Artur Rubinstein - podróż sentymentalna

1981

Dokument przedstawia ostatnią podróż Artura Rubinsteina do Polski, która miała miejsce w 1979 roku. Pianista przybył z francuską ekipą filmową. Zwiedzał Warszawę, Łódź, Karolin, opowiadał o młodości.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Artur Rubinstein - podróż sentymentalna w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument przedstawia ostatnią podróż Artura Rubinsteina do Polski, która miała miejsce w 1979 roku. Pianista przybył z francuską ekipą filmową. Zwiedzał Warszawę, Łódź, Karolin, opowiadał o młodości. W dokumencie wykorzystane zostały telewizyjne zdjęcia archiwalne, m.in. z wykonania poloneza as-dur granego przez Rubinsteina w Łodzi w 1976 r.

Jako zarówno Polak jak i Żyd Artur Rubinstein doświadczył boleśnie tragedii, które przyniósł ze sobą XX wiek, jednocześnie jednak odznaczał się epikurejskim umiłowaniem życia i grał jeszcze w wieku 80 lat, a żył do lat 95. Urodzony w 1887 roku w polskiej rodzinie kupieckiej, Rubinstein stał się jednym z najsłynniejszych pianistów XX wieku. Swoją wirtuozerię przeniósł na dzieła takich kompozytorów jak Mozart i Brahms aż po Liszta, Ravela i Debussy’ego. Wlał także nowe życie w repertuar romantyczny swoim rozumieniem dzieł Chopina. Film opowiada o kluczowych momentach życia pianisty, sięgając wstecz aż po lata dziecinne i przywołując wspomnienia przyjaciela rodziny Jacquesa Chancela oraz dyrygentów Daniela Barenboima i Zubina Mehty.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×