Armenia - zagrożona perła Kaukazu

Arménie, la perle menacée du Caucase, Francja 2021

Dokument przedstawia losy wyznających katolicyzm Ormian, którzy po porażce Armenii w konflikcie z muzułmańskim Azerbejdżanem o Górski Karabach musieli opuścić swoje wioski.

 • Gatunek: Film dokumentalny
 • Prowadzący: Bernard de La Villardière

Armenia - zagrożona perła Kaukazu w telewizji

ZwińRozwiń
 • Powtórka

  Sobota 17.06.2023 00:00

  FOKUS TV

 • HIT Dnia

  Niedziela 11.06.2023 22:00

  FOKUS TV

 • Powtórka

  Sobota 03.12.2022 00:00

  FOKUS TV

 • Niedziela 27.11.2022 22:00

  FOKUS TV

 • Powtórka

  Sobota 25.06.2022 00:00

  FOKUS TV

 • Premiera

  Niedziela 19.06.2022 22:00

  FOKUS TV

Multimedia

Obsada

 • Bernard de La Villardière

Prowadzący

 • Bernard de La Villardière

Opis programu

ZwińRozwiń

Armenia, pierwsze państwo chrześcijańskie, otoczona jest obecnie trzema krajami z dominującą religią islamu: Iranem, Turcją i Azerbejdżanem. Narody te łączy burzliwa historia. Współcześnie również relacje są napięte. W 2020 roku Armenia poniosła klęskę w starciu z agresorem - Azerbejdżanem. Wojna zebrała swoje żniwo. Po stronie ormiańskiej ponad 4500 osób poniosło śmierć. 15000 ofiar zostało rannych. Po wojnie w Górskim Karabachu dziesiątki tysięcy rodzin opuściło wioski.

Armenia jest niedużym krajem, położonym w sercu Kaukazu. Charakteryzuje się zapierającymi dech w piersiach, górzystymi krajobrazami. Znajduje się tam mnóstwo kościołów, z których część zbudowano przed paroma wiekami. To pierwsze państwo chrześcijańskie otoczone jest obecnie trzema krajami z dominującą religią islamu: Iranem, Turcją i Azerbejdżanem. Narody te łączy burzliwa historia. Współcześnie również relacje są napięte. W listopadzie 2020 roku Armenia poniosła klęskę w starciu z agresorem - Azerbejdżanem. Pomni tamtych krwawych wydarzeń zamieszkujący obrzeża nowej granicy Ormianie wciąż boją się ponownej inwazji. Mieszkańcy przygranicznej wsi Kornidzor utworzyli milicję i, dzierżąc kałasznikowa w obawie przed najazdem, na zmianę pełnią wartę. Po wojnie w Górskim Karabachu dziesiątki tysięcy rodzin opuściło swoje wioski. Niektórzy trafili do Złotego Pałacu w pięciogwiazdkowym ośrodku narciarskim. Susanna, jej mąż i dzieci zakwaterowani zostali w pokoju 221. W barku trzymają smalec i kilka warzyw, a matka rodziny szyje kurtki puchowe dla bogatszych gości kurortu, by zarobić na życie. Cieszą się, że żyją, bo niektórzy nie mieli tyle szczęścia. Wojna zebrała swoje żniwo. Po stronie ormiańskiej ponad 4500 osób poniosło śmierć. 15000 ofiar zostało rannych. Młody Tigran cudem uniknął śmierci. Musiał przejść długą rehabilitację w stolicy Armenii. W końcu spotyka swoich najbliższych. Była finalistka Eurowizji, Ormianka Iveta Mukuchyan, chce oddać hołd rannym i poległym żołnierzom - ma wystąpić w operze i zaśpiewać nową piosenkę opowiadającą o konflikcie zbrojnym.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×