Biały Dom od kuchni

White House Revealed, Holandia 2009

Pierwszym lokatorem najsłynniejszego domu Ameryki był drugi prezydent, John Adams, który wprowadził się tam w listopadzie 1800 r. W 1840 r. Kongres stworzył fundusz na utrzymanie rezydencji.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Biały Dom od kuchni w telewizji

ZwińRozwiń
  • Sobota 12.03.2011 05:35

    TVP 2

  • Niedziela 14.02.2010 18:05

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Biały Dom, oficjalna rezydencja prezydentów Stanów Zjednoczonych, to miejsce, w którym zapadają decyzje wpływające na losy milionów Amerykanów, a w czasie wojen ważą się losy świata. Tu prezydent wraz z rodziną mogą uciec od ciężaru władzy i cieszyć się ciepłem domowego ogniska. Pierwszym lokatorem najsłynniejszego domu Ameryki był drugi prezydent, John Adams, który wprowadził się tam w listopadzie 1800 r. W 1840 r. Kongres stworzył fundusz na utrzymanie rezydencji. Personel Białego Domu liczy 95 osób.

1600 Pennsylvania Avenue NW Washington, DC 20500 - to adres dobrze znany wszystkim Amerykanom. Mieści się tam Biały Dom, oficjalna rezydencja dotychczasowych prezydentów Stanów Zjednoczonych, z wyjątkiem Jerzego Waszyngtona. To tam co dzień zapadają decyzje wpływające na losy milionów Amerykanów, a w czasie wojny ważą się losy świata. Ale to także miejsce, gdzie prezydent wraz z rodziną może uciec od ciężaru władzy i po prostu cieszyć się ciepłem domowego ogniska. Pierwszym lokatorem najsłynniejszego domu Ameryki był drugi prezydent, John Adams, który wprowadził się tam w listopadzie 1800 r. wraz ze swoją służbą. W 1840 r. Kongres stworzył specjalny fundusz na utrzymanie rezydencji. Dziś personel Białego Domu liczy 95 osób, które odpowiadają za 132 pomieszczenia wchodzące w skład trzypiętrowej reprezentacyjnej części rezydencji, gdzie prezydent wraz z małżonką mieszkają i podejmują gości. W zachodnim skrzydle znajdują się biura prezydenta, we wschodniej części urzęduje Pierwsza Dama oraz jej pracownicy. Personel pracuje tu z wielkim oddaniem, całkowicie podporządkowuje swoje życie kolejnym prezydentom, nie kierując się politycznymi sympatiami. Dla personelu najważniejszy jest ich bezpośredni przełożony, tzw. mistrz ceremonii, który odgrywa bardzo ważną rolę w Białym Domu. O swojej pracy mówi mistrz ceremonii Gary Walters, który ma wiele wspomień. Szczególnie zapadła mu w pamięć historyczna chwila: rozpalał w kominku ogień podczas wizyty radzieckiego przywódcy Michaiła Gorbaczowa w 1987 r., kiedy to podpisano porozumienie mające położyć kres zimnej wojnie. Rodziny często z pokolenia na pokolenie zajmują się pracą w Białym Domu. Lilian Rogers Parks miała 12 lat, kiedy w 1909 r. zaczęła tam przychodzić z matką, Maggie Rogers, która była pokojówką za rządów prezydenta Williama Tafta.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×