jakie za jego wstawiennictwem zdarzały się w jego rodzinnych Wilamowicach i okolicy. Proboszcz parafii w Wilamowicach, ks. Michał Boguta, który sam doznał wielu łask od św. Józefa Bilczewskiego ma coraz więcej zgłoszeń o wyproszonych łaskach i cudach od nowego świętego. Duszpasterzowanie arcybiskupa Bilczewskiego we Lwowie przypadało na burzliwe i trudne czasy zaborów i wojen (I wojna światowa, obrona Lwowa przed Ukraińcami w 1918 r. , wojna polsko - bolszewicka 1920 r.) Był gorącym patriotą: by ratować wiarę Polaków, zbudował wiele nowych kaplic i kościołów rzymskokatolickich (328 nowych świątyń), wykazując jednocześnie dużo tolerancji w kontaktach z przedstawicielami innych narodowości i obrządków.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×