Austin Stevens na tropie warana z Komodo

Austin Stevens: In Search of the Komodo Dragon, USA 2005

Austin Stevens, słynny fotograf przyrody i znawca węży, wyrusza do Parku Narodowego Komodo na wyspie Flores w Indonezji, na poszukiwanie warana - największej jaszczurki na świecie.

 • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Austin Stevens na tropie warana z Komodo w telewizji

ZwińRozwiń
 • Poniedziałek 01.02.2010 12:10

  TVP 2

 • Poniedziałek 11.01.2010 12:05

  TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Austin Stevens, słynny fotograf przyrody i znawca węży, wyrusza do Parku Narodowego Komodo na wyspie Flores w Indonezji, aby szukać największej jaszczurki na świecie. Udaje się tam w czerwcu, gdy warany są wyjątkowo agresywne, bo szukają partnerki i staczają walki o terytorium oraz dostęp do samicy. Waran z Komodo, bliski krewniak warana leśnego, mierzy do 3 metrów długości i osiąga 160 kg wagi. Świetnie pływa, żywi się padliną, ale nie pogardzi jeleniem, bawołem, osobnikami własnego gatunku, a także człowiekiem.

Austin Stevens, słynny fotograf przyrody, znawca węży i podróżnik, wyrusza do Parku Narodowego Komodo na wyspie Flores w Indonezji, jednej z pięciu na świecie, na których żyją warany, aby szukać największej jaszczurki na świecie. Udaje się tam w czerwcu, kiedy warany są wyjątkowo agresywne, bo szukają partnerki i staczają między sobą walki o terytorium i dostęp do samicy. Austina czeka więc nie lada zadanie. Towarzyszymy mu w wędrówce, gdzie na lądzie, na drzewach, w wodzie i na plaży szuka tych groźnych zwierząt, których do dziś przetrwało zaledwie 3 tysiące osobników. Waran z Komodo, bliski krewniak warana leśnego, dochodzi do 3 metrów długości i 160 kg wagi. Świetnie pływa, żywi się padliną, ale nie gardzi także jeleniem, bawołem, własnym krewniakiem, a nawet... człowiekiem! Ponieważ warany żywią się padliną, w ich pyskach żyje około 70 rodzajów bakterii, część z nich jest zabójcza dla ssaków. Wystarczy, żeby ugryzły ofiarę, a zwierzę lub człowiek nie ma szans: w ciągu kilku dni umrze na posocznicę. Wówczas dopadną go warany i rozszarpią padlinę na strzępy. Nie pozostawią nic: ich soki trawienne rozłożą kości, kopyta, rogi. Tymczasem aby zrobić wymarzone zdjęcia, Austin Steven musi podejść blisko do walczących olbrzymów... Wreszcie Austinowi udaje się złapać pierwszego w życiu młodego warana, potem kolejnego, też młodego osobnika. W ciągu paru lat kilkaset razy powiększą one masę ciała i staną się jednymi z najsilniejszych drapieżników na Ziemi. W końcu, po trzech tygodniach poszukiwań, podróżnik natrafia też na dorosłe osobniki, które pojedynkują się o partnerkę. Konkurencja jest ostra: jedna samica przypada na trzy samce. Podczas walki dochodzi do rozlewu krwi, a pokonany ma wywichnięte stawy i głębokie rany. Austin Stevens ma wreszcie swoje upragnione, rewelacyjne zdjęcia.

Komentarze

Skomentuj
 • Ania (gość)

  Oglądałam dzisiaj, świetnie się go ogląda, bardzo odważny człowiek i od razu widać, co było jego największą pasją.

  11.01.2010 17:00
 • Natalia (gość)

  godne uwagi polecam..

  11.01.2010 12:44

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×