Berlusconi - sprawa Mondadori

Berlusconi, L'affaire Mondadori, Francja 2008

Sprawa Mondadori nie jest jedynym skandalem, w którym uczestniczył Silvio Berlusconi. Z pewnością jednak nielegalne przejęcie włoskiego wydawnictwa pokazuje, jakie ambicje ma włoski premier.

  • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Berlusconi - sprawa Mondadori w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

W 1987 roku, po śmierci Mario Formentona, prezesa Mondadori, rozpoczęła się rywalizacja o schedę po medialnym magnacie. Głównymi jej uczestnikami byli Silvio Berlusconi i Carlo De Benedetti, obaj posiadający udziały w wydawnictwie. Szybko przewagę uzyskał ten drugi. Jako pierwszy zawarł bowiem umowę z właścicielami Mondadori i doprowadził do połączenia firmy z koncernem medialnym. Ambitny Berlusconi nie dał jednak za wygraną, rozpoczynając "wojnę w Segrate". Sprawa Mondadori nie jest jedynym skandalem, w którym uczestniczył Silvio Berlusconi.

Sprawa Mondadori nie jest jedynym skandalem, w jakim uczestniczył Silvio Berlusconi. Z pewnością jednak nielegalne przejęcie największego włoskiego wydawnictwa pokazuje, jakie ambicje ma włoski premier, gotowy dla umocnienia swej władzy za wszelką cenę kupić najbardziej wpływowe media w kraju. W 1987 roku, po śmierci Mario Formentona, prezesa Mondadori, rozpoczęła się rywalizacja o schedę po medialnym magnacie. Głównymi jej uczestnikami byli dwaj biznesmeni: Silvio Berlusconi i Carlo De Benedetti, obaj posiadający udziały w wydawnictwie. Szybko przewagę uzyskał ten drugi. Jako pierwszy zawarł bowiem umowę z właścicielami Mondadori i doprowadził do połączenia firmy z koncernem medialnym, wydającym tak poczytne tytuły jak, dziennik "La Repubblica" i tygodnik "L'Espresso". Ambitny Berlusconi nie dał jednak za wygraną, rozpoczynając tak zwaną "wojnę w Segrate" (Segrate to nazwa małej miejscowości pod Mediolanem, w której siedzibę ma Mondadori). Udało mu się przekonać wdowę po Formentonie, by odsprzedała mu swoje udziały, co pozwoliło mu objąć kierowniczą rolę w nowopowstałym truście. De Benedetti skierował sprawę do sądu, który potwierdził, iż to właśnie jemu przysługuje pierwszeństwo zakupu Mondadori. Berlusconi odwołał się jednak od wyroku, a orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Rzymie umocniło legalność podejrzanej transakcji. Dopiero cztery lata później mediolańska prokuratura odkryła, iż werdykt ów opłacony został łapówkami, przekazanymi sędziemu przez adwokata Berlusconiego Cesarego Previti. "Boski Silvio", będący już wówczas premierem Włoch oraz Previti, minister obrony w jego rządzie, oskarżeni zostali o korupcję. Koniec końców skazany został jedynie ten drugi. Mimo zarządzonych odszkodowań na korzyść De Benedettiego, Mondadori pozostaje w rękach Berlusconiego, kontrolowane przez grupę Fininvest, dowodzoną przez córkę premiera Marinę Berlusconi, którą magazyn Fobres uznał za najbardziej wpływową kobietę we Włoszech. Dokument "Berlusconi. Sprawa Mondadori" odsłania kulisy jednego z największych nadużyć w świecie mediów.

Komentarze

Skomentuj
  • goro (gość)

    bunga bunga!!!

    15.04.2011 21:03

Dodaj komentarz

    Ocena społeczności: - Głosów: 0

    Hity dnia

    Wszystkie hity »

    Logowanie

    Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

    ×