Barzakh. Pomiędzy światami

Barzakh, Litwa/Finlandia 2011

Autor zabiera widzów w podróż, którą odbywa rodzina w poszukiwaniu zaginionego krewnego. To wyprawa szlakiem tajnych więzień i miejsc mistycznych, w towarzystwie jasnowidzów i prawników.

  • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Mantas Kvedaravicius

Barzakh. Pomiędzy światami w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Mantas Kvedaravicius Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

W małej czeczeńskiej wiosce zaginął młody mężczyzna, Hamdan. Mieszkańcy wiedzą, że za jego zniknięciem stoją funkcjonariusze państwowi. Tym sposobem, pozorny spokój i bezpieczeństwo wioski zostaje zniszczone, przeistaczając się w nieustanne oczekiwanie wypełnione gorzką bezsilnością. Brak jasnej odpowiedzi, liczne domysły i zmowa milczenia wokół sprawy potęgują wrażenie absurdu tego koszmaru.

W pewnym miejscu w Czeczeni, gdzie czas zatarł już ślady wojny, znika człowiek. Świadkowie widzieli go wprawdzie zatrzymanego przez agentów ochrony, ale do jego rodziny docierają sprzeczne informacje o miejscu pobytu zaginionego. Udając się na poszukiwania, krewni mężczyzny przekonają się, czym jest utrata. „To przejście między światem żywych a umarłych, które nie należy do żadnego z nich. Jak linia oddzielająca cień od światła, niewidzialna bariera między słodką i słoną wodą, odbicie człowieka w lustrze, które sprawia, że ten wątpi w swoje istnienie” - tak wybitny teolog suficki Ibn al-Arabi opisywał barzakh. To swoisty stan przejściowy między życiem a wiecznym spoczynkiem. Gdy zaginieni powracają w snach swych bliskich to znak, że trafili właśnie do tej krainy. Debiutancki dokument młodego litewskiego filmowca Mantasa Kvederaviciusa zabiera widza w podróż, jaką rodzina zaginionego odbywa, poszukując go. To wyprawa między faktem i fikcją, szlakiem tajnych więzień i miejsc mistycznych, w towarzystwie wróżbitów i radców prawnych, na tropie katów i oprawców.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×