Australia. Inwazja obcych

Running Wild, Francja 2016

Australia, otoczona oceanami, przez miliony lat pozostawała odizolowana od reszty świata. Zapoczątkowana 200 lat temu inwazja obcych gatunków poważnie zagroziła australijskim roślinom i zwierzętom.

 • Czas trwania: 47 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Jonathan Matthews, Pru Colville

Australia. Inwazja obcych w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Jonathan Matthews Reżyseria
 • Pru Colville Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Australia, otoczona ze wszystkich stron oceanami, przez miliony lat pozostawała odizolowana od reszty świata. Dzięki temu na kontynencie rozwinęły się unikatowe gatunki roślin, ptaków, ssaków i gadów. W 1788 roku Brytyjczycy skolonizowali Australię i sprowadzili do wrażliwego środowiska południowego lądu nowe zwierzęta. Zapoczątkowana 200 lat temu inwazja obcych gatunków poważnie zagroziła australijskim roślinom i zwierzętom.

Film dokumentalny o zwierzętach Australii. To kontynent stary jak świat. Olbrzymie łańcuchy górskie były wypiętrzane i niszczone przez erozję na długo przed ukształtowaniem się Himalajów. Otoczony oceanami ze wszystkich stron ogromny kontynent pozostawał odizolowany od reszty świata przez miliony lat. W tym czasie rozwinęła się niezwykła rozmaitość unikatowych gatunków ptaków, ssaków i gadów. Tymczasem od 200 lat inwazja obcych gatunków z innego świata zagroziła egzystencji tych miejscowych. W 1788 roku Brytyjczycy skolonizowali Australię i sprowadzili do wrażliwego środowiska południowego lądu coś całkowicie odmiennego - swoje zwierzęta. Konie, wielbłądy, świnie, kozy, króliki, lisy i koty przybyły tu wraz z Europejczykami. Gdy zwierzęta te uciekły z zagród i padoków, skutki były katastrofalne. Dokument przedstawia historię zwierząt, które zadomowiły się w Australii w ciągu ostatnich 200 lat i ich niezwykłą zdolność do przystosowania się, rozwijania i wprowadzania zamętu wśród rodzimych gatunków. Ukazuje też zmagania Australijczyków, by je kontrolować i organizować ich obecność. Gdy blisko 45 milionów lat temu Australia podryfowała z Antarktydy i Ameryki Południowej, odcięła sobie kontakt z resztą świata. Jej izolacja pozwoliła na ewolucję wyjątkowych gatunków - każdy odgrywa szczególną rolę w ekosystemie. Australia była ekstremalnie narażona na inwazję obcych gatunków i prawie natychmiast rodzime zwierzęta Australii zaczęły znikać z powierzchni ziemi. Rzadkie i piękne stworzenia odeszły na zawsze. Jak więc sobie radzić z inwazją i chronić miejscową przyrodę. Głównie nastawiono się na likwidację. Obecnie kwestionuje się możliwość całkowitego wyplenienia. Czy zatem istnieją sposoby, by kontrolować populację najeźdźców, a nawet ich wykorzystać? To prawdziwy problem z ochroną przyrody w Australii. Nauka uczy nas, że każdy skutek ma swoją przyczynę. Wszystkie stworzenia wprowadzone do ekosystemu stają się częścią jego bioróżnorodności. Zasadniczym pytaniem jest - jak kierować populacjami w humanitarny, ekologiczny i skuteczny sposób. Jedynie badając wielorakie interakcje między rodzimymi zwierzętami i przybyszami, a także dzięki obserwacji, jak przystosowują się do środowiska, znajdzie się równowagę, która pozwoli endemicznym gatunkom Australii się rozwijać.

Komentarze

Skomentuj
 • Greg (gość)

  film jest bardzo ciekawy a wręcz niesamowity . Temat kotów jest dla mnie szokiem.

  22.08.2019 06:25
 • Adam

  Ciekawy dokument: okazuje się, że lista gatunków inwazyjnych na kontynencie australijskim obejmuje nie tylko króliki, ale też koty, kozy, konie brumby, agi. i Nieszczęsne rodzime gatunki (w większości endemiczne) są zagrożone. A jeszcze ciekawsze jest, to że przywraca się (introdukuje) psy dingo, gatunek co prawda inwazyjny, ale już od pięciu tysięcy lat zadomowiony w Australii.

  26.10.2018 14:04

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 8.0 Głosów: 1

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×